Čarokrásny zámok Lednice a okolie

Ahojte, milí čitatelia! 

Či už ste na našu stránku zavítali úmyselne alebo náhodou, vítam vás opäť na našom webe!

V posledných dňoch je počasie na nespoznanie. Zimné bundy sme vymenili za prechodné kabátiky, vonku je vidno aj po 17. hodine večer a slniečko nám spríjemňuje cestu vlakom, autobusom, autom na každom kroku. Signalizuje to len jedinú vec. Jar už nezadržiteľne klope na dvere. A čo to pre nás nadšených cestovateľov znamená? Výlety, výlety, výlety. Dnes vám prinášam článok v ktorom nájdete tip na celodenný výlet do obce Lednice v susednej Českej republike. V tejto malej obci v okrese Břeclav môžete navštíviť kultúrnu pamiatku Lednicko – valtický areál, ktorá bola dokonca v roku 1996 zapísaná do zoznamu svetových pamiatok UNESCO! V Lednicko – valtickom areáli sa nachádza ako už názov napovedá – skutočne čarokrásny zámok Lednice, Minaret, Janov hrad, Lovecký zámeček, Apolónov chrám a mnoho ďalších zaujímavých pamiatok. V tomto článku sa zameriam najmä na zámok Lednice, Minaret a Janov hrad, ktorý som spolu so svojou rodinou v lete navštívila. Návštevná doba však začala už od marca a počas týchto dvoch mesiacov je od 9:00 – 16:00. V lete sa návštevná doba predĺži do 17:00. Ak však nechcete čakať až na prázdniny, predĺžený víkend je skvelou voľbou, ktorú určite nebudete ľutovať! 

Zámok Lednice

Ako prvú pamiatku vám predstavím tú, ktorá ma očarila zo všetkých najviac. Je ňou práve spomínaný zámok Lednice. Slová nedokážu opísať pocit aký som cítila, keď sme vkročili do areálu. Cítila som sa naozaj ako v rozprávke. Najviac ma zaujala architektúra tohto zámku, ktorá mi doslova vyrazila dych. Samozrejme, boli sme zvedaví, ako zámok vyzerá zvnútra a pevne dúfali, že aspoň z polovice tak dobre. Kúpili sme si základný okruh prehliadky v ktorom sme mali možnosť vidieť všetky reprezentačné sály (od vstupnej haly až po modrú tanečnú sálu). Prehliadka trvala okolo 50 minút a za vstupné pre dospelého sme platili 200 Kč teda 7,81 €. V tom období som ešte nemala 18 rokov a tak som ešte stihla získať zlacnené vstupné pre mládež – 140 Kč –  5,47 €.  Ak chcete vedieť ako sa líši vstupné pre deti, seniorov a rodinné vstupné, kliknite sem. Počas letných prázdnin je Lednicko – valtický areál preplnený turistami a to nielen zahraničnými, ale aj domácimi. Pri pokladni bola neskutočne dlhá rada a ušla sa nám už iba prehliadka o 13:00. To nám však vôbec neprekážalo, pretože ako sme po príchode zistili, v areáli sa nachádzajú ďalšie miesta, ktoré sme mohli bez problémov navštíviť. Jednými z nich je Minaret alebo Janov hrad. Čas pred prehliadkou však môžete stráviť aj v okolí zámku, v nádherných parkoch prechádzkou, či rodinným fotením.

Minaret

Minaret sa nachádza v lednickom parku asi 2 km severne od zámku. Môžete sa tu dostať plavbou na lodi alebo pešo prechádzkou v rozsiahlom parku. My sme zvolili prechádzku a tak sme sa k Minaretu dostali asi o pol hodinku. Naspäť sme však už chceli vyskúšať neobyčajnú cestu, ktorou bola práve plavba loďou po rieke Dyje. Všetci milovníci koní sa môžu rozhodnúť pre druhú alternatívu. Lednicko – valtický areál ponúka návštevníkom aj možnosť zviesť sa k najkrajším pamiatkám v koči ťahanom párom koní.

Jednosmerná cesta – dospelá osoba (plavba loďou):

  • zámok Lednice – Minaret 150 Kč (5,82€)
  • Minaret – Janohrad 180 Kč (6,98€)

Ak si chcete pozrieť presné časy odchodov lode a informácie o zľavnenom vstupné, môžete tak urobiť na tejto stránke.

Minaret je netradičná architektonická stavba vybudovaná Aloisom Jozefom I. na prelome 18. a 19. storočia. Zaujímavosťou je, že ide o najstaršiu zachovanú rozhľadňu na území Českej republiky a zároveň svojimi 60 metrami predstavuje najvyššiu stavbu tohto typu mimo islamskej zemi. Na Minaret by som chcela upozorniť najmä všetkých návštevníkov, ktorí majú strach z výšok. Aby ste sa dostali na úplný vrchol, musíte prekonať až 302 schodov a prezradím vám, že viacerí turisti to po pár poschodiach vzdali. Nielenže im prekážal počet schodov, ktoré viedli nahor, ale aj zväčšujúca sa výška pod nohami. Dokonca dvaja chlapi v našej rodine – môj ocino a brat skončili asi v strede a na samotný vrchol som sa dostala iba ja s maminou. Pevne verím, že vás výška a ani počet schodov nevystraší, pretože výhľad, ktorý vám poskytne posledné podlažie naozaj stojí za to! Minaret v súčasnosti slúži ako vyhliadková veža a je odtiaľ vidieť celý Lednicko – valtický areál. 

Janov hrad

Bohužiaľ, počas nášho výletu sa nám nepodarilo vidieť unikátny Janov hrad. Preto, ak si chcete v pokoji prezrieť všetky pamiatky, odporúčam vám vyraziť už skoro ráno, kúpiť si hneď vstupenky na prehliadku zámku, po prehliadke vyraziť za Minaretom a na záver loďou až k Janovmu hradu. V letných mesiacoch do Ledníc zavíta naozaj množstvo turistov. Na prehliadku sme sa preto dostali až na obed a keďže posledná plavba z Minaretu naspäť je o 16:00, Janov hrad sme už nestihli navštíviť. Celkom ma to mrzelo, pretože podľa fotografií vyzerá naozaj netradične. Po návrate domov sme si však povedali, že vďaka tomu sa do Ledníc ešte niekedy vrátime a Janov hrad konečne navštívime!

Napriek tomu, že sme hrad nenavštívili, stále som vám túto pamiatku chcela priblížiť v článku a tak som poprosila moju veľmi dobrú kamarátku Natálku, ktorá tu bola zhodou okolností minulé leto aby mi poskytla vlastné fotografie a opísala dojmy z jej návštevy:

,,K hradu vedie príjemná síce trošku dlhšia prechádzka lesíkom, ale vidieť to miesto stojí naozaj za to. Janov hrad je obklopený vodou, čiže cestu späť si môžte spríjemniť jazdou na loďke, ktorú som samozrejme vyskúšala aj ja! Toto miesto ma veľmi očarilo a určite by som sa tam rada niekedy ešte vrátila. Každému vrelo odporúčam.“

Dúfam, že som vás dnešným TripTipom aspoň trošku inšpirovala a že vám pomôže pri plánovaní ďalšieho dobrodružstva!

Prajem vám, aby ste slnečné a teplé dni, ktoré nás v nasledujúcich mesiacoch budú sprevádzať čoraz častejšie využili v prírode alebo na výletoch so svojou rodinou a priateľmi. Lúčim sa s vami a vidíme sa už čoskoro pri ďalšom článku! 

S láskou Peťa

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.