2 dni v Banskej Štiavnici – TOP miesta, ktoré stihnete navštíviť

Ahojte!

Aj vy máte svoje obľúbené miesto na Slovensku, kde sa vždy radi vraciate alebo vysnívané mesto, v ktorom ste sa žiaľ ešte neboli pozrieť? Spolu s mojou sesternicou nás vždy lákala romantická Banská Štiavnica. Na Instagrame sme videli odtiaľ kopec prekrásnych záberov a stala sa tak našim vysnívaným mestom, ktoré sme chceli už nejaký ten piatok navštíviť.

V článku sa s vami podelím o tipy na všetky pekné miesta a pamiatky, ktoré za 2 dni stihnete navštíviť. Ak sa chystáte víkend stráviť v tomto meste, verím, že vám článok pomôže.

OTESTUJTE SA! AKO DOBRE POZNÁTE SLOVENSKÉ MESTÁ?

Nie všade sa dá dostať vlakovou dopravou…

Vlakové spojenie zo Žiliny do Banskej Štiavnice je katastrofálne a preto sme sa toto leto rozhodli v Štiavnici stráviť 2 dni, aby sme si ju stihli pozrieť z každého konca 🙂

Štiavnica sa zdá byť malé mesto, ale ukrýva v sebe kopec zaujímavých kultúrnych a prírodných pamiatok, že sme ich všetky ani nestihli prejsť a už teraz plánujeme jesennú alebo zimnú návštevu 🙂


2 dni v Banskej Štiavnici: Kultúrne a historické pamiatky

Starý a Nový zámok

Po príchode do Štiavnice naše kroky viedli najskôr na obhliadku všetkých historických kultúrnych pamiatok v meste. Našu prehliadku mestom sme začali v jednej z najstarších stavebných pamiatok mesta – Starý zámok.

V minulosti bol kostolom ku ktorému bola pristavená pohrebná kaplnka a neskôr v rokoch 1546 – 1559 bol prebudovaný na protitureckú pevnosť.

2 dni v Banskej Štiavnici - Starý zámok

V 19. storočí slúžila časť priestorov zámku potrebám mestskej polície. No a koncom 19.storočia sa v priestoroch zámku začali zhromažďovať múzejné exponáty a turisti tu majú možnosť vidieť rôzne expozičné celky napr.: expozíciu historických hodín a zvonov, Himmelreich – žalár a mučiareň, strelecké terče, historické zbrane, fajkársku dielňu, rytiersku sálu a pod.

Mňa osobne Starý zámok veľmi nenadchol, expozície pre mňa neboli až také zaujímavé. Najkrajší bol výhľad z veže na celú Banskú Štiavnicu a okolie.

výhľad z veže

Možno keby sme mali prehliadku s lektorom, dozvedeli by sme sa zaujímavé informácie, ale keďže v korona čase bola možná len individuálna prehliadka, nemali sme na výber. Každý návštevník však po zaplatení vstupného dostane informačné papiere, ktoré si môže po ceste prečítať.


Vstupné

Deti (4 – 6 rokov): 1€

Deti (6 – 18 rokov), študenti, dôchodcovia: 2€

Dospelí: 4€


Starý zámok

Samozrejme, nemohli sme vynechať ani Nový zámok. V rámci príprav na obranu proti tureckým vojskám bol farský kostol (Starý zámok) prestavaný na protiturecký hrad, ale ústrednou protitureckou pevnosťou sa stal Nový zámok. Bol časťou signalizačného zariadenia, pomocou ktorého sa podávali správy o blížiacom sa nepriateľovi.

2 dni v Banskej Štiavnici - Nový zámok

Neskôr tu sídlila protipožiarna hliadka tzv. „živé hodiny“. Po spozorovaní ohňa bolo povinnosťou hliadky biť na zvon, trúbiť a tĺcť na bubon.

2 dni v Banskej Štiavnici - Nový zámok v Banskej Štiavnici

V Novom zámku sa nachádzajú rôzne expozície súvisiace s vojenskou situáciou. Môžete tu vidieť výzbroj protitureckých pevností, zbrane, maľované strelecké terče a historické fotografie Banskej Štiavnice, ktoré ma zaujali najviac.

2 dni v Banskej Štiavnici - vojenská expozícia v Novom zámku

Rada navštevujem historické pamiatky, pretože sa tam vždy dozviem niečo z minulosti mesta, čím všetkým si obyvatelia museli prejsť a ako to vyzeralo pred desiatkami rokov. Stále ma dokáže fascinovať fakt, že na mieste, na ktorom v tom momente stojím sa pred niekoľkými rokmi odohrávali krvavé súboje alebo iné udalosti, ktoré vyformovali našu krajinu.

