Aplikácie uľahčujúce cestovanie

Nebaví vás zdĺhavé čakanie na vlak, ktorý ohlásil meškanie 50 minút alebo nakoniec vôbec neprišiel? Nebavia vás preplnené autobusy, v ktorých pri prudšom zabrzdení ľudia v uličke padajú ako hnilé hrušky? Máte radi pokoj, pohodlie a dochvíľnosť? Určite pokračujte v čítaní tohto článku a dozviete sa spôsoby ako si uľahčiť cestovanie a ako sa dostať na miesto včas!

V dnešnej modernej dobe plnej technológii je všetko jednoduchšie. Dokonca aj cestovanie. Jediné, čo potrebujete je smartfón s prístupom na internet a zopár užitočných aplikácii. Rada by som vám predstavila niektoré z nich.

1. Taxify

Táto aplikácia už vo svojom názve nesie celú svoju podstatu.

Taxify = Taxi For You. 

Používanie tejto bezplatnej aplikácie je veľmi jednoduché. Na začiatku stačí prepojiť ju s vaším facebookom alebo jednoducho zadať e-mail a vaše meno a priezvisko. Do SMS-ky vám príde kód, ktorý zadáte v druhom kroku. Ďalej musíte zadať číslo vašej karty. Nemusíte sa ničoho báť. Aplikácia je overená mnohými používateľmi a nikdy nebolo číslo karty zneužité. Číslo je potrebné zadať, pretože platba za jazdu prebieha priamo cez aplikáciu bezhotovostným spôsobom. Tieto 3 kroky sú kľúčom k používaniu aplikácie. Teraz heslo znie – Tap a button, get a ride. Stačí keď vyplníte miesto vyzdvihnutia a miesto, kam sa potrebujete dostať. Aplikácia vyhľadá dostupný „taxi“ a môžete sa vydať spoznávať ďalší TripTip.

V minulosti boli s touto aplikáciou menšie problémy. Skutočným licencovaným taxikárom sa nepáčil nápad, ktorého cieľom bolo umožniť bežným ľuďom, aby si za splnenia určitých podmienok vo voľnom čase mohli privyrábať tým, že budú prepravovať svojimi autami prípadných záujemcov. Dokonca Občianske združenie koncesovaných taxikárov sa vo februári na Okresnom súde v Bratislave domáhalo, aby súd nariadil spoločnosti Taxify povinnosť zdržať sa prevádzkovania taxislužby na území Slovenskej republiky pomocou osôb a vozidiel, ktoré údajne nespĺňajú požiadavky kladené na vodiča či vozidlo taxislužby podľa zákona o cestnej doprave. Po zhodnotení všetkých tvrdení a predložených dôkazov sa však súd s týmito tvrdeniami nestotožnil a návrh zamietol.

2. BlaBlaCar

Ďalšia aplikácia veľmi podobná Taxify. Heslo znie:  Spolujazda – cestovanie bez starostí. Jediné, čo by mi robilo starosti by bolo, či si mám obúchať nohy pri nastupovaní do cudzieho auta a či netreba mať pochybnosti ohľadne šoféra. Netreba sa skutočne ničoho obávať. Každý šofér má v aplikácii vytvorený vlastný profil s krátkym popisom a takisto hodnotením od pasažierov, ktorí mali tú česť odviesť sa s ním. Ceny sú naozaj prijateľné. Kedy sa vám podarí dostať sa zo Žiliny do Bratislavy za 7€? Sedíte celú jazdu v teple, pokoji a dokonca môžete nadviazať nové priateľstvá a spoznať takto ľudí z celého Slovenska. Prihlásenie sa do tejto aplikácie takisto prebieha v troch jednoduchých krokoch. Najskôr sa zaregistrujete pomocou facebook účtu alebo e-mailu. Zadáte telefónne číslo, príde vám overovací kód a ten je potrebné zadať v nasledujúcom kroku. Ďalej stačí vyplniť miesto vyzdvihnutia, miesto kam sa chcete dopraviť, dátum a čas. Vyskočí vám niekedy možno aj viac možností ale je len na vás, ktorého šoféra si vyberiete. Pritom zohľadňujete všetky vaše požiadavky a takisto aj cenu a recenzie na daného „taxikára“. Posledný krok je dohodnúť sa a snažiť sa nemeškať! 🙂

