Rozhľadňa pod Kalinovým vrchom – tip na zimnú prechádzku

Ahojte cestovatelia!

Zima je čarovné obdobie, ktorým si všetci chceme prejsť vlastným spôsobom. Či už sa chodíte lyžovať na krásnych zasnežených svahoch alebo hľadáte dobrodružstvá v zasneženej prírode na prechádzkach alebo túrach. Všetky tieto možnosti sú super spôsobmi, ako si čo najviac užiť toto krásne biele obdobie. Dnes vás zoberiem na prechádzku, počas ktorej si môžete vychutnať zasneženú krajinku.

Nebojte sa, náročnosť nie je vysoká a nemusíte ani platiť za lanovky! Predstavujem vám Rozhľadňu pod Kalinovým vrchom.


Nielen 1, dokonca 2 vyhliadky…

V Oščadnici sa nachádzajú 2 vyhliadky. Prvou z nich je známa rozhľadňa Dedovka, ktorá sa nachádza blízko vrcholovej stanice lanovky v stredisku Snowparadise Veľká Rača. Adrenalínových návštevníkov tu počas letnej, ale aj zimnej sezóny poteší najdlhšia bobová dráha na Slovensku, ktorou si môžete spestriť váš výlet.

Pred niekoľkými dňami sme sa však dozvedeli o novopostavenej vyhliadke pod Kalinovým vrchom. Bola postavená v novembri 2021 na mieste zvanom Surovina a keďže o nej ešte mnohí turisti nemusia vedieť, rozhodli sme sa pre vás tento výlet zdokumentovať.

Ako sa k rozhľadni dostaneme?

Ako lepšie začať než správou, že ak sem pôjdete autom, parkovanie máte úplne zadarmo. Zaparkovať môžete pri lyžiarskom stredisku a penzióne Gajúz. Ak vám náročnosť vyhliadky nebude stačiť, môžete si dať aj pár zjazdov na svahu. Určite vám spravíme radosť aj tým, že výstup na vyhliadku začína presne na tom istom mieste ako aj váš zážitok na lyžiach.

Do hory, do lesa po žltej značke…

Prechádzku začnete od rozcestníka smerom hore popri lyžiarskom vleku. 

Pri prvej lavičke s informačnou tabuľou zabočte vpravo a nasledujte žltú značku.

Po náročnejšom výstupe do kopca vás čaká príjemná prechádzka zasneženým lesíkom. V čase, keď sme sa v snehu zabárali my okolo neboli žiadni turisti, takže sme sa ľakali pri každom zosune snehu zo stromov a už len čakali na to, kým na nás vybehne nejaký diviak 😀 Neskôr nás dobehla skupinka bežkárov a my sme sa cítili o niečo bezpečnejšie 😀

Predstava vs. Realita

Pri rozcestníku bol napísaný čas prechádzky 40 min., no my sme to potiahli na dobré 2 hodinky. Nie že by sme nevládali (to vôôbec nie :D), ale prechádzka pri ktorej sa vám každú chvíľu zaborí noha niekoľko centimetrov do snehu veru nie je taká jednoduchá. Našťastie nám to vôbec nevadilo, pretože sme sa v lesíku cítili naozaj čarovne.

Počas zimnej prechádzky vždy dobre padne šálka teplého čaju. No keď sa v blízkosti zasneženej prírody nenachádza žiadna chata, kde by ste sa mohli v prípade núdze občerstviť, je lepšie byť pripravený s vlastnou termoskou v ruksaku. Ja osobne som nikdy na termosky nemala šťastie. Vždy som kúpila len nejakú lacnú z Pepca, ktorá sa mi aj tak vždy vylievala, a preto som ju na žiadne výlety nenosila.

bambusová termoska od Wese

Potešila som sa, keď som narazila na túto kvalitnú nerezovú termosku vyrobenú z bambusu od našich kamarátov z Wese. Vďaka krásnemu dizajnu sa termoska hodí ako darček pre všetkých turistov. Vnútri nájdete aj bonus v podobe sitka na sypaný čaj. Termoska udržala teplotu čaju po celý deň. Pevný materiál docielil, že sa z nej čaj nerozlieval a my sme ju tak nemuseli mať schovanú v sáčku ako obyčajne.

Ak hľadáte ďalšie pekné doplnky na vaše turistické výlety, navštívte ich stránku, kde okrem spomínanej termosky predávajú aj hrnčeky alebo tričká.

Wese vás pripravia na hory!

Drevená vyhliadka? To zaručene áno!

Minuli sme les a vyšli na priestrannú lúku, kde sa nám už pred nosom týčila krásna drevená zasnežená vyhliadka. V posledných rokoch sa s rozhľadňami na Slovensku akoby vrece roztrhlo. Doslovne v každej menšej obci už nejakú nájdete. Mne to osobne nevadí, aspoň tak máme viac a viac nápadov na výlety. Z rozhľadní je vždy nádherný výhľad na okolitú krajinku. Avšak, vôbec sa mi nepáčia železné vyhliadky na industriálny štýl. Do prírody podľa mňa nepatria a keď som zistila, že v Oščadnici postavili peknú drevenú, výlet bol jasný.

Nemusíte sa báť, že by bola vyhliadka počas zimnej sezóny zatvorená. Dvere tam ešte nestihli namontovať. Aj schody sú vyrobené protišmyklavo, takže sa vám nemôže nič stať aj pri horších podmienkach.

drevená rozhľadňa pod Kalinovým vrchom

Nemáte čas na plánovanie výletov? Lámete si hlavu nad tým, kde by ste mohli tentokrát zájsť? Nechajte nech vás aspoň trošku od tejto úlohy odbremeníme.

Využite našu bezplatnú službu TripPlánovač. Zo všetkých nazbieraných nápadov vám navrhneme výlet na mieru. Stačí, keď vypíšete svoje preferencie a požiadavky. My budeme usilovne pracovať na tom, aby sme pre vás vymysleli nezabudnuteľný výlet na našom Slovensku!

Veríme, že sa vám dnešný tip na výlet páčil. Kľudne sa nám v komentároch či už tu na blogu alebo na našom Instagrame podeľte o svoje zážitky.

-Peťa

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.