Výlety v okolí Bytče

Ahojte cestovatelia! Ak sa náhodou chystáte do Bytče alebo pochádzate z jej okolia tak ako ja, prinášam vám zopár tipov na tripy práve z tejto oblasti. Počas letných prázdnin som sa snažila navštíviť všetky známe aj menej známe miesta aby som vám ich mohla priblížiť z môjho pohľadu. Za niektorými možno budete musieť cestovať, pretože sa nenachádzajú priamo v Bytči, ale ten, kto má doma bicykel alebo auto, má určite veľkú výhodu. Niektoré TipyTripy určite poznáte, ale ja dúfam, že vám prezradím aj nejaké nové, zaujímavé. Tak poďme na to! 🙂


Bytča

Mesto Bytča je obkolesené mnohými dedinkami a veľmi peknou prírodou, o ktorej sa dozviete bližšie informácie nižšie. Ak však máte radi skôr mestský život, kaviarne, reštaurácie, parky, Bytča má čo ponúknuť. Nie je toho veľa, predsa len je to malé mestečko, ale rada by som vám predstavila aspoň pár zaujímavých miest.

Bytča je známa, podobne ako Štiavnik, skvelou zmrzlinou. Nájdete ju vedľa Lidlu a verte mi, že si nebudete vedieť vybrať a nakoniec budete odchádzať s tromi kopčekmi. Ak by som vám mala odporučiť nejakú reštauráciu, bola by ňou novootvorená City Hall reštika na námestí vedľa ďalšej zrmzliny. Jedlo vám prinesú naservírované ako od profesionálnych kuchárov. Nájdete tu aj rôzne burgre, chuťovky ale aj dobrý výber pitného režimu. Ďalej sú tu reštaurácie ako napr. V uličke, Restaurant Gallery, Palatín a mnoho pizzerií – Pizza Restaurant Baba, Lunario, Expert pub pizzeria.

Na námestí nájdete mnoho kaviarní a ak si chcete chvíľku oddýchnuť, sú tu všade lavičky a oddychové zóny. Pekný park je takisto aj pri Bytčianskom zámku, pri ktorom vraj kedysi žil drak. Nájdete ho v studni v parku. V areáli sa nachádza taktiež Sobášny palác, v ktorom sa konajú rôzne akcie ako výstavy alebo plesy, svadby a podobne.

Ak ste športový typ, je tu možnosť korčuľovať sa pri kaplnke na okraji mesta alebo popri Bytčianskom „kanáli“. Nebojte sa, znie to desivo, ale voda je čistá a plná rýb a kačiek. Stretnete tu mnoho bežcov, ľudí na prechádzke so psami alebo deťmi. Pri západe slnka môže byť takáto prechádzka veľmi romantická. 🙂

Súľov

Okrem toho, že v Súľove sa nachádza krásna zraková pyramída, (o ktorej nájdete článok TU )

a takisto malá, tajomná jaskyňa, ktorú som takisto navštívila minulý rok (článok TU),

je tu mnoho turistických chodníčkov a trás, na ktoré sa oplatí vydať. Stačí si zobrať bicykel alebo sa vydať pešo, nezabudnúť na niečo pod zub, poriadny pitný režim a výlet sa môže začať. Priznám sa, že som ešte doposiaľ nestihla navštíviť všetky vychýrené miesta, ale v pamäti mi utkvel Súľovský hrad, ktorý som navštívila rovno dvakrát. Jedná sa presnejšie o zrúcaniny hradu a jeho stien. Celou cestou vás budú sprevádzať drevené tabule so zaujímavými informáciami. Myslím si, že vďaka nim určite nezablúdite. Na vrchole je nádherný výhľad na celú dedinku a takisto sa tu skrýva, bohužiaľ, aj miesto smrti. V zrúcaninách hradu v roku 2008 zahynula žena (30) so svojim dieťaťom (2) potom, ako do hradných zrúcanín udrel blesk. Dávajte si preto pozor, aký deň si na výlet vyberiete a neriskujte turistiku v zlom počasí.

Ak úspešne zdoláte Súľovský hrad, občerstviť sa môžete v reštaurácii Koliba nachádzajúcej sa kúsok od hradu na krásnej zelenej lúke. Určite vyskúšajte halušky. Uvidíte, že z taniera zmiznú mihnutím oka. Ak sa odvážite, môžete vyskúšať aj jazdu na koni alebo si rovno zaplatiť jazdeckú školu, ktorú som absolvovala aj ja. Vedúca jazdectva ma naučila základy, ako viesť koňa, ako klusať, cválať a dievčatá z jazdeckého klubu mi vysvetlili všetko, čo sa týka starostlivosti o kone. V letných mesiacoch ponúkajú takisto aj tábory pre deti, na ktoré sa určite oplatí vaše dieťa prihlásiť. Predstavte si krásnu súľovskú prírodu, skaly, ovce, kone a vietor vo vlasoch. Pre mňa to bol ozajstný liek na dušu. Uvidíte ich priamo z reštaurácie a myslím si, že aj koníky sa potešia príjemnej spoločnosti.