    

3. MapsMe

Aplikácia alebo navigácia s jednou veľkou výhodou – môžete ju používať offline. Všetko má ale svoje plusy a mínusy. Ak si chcete stiahnuť túto aplikáciu do vášho smartfónu, potrebujete dostatok voľného miesta. Mapy miest si totižto sťahujete podľa vlastnej potreby. Chcete si urobiť výlet do Londýna? Jednoducho si stiahnete mapu celého Londýna a cestujete ako po masle. S touto appkou mám osobnú skúsenosť. Vždy fungovala offline perfektne a naozaj som sa vďaka nej dostala na požadované miesto úplne bez problémov. Jedinou nevýhodou bolo, že som si pred stiahnutím musela vytvoriť dostatok voľného miesta na stiahnutie mapy. Používanie aplikácie je veľmi jednoduché. Ukáže vám najkratšiu trasu a dokonca si môžete vybrať rôzne spôsoby dopravy či chcete ísť pešo, autobusom, vlakom, metrom alebo chcete použiť mestskú hromadnú dopravu. Rozráta vám čas, kedy sa dostanete do cieľa aj koľko budete musieť ísť pešo napríklad na zastávku. Za mňa naozaj top aplikácia využiteľná v zahraničí.

4. Moovit

Musím sa priznať, že neviem či táto aplikácia funguje aj u nás na Slovensku. Využívala som ju s mojou TripTím parťáčkou Peťou v Londýne. Na jej používanie potrebujete pripojenie na internete, čo môže byť nevýhodou, ale nezaberie vám na telefóne zbytočne veľa miesta. Funguje takisto ako MapsMe. Zadáte miesto, z ktorého vyrážate a cieľovú destináciu. Vyberie najlepšiu možnú trasu a pritom sa snaží vybrať tak, aby ste nemuseli veľakrát prestupovať. Ak sa vám trasa nepozdáva, môžete kroky, podľa ktorých ste sa mali na miesto dostať, ľahko zmeniť. Vygeneruje vám novú trasu ušitú presne na mieru!

5. EasyTaxi

Vyššie som spomínala aplikácie, ktoré sa podobajú online taxi službe. Na záver by som sa chcela podeliť o niečo, o čom som pred pár týždňami vôbec netušila. Vedeli ste, že v Bratislave môžete pohodlne cestovať za 5€? Pokiaľ vás cestuje spolu viac, stačí sa zložiť a cesta vôbec nevyjde draho. Easy Taxi je taxislužba poskytujúca prepravu v Bratislave a v jej okolitých častiach. Hlavné číslo je: 0918 555 555. Cenník majú pevne stanovený. Môžete si ho pozrieť tu:   http://easytaxi.sk/bratislava/?sid=2

Vďaka tejto taxislužbe som sa za pár minút dostala zo železničnej stanice na vianočné trhy. Ak sa nedovoláte, nezúfajte. Občas býva linka neskutočne zaneprázdnená. Logicky, hlavne v piatok a cez víkend. Spojovateľ/ka sa po zdvihnutí opýta na vaše priezvisko, miesto vyzdvihnutia a adresu cieľa. Potom hľadá voľného taxikára. Každý z nich má na svojom aute číslo (napr. 55). Toto číslo si musíte zapamätať, aby ste nenastúpili do nesprávneho auta. Všimla som si, že autá boli vždy biele. Môže to byť pre vás takisto niečo ako poznávací znak.  Taxikár bol pri nás o pár minút a bol milý a zhovorčivý. Za mňa určite profesionálna taxislužba na úrovni. 🙂

Ak vám tieto aplikácie na vaše cestovanie nestačia, určite si prečítajte aj tieto užitočné tipy na cestovateľské aplikácie.

A ak vás okrem aplikácií zaujímajú aj iné zaujímavé tipy a rady, ktoré vám uľahčia a spríjemnia cestovanie, u nás na webe ich je veľa!

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.