Ak však neholdujete histórií, asi by som návštevu týchto zámkov vynechala. Expozície v Novom zámku sa mi páčili o niečo viac, ale myslím, že návšteva by sa dala zhrnúť jednou vetou: Vidieť raz mi stačilo. 🙂


Vstupné

Deti (4-10 rokov): 1€

Deti (6-18 rokov), študenti, dôchodcovia: 1,50€

Dospelí: 3€


Výnimočné atrakcie

Pohyblivý betlehem

Počuli ste už o najväčšom pohyblivom betleheme na Slovensku? Taký sa nachádza práve v očarujúcej Banskej Štiavnici a preto by ste ho pri návšteve tohto mesta nemali vynechať zo svojho nabitého programu.

Autorom diela je Ing. arch. Peter Chovan, rodák z malej dedinky pri Banskej Štiavnici. Na tomto unikátnom diele pracuje už od roku 2007 a hádajte čo. Ešte stále nie je úplne dokončený!

Betlehem totiž zobrazuje vývoj, históriu a tradície mesta a rezbár tam plánuje zakomponovať ešte tajchy, ktorými je Štiavnica tiež veľmi známa. Vraj v nich nebude chýbať ani voda, čím sa stane ešte viac výnimočnejším.

Ak si myslíte, že betlehem stihnete prejsť za 5 minút, tak ste na veľkom omyle. Toto dielo má v sebe ukrytý príbeh – príbeh Banskej Štiavnice. Okrem toho, že spoznáte jednotlivé vyrezané pamiatky z dreva, ktoré ste predtým navštívili v reálnej podobe, uvidíte tu približne 800 postavičiek z toho 300 pohyblivých.

Postavičky znázorňujú jednotlivé odvetvia remesiel, baníkov počas miestnej tradičnej banskej činnosti, hútnikov a samozrejme nesmie chýbať ani klasický biblický motív – narodenie Ježiška v Betleheme.

Klobúk dole pánovi Chovanovi za trpezlivosť, ktorú musel mať pri stavaní tohto diela!

Banskoštiavnický betlehem je medzi turistami veľmi populárny a zo zahraničia ho navštívil napr. Nórsky kráľovský pár, bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, veľvyslanec USA …

Úprimne môžem povedať, že tak detailné umelecké dielo som ešte v živote nevidela. Kým sme si prezreli celý betlehem z jednej strany na druhú, strávili sme tam asi 15 minút. Na každom kúsku vyrezaného dreva sa niečo deje. Na to, že je betlehem len podoba mesta z dreva, to tam naozaj žilo! Na každom rohu sa točila nejaká postavička či už to bol kaderník alebo muzikant.


Vstupné

Dospelí: 1,50€

Študent, dôchodca, deti od 6 rokov: 1€


Banka lásky

Ja sladké túžby, túžby po kráse
spievam peknotou nadšený

Najznámejšou pamiatkou alebo teraz už skôr atrakciou je Banka lásky. Bývalý rodný dom Sládkovičovej milej – Márii Pischlovej v Banskej Štiavnici momentálne slúži ako zážitková expozícia pre turistov. Tento skvelý nápad dostali zakladatelia Janči Majsniar a Igor Brosmann a tak sa z rodného domu Maríny stala jediná banka lásky na svete. V banke lásky sa nachádza množstvo atrakcií.

Hlavnou z nich je trezor lásky vytvorený z veršov básne Marína. Každý verš je zložený zo stránok, kde si môžete uschovať symbol lásky. Ďalšími atrakciami sú napríklad hovoriace obrazy z ktorých si budete môcť vypočuť celý príbeh veľkej lásky, zaľúbená pošta, či koleso šťastia v láske.


Vstupné

Dospelí: 12€

Tínedžeri (13-17 rokov): 10€

Deti 6-12, Seniori, ZŤP: 8€

Deti (0-5 rokov): zadarmo


Bohužiaľ, nám sa Banku lásky tento rok nepodarilo navštíviť. Nevyšiel nám na prehliadku čas a už ani financie. Do banky sa chodia pozerať rodiny s deťmi, kamaráti, ale ja si aj tak myslím, že to pravé nezameniteľné čaro zažijete práve so svojou polovičkou.