Hlboké nad Váhom

Pojem Hlbocký vodopád určite nie je neznámy obyvateľom Bytče. Ak však odtiaľto nepochádzate, bude to pre vás určite príjemný, ani nie dlhý výlet. Na vodopád sa dostanete naozaj za pár minút. Podľa mňa je najkrajší v zime, keď voda vytvorí krásne cencúle. Ak budete mať čas, určite sa oplatí vyšplhať sa po rebríkoch a lanách popri skalách za vodopád. Vašim očiam sa naskytnú krásne scenérie. Hlboké sa nachádza v Súľovských skalách, takže príroda je tu rovnaká ako v Súľove a takisto stojí za zmienku. Priznám sa, že v hore sme trošku poblúdili a museli sme sa vracať rovnakou cestou späť, ale možno vy budete mať viac šťastia. Držím vám palce!  🙂

Ďalšie miesto v Hlbokom, ktoré sa oplatí pozrieť si na vlastné oči je kalvária. Cestičkou okolo kostola prejdete po drevených schodoch až na kopec, na ktorom je vybudovaná pekná jaskyňa. Výhľad je tiež veľmi pekný a oplatí sa sem ísť na západ slnka. Vidieť ho tu naozaj skvele.

Svederník

V tejto obci nájdete mladučkú rozhľadňu pripomínajúcu kríž. Priznám sa, že som neočakávala, že cesta k nej bude trvať viac ako 30 minút, ale naozaj je tomu tak. Hneď ako uvidíte pekné vymaľovanú autobusovú zastávku, ktorá je aj nižšie na fotke, odbočte z hlavnej cesty smerom do ulice a prejdite okolo nej. Ďalej vás k rozhľadni povedú tabule, ktoré sú naozaj na každom rohu. Vďaka tomu, že rozhľadňa sa nachádza doslova v srdci prírody, je obkolesená panenskou prírodou, lesmi a lúkami. Nájdete tu krásny pokoj a určite aj stratenú energiu. Užite si chvíľku ticha. 🙂

Štiavnik

Tentokrát vám radím natankovať aspoň štvrtinu nádrže alebo si privstať na poriadnu cyklotúru. Štiavnik patrí medzi najdlhšie dediny Slovenska a vy sa o tom môžete presvedčiť na vlastné oči. Takmer na jej konci sa nachádza pekná rozhľadňa, ďalej aj úžasné lesy plné húb, ale takisto medveďa hnedého a vlka dravého, preto buďte v štiavnických lesoch veľmi opatrní. Ak pôjdete po dedine smerom hore, po ľavej strane uvidíte pasúce sa daniele.

Po náročnej túre a výstupe na rozhľadňu vám odporúčam občerstviť sa úžasnou štiavnickou zmrzlinou. Za nízku cenu obrovské potešenie, zaujímavé príchute a naozaj veľké zaslúžené kopčeky. Zmrzlinu nájdete v centre oproti kostolu. Dobrú chuť! 🙂

Hričovské podhradie

Hričovské podhradie nenesie svoj názov len tak. Naozaj sa nachádza pod hradom. Jeho steny sú veľmi zachovalé a v posledných rokoch na hrade prebieha aj rekonštrukcia. Myslím si , že dokončenie hradu potrvá ešte pár rokov, vďaka zlému prístupu, ale na výsledok sa teším už teraz. Nedajte sa odradiť lešením, pretože z prvej pomyselnej siene sa dostanete ďalej. Stačí vyjsť malým otvorom cez lešenie. Pri hrade sa nachádza tabuľa s rôznymi zaujímavosťami a legendami o hrade. Cestou na hrad vás budú sprevádzať drevené tabule s ornamentami a informáciami o histórii hradu ako aj o jeho všetkých majiteľoch.

Na začiatku dedinky sa nachádza predajňa syrových výrobkov. Môžete si tu objednať aj syrovú tortu na oslavu alebo len tak zahnať hlad počas výstupu na hrad.

Link na syrové torty – http://syrove-torty.sk/

Divinka

Priznám sa, že rozhľadňu v Divinke som mala naplánovanú navštíviť takisto cez leto, ale akosi na ňu nezostal čas ani dobrý parťák :/ Preto som sa rozhodla, že umožním kamarátke „presláviť sa“ na našom webe svojím zážitkom z výletu na rozhľadňu. Krásne opísala aj cestu aj to, čo vás v cieli čaká. ĎAKUJEM @anetkakrajka !

Rozhľadňa v Divinke bola oficiálne otvorená na Silvestra v roku 2018. Ja som tam bola s priateľom začiatkom februára, ale myslím si, že rozhľadňa má čaro v každom ročnom období. Dostanete sa tam ľahko či už autobusom, kde vystúpite na zastávke hneď za Coop Jednotou alebo autom, ktorým vojdete do prvej jednosmerky za Jednotou. Auto sa dá zaparkovať pri cintoríne, kde sa cela naša túra začala. Na vyhliadku nás už na začiatku naviedol chodník ktorý sa začína pri dome smútku a pokračuje až ku vyhliadke. Cela trasa je vyznačená šípkami a ceduľkami. Zaváhali sme len raz, keď sa cesta rozdeľovala dvomi smermi, ale našťastie sme si vybrali správnu cestu – do prava. Cesta k rozhľadni vedie zväčša cez les, pripadne po lúke. Počas cesty sú popri chodníku umiestnené lavičky a náučné informačné tabule o Veľkom vrchu. Veľký vrch má bohatú históriu a vykonával sa tu aj archeologický výskum, avšak rozhľadňa sa nachádza na Malom vrchu. Postupným stúpaním sme sa dostali až k drevenej rozhľadni, ktorá meria zhruba 20 metrov. Cela túra nám zabrala 35 až 40 minút v pohodovom tempe. Už nám stačilo len vyšľapať si schody a konečne sme si mohli vydýchnuť a kochať sa výhľadom nielen na Divinku, ale aj Hričovskú priehradu a šíre okolie. Pod rozhľadňou sú taktiež umiestnené lavičky, kde sme sa trochu posilnili. Je to nenáročný a nízkonákladový výlet v blízkom okolí Žiliny, takže vrelo odporúčam pre všetkých, ktorých svrbia nohy a nevedia, kam sa vydať počas víkendu. 😉


Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.