Musím sa vám s niečím priznať 😀 Asi pred rokom som sa zapojila do jednej akcie, ktorú organizovali. Úlohou bolo napísať list so želaním, aké vlastnosti by mal mať môj vysnívaný priateľ. Zamestnanci následne všetky emaily s prianiami zozbierali a listy uložili do schránok v Banke lásky. Ja ako nadšená romantička obalamutená všetkými americkými filmami som si naivne myslela, že mi Banka lásky prinesie do života vysnívaného muža. Nuž, tento príbeh sa neskončil happy-endom 😀 …ale dám jej ešte šancu, nech si opraví reputáciu, haha 😀

Zapojili ste sa do tohto experimentu aj vy? Navštívili ste túto atrakciu? Odporúčate mi ju? Napíšte do komentárov, rada si prečítam vaše odpovede 🙂

Láska a Sládkovič na každom kroku

Lásku v Štiavnici pocítite, aj keď Banku lásky nenavštívite. Pozrite sa, takéto krásne lavičky zdobia uličku mesta.

Príjemné miesta

Kto nevystúpil na Kalváriu ako keby v Štiavnici ani nebol…

Na vrchu Kalvárie

Neodmysliteľnou súčasťou Banskej Štiavnice je Banskoštiavnická kalvária. Bola vybudovaná v rokoch 1744 – 1751. Kalvária je komplex barokových sakrálnych objektov na kopci Scharffenberg (Ostrý vrch). V roku 2007 bola zaradená na Zoznam stovky najohrozenejších pamiatok sveta. Po Nežnej revolúcii došlo k najväčšiemu znehodnoteniu kalvárie. Reliéfy a drevené sochy boli rozkradnuté a predané, dokonca došlo aj k devastácii jednotlivých objektov. 

V roku 2008 sa z iniciatívy dobrovoľníkov začala jej generálna rekonštrukcia. Je naozaj vidieť, že sa na obnove Kalvárie pracuje. V areáli sa nachádza aj menšia výstava s fotkami, ktoré zachytávajú celý proces jej rekonštrukcie. Ak chcete obnovu Banskoštiavnickej kalvárie podporiť, môžete vhodiť do jednotlivých schránok na to určených 2€ príspevok.

  • 2 dni v Banskej Štiavnici - Kalvária je povinnou zastávkou
 

Botanická záhrada

Na botanickú záhradu v Banskej Štiavnici sme natrafili úplnou náhodou. Ako sme sa prechádzali po uliciach tohto historického mestečka, zbadali sme veľmi peknú budovu. Keď sme podišli bližšie zistili sme, že je to stredná priemyselná škola (v minulosti prvá vysoká škola banícka na svete tzv. Banícka a lesnícka akadémia). Poviem vám, do takej školy by som chodila s radosťou! Miestami som sa cítila ako v Harry Potterovi. Fascinujú ma historické budovy a táto vyzerala na školu až príliš honosne 😀 Veď posúďte sami.

  • Stredná priemyselná škola v Banskej Štiavnici
 

Odporúčam vám, aby ste sa pri potulkách Štiavnicou zastavili na tomto mieste. Botanická záhrada sa rozprestiera v areáli historickej Baníckej a lesníckej akadémie. V Botanickej záhrade sa pre potreby lesníckej výučby vysádzali domáce aj cudzokrajné dreviny. Každého na prvý pohľad zaujmú najmä tieto velikánske stromy. Sú to sekvoje mamutie a nedá sa ich ani celé odfotiť, také sú vysoké!


V Štiavnici sa ide stále do kopca…

Pred návštevou som na jednom cestovateľskom blogu čítala o tom, že v Štiavnici ide človek stále do kopca. Bola som zvedavá či je to naozaj pravda a musím vám s poľutovaním oznámiť, že áno. Moja sesternica by vám vedela rozprávať 😀

Bolo niečo medzi 18:00 – 19:00 poobede a my sme sa vyšťavené po slnečnom a horúcom dni nabitého programu išli poprechádzať a pozrieť sa na západ slnka. Keď som videla ďalšie schody, myslela som, že ma porazí! 😀 Pamätám si, ako som jej hovorila…ja som išla na obhliadku mesta nie na turistiku!!! 😀 Takže áno, po takej 2 -3 dňovej návšteve budete normálne vyštavený. Všade idete do kopca aj tam kde by ste mali ísť podľa všetkého po rovinke. Nuž, aj taká je Štiavnica 😀


Tajchy

Ak plánujete návštevu Banskej Štiavnice počas leta, určite vám odporúčam vyraziť na tajchy. Je ich tu hneď niekoľko a teraz si povieme ako tieto vodné nádrže vôbec vznikli.

Boli vybudované pre potreby miestnych baní za účelom získania energických zdrojov na ťažbu a úpravu rúd. V minulosti pokrývali celú potrebu energie regiónu Banskej Štiavnice.

K výstavbe tajchov došlo počas energetickej krízy v 18. storočí, kedy tajchy zachránilli baníctvo v celom kraji. Energia vody totiž nahradila konskú a ľudskú silu, ktorá nestačila odčerpávať spodnú vodu v baniach. Energetický potenciál tajchov sa využíval nielen v baníctve, ale aj na pohon úpravárenských a hutníckych zariadení.

Počas letnej návštevy Štiavnice si nezabudnite zbaliť plavky!!

Dnes ponúkajú lákavé kúpanie v nádhernom prírodnom prostredí. Z pôvodného počtu tajchov sa zachovalo 24. Z tých najznámejších sú to Veľký vodárenský tajch, ktorý sme navštívili aj my. Medzi ďalšie patrí napr. Klinger alebo Počúvadlo.

Tajch Veľká vodárenská sa nachádza kúsok nad Námestím sv. Trojice. Cesta k nemu vedie „prekvapivo“ do kopca. V tom horku práve na obed sme sa veru zapotili, ale o to viac sme sa tešili, keď sa ponoríme do vody. Nikdy predtým som neplávala v prírodnom jazere a bola som milo prekvapená. Tajch sa nachádza v prostredí čistej prírody a ja som sa nemohla vynadívať na krásu okolo seba. Voda bola príjemná, akurát na osvieženie.


Miesta, ktoré sme nestihli navštíviť…

V Banskej Štiavnici sme strávili nádherné 2 dni a aj keď je to pomerne malé mesto, všetky atrakcie a miesta sme ani zďaleka nestihli navštíviť.

História Štiavnice je spätá najmä s baníctvom o čom svedčí aj jej názov. Nachádza sa tu množstvo zaujímavých technických pamiatok ako napr. dedičná štôlňa Glanzenberg alebo banské múzeum.

Ako som už na začiatku spomínala, Banská Štiavnica je určite krásna aj na jeseň alebo zimu. Ak sa tu momentálne nachádzate, možno vás zaujme vyhliadková veža na vrchu Sitno v Štiavnických vrchoch a Sitniansky hrad. Podľa fotiek z internetu som usúdila, že takáto prechádza má v jeseni svoje osobitné čaro 🙂

Výlet môžete zavŕšiť čajom v čajovni Klopačka o ktorej som počula len samé chvály. Klopačka bola kedysi budíčkom pre baníkov. Na rannú šichtu sa chodilo o pol tretej ráno a z veže klopačky sa klopaním na drevenú dosku zvolávalo do bane. Dnes sa tu nachádza už spomínaná čajovňa.

2 dni v Banskej Štiavnici, navštívte čajovňu Klopačka
Klopačka – dnes už len čajovňa

,,Sú dve fajty ľudí. Tí, ktorí v Štiavnici doposiaľ neboli, a takí, ktorí sa do nej zaľúbili.“

Poviem vám, tak jak je 😀 Ja som sa do tohto mesta zamilovala na prvý pohľad. Najviac sa mi páčila atmosféra, ktorú som tu cítila. Vždy som si myslela, že Štiavnica je väčšie mesto, no v skutočnosti boli všetky historické pamiatky od seba vzdialené max. 5 minút. Všetky podniky, ktoré som si vopred spísala sa nachádzali jeden vedľa druhého. Cítila som sa tu jednoducho čarovne a útulne. Keby sme sem mali zo Žiliny lepšie vlakové spojenie, bola by som tu každý druhý víkend 😀


Verím, že ak už žiadne iné mesto na Slovensku, tak aspoň Banská Štiavnica vás dostane do kolien. Mňa určite dostala. Už teraz so sesternicou plánujeme ďalšiu návštevu. Ak tu niekde medzi našimi čitateľmi máme človeka zo Štiavnice, poraďte nám prosím nejaké krásne miesta v okolí, ktoré by sme mohli navštíviť!

S Banskou Štiavnicou sa však ešte nelúčime. Mám pre vás pripravené ďalšie 2 články v ktorých vám ukážem, kde sme boli počas výletu ubytované a ktoré reštaurácie a kaviarničky odporúčame.

Peťa


Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.