Výlet do Prahy

Ahojte čitatelia! Už z názvu článku určite viete, že bude celý celučičký o Prahe, o zaujímavých miestach, ktoré sa oplatí vidieť a takisto o jedlách, ktoré musíte určite vyskúšať! Výlet do Prahy bol naplánovaný v apríli, tesne pred Veľkou nocou. Mala som tú česť vidieť všetky jej krásy po prvýkrát a verím, že každý si tu príde na svoje. Praha je známa ako historické mesto s obrovským množstvom pamiatok. Nájdete tu veľa kostolov, kaštieľov, hradov, rôzne historické budovy a pre mňa to najlepšie – PIVO! 😀 A nemôžem zabudnúť ani na najväčšiu lahôdku – TRDELNÍK. Ale dosť bolo prezrádzania, poďme pekne postupne. Nižšie som uviedla všetky tipy podľa toho, ktorý bol pre mňa ten naj. 😛


1. Stena Johna Lennona

Ešte za čias komunistického režimu bola táto stena považovaná za niečo ako „Pražský múr nárekov“. Ľudia si tu vylievali svoje srdcia, písali sem rôzne ľúbostné básne, názory na vtedajší režim, no páni komunisti to neakceptovali a preto bola stena veľakrát vybielená. Svoje pomenovanie nenesie len tak nadarmo. Po smrti svetoznámeho speváka a člena skupiny The Beatles sa na stene objavil symbolický náhrobok, pri ktorom ľudia nechávali sviečky, kvety a neskôr sa na stene začali znova objavovať nápisy, ale teraz, pre zmenu, súvisiace s textami piesní od Lennona a The Beatles. Stena je výnimočná aj v tom, že nikdy nevyzerá rovnako. Nápisy na nej sa stále menia. Mnoho ľudí má problém s jej nájdením. Nachádza sa kúsok od Karlovho mosta a blízko steny v uličke je aj podnik s názvom John Lennon´s Pub.

 

2. Karlov most

Podľa mňa jeden z najkrajších mostov v Prahe. Jeho jedinečnosť spočíva v tom, že sa na ňom nachádzajú mnohé sochy svätých. Dokonca vám zájazd do Prahy môže priniesť aj šťastie. Ak budete vidieť turistov zbesilo hladkať sochu Jána Nepomuckého, nezľaknite sa, práve naopak, mali by ste sa zaradiť do rady a takisto si pre seba uchmatnúť trošku šťastia, ktorým vás Janík požehná. Celý Karlov most je ozdobený 30 sochami a ohraničený tromi vežami. Nájdete na ňom mnoho pouličných umelcov, môžete si nechať namaľovať vlastný portrét, karikatúru alebo si vypočuť rôzne skupiny, ktoré sa snažia preraziť hudobný priemysel. Hovorí sa, že základný kameň pri výstavbe mosta položil sám Karel IV. A pikoška na záver…. na výstavbu mosta boli použité naozaj netradičné suroviny ako napríklad mlieko, víno, pivo, moč, krv, tvaroh či cukor. Mňam!

3. Trdelník v Prahe

Trdelník sem, trdelník tam. V Prahe ich nájdete naozaj na každom rohu. Trdelník so zmrzlinou, s ovocím, nutelou, s rôznymi inými príchuťami ako oreo, snickers atď. Dávajte si pozor na aký však narazíte. Vyskúšala som dva. Jeden s jahodami a šľahačkou – šľahačka bola umelá, jahody tam boli 3 a cesto nechutilo ako čerstvé. Ďalší bol trdelník špeciál z Good Food, ktorý odporúčam všetkými desiatimi! Bol celý ružový a naozaj chutnučký :O. Veď posúďte sami.

4. Petřínska rozhľadňa

Eiffelovka v Prahe? Všetko je možné milí moji! 🙂 Rozhľadňa je napodobenina svetoznámej veže v Paríži. V Prahe ju postavili dva roky po výstavbe skutočnej Eiffelovky. Nachádza sa na vrchole kopca Petřín, kde sa dostanete buď po svojich alebo vás hore vyvezie lanovka za pár korún (150 Kč alebo 60 Kč ak si študent). Výhľad vás zaručene nadchne a najmä pojem „stovežatá“ si tu môžete overiť a veže Prahy spočítať. V strede rozhľadne je ukrytý výťah, ak si netrúfnete na 299 schodov.

Ak si myslíte, že vystúpite na vrchol rozhľadne a tu zábava končí, mýlite sa! Kúsok od nej sa nachádza zrkadlové bludisko. Zvonku pripomína malý hrad, ale vnútri je nekonečné a ozýva sa z neho hlasný smiech. Vstupné bolo taktiež symbolických 75 Kč pre dospelých a 55 Kč pre študentov.

Ďalej tu nájdete aj Štefánikovu hvezdáreň, Kostol sv. Vavrinca, Hladovou zeď, ktorej názov vznikol na základe legendy, kedy Karel IV., v dobe vypuknutia hladomoru, zvolal pražskú chudobu a zaistil jej obživu.

Petřín je takisto známy ako raj milencov. Traduje sa, že nikde inde sa tak dobre nevyznáva láska a nebozkáva ako tu hore na Petříne. Krásne prostredie dotvárajú vysadené stromy, kríky, sochy, chodníčky a záhrady. Na Petřín odporúčam vymedziť z vášho času aspoň dve hodinky (ak nie aj viac). Oplatí sa! 😉

Tu nájdete bližšie informácie —–> http://www.petrinska-rozhledna.cz/provozni-doba.php

5. Aaaaach to české pifčo! 🙂

Zem piva. Takýmto prívlastkom sa pýši Česko. Svoje pivo exportujú do Nemecka, Slovenska, Švédska, Anglicka či Ruska. Spolu je to viac ako 73 krajín po svete. Piva tu majú toľko, že si nebudete vedieť vybrať. Sami sa netaja tým, že sa v živote riadia heslom „pivo dělá hezká těla“. Pre klasikov odporúčam najznámejšie značky ako Pilsner Urquell, Gambrinus, Velkopopovický kozel alebo Radegast. Nájdete tu aj netradičné pivá s príchuťou čerešní alebo višní, napríklad Bernard – moja láska! My sme neodolali a vyskúšali sme pre nás nepoznanú kombináciu piva a jablka. Myslím, že toto pivo nepochádza z Česka, ale chuť bola zaujímavá.

Rada by som pozornosť upriamila aj na rôzne pivné lázne. Nielenže sa zrelaxujete počas príjemného kúpeľa, ale niektoré lázne ponúkajú aj neobmedzenú konzumáciu piva počas niektorých procedúr. Tu sa dozviete viac https://www.pivnilaznebernard.cz/cz/pivni-lazne

6. Národné divadlo v Prahe

Patrí medzi najvýznamnejšie architektonické a kultúrne stavby Českej republiky. Na výstavbu bola uskutočnená celonárodná zbierka. Prispelo rakúske cisárstvo, ruský cár aj českí šľachtici. Počas prvého otvorenia sa stenami niesla premiéra opery Libuša od Bedřicha Smetanu. Osvetlenie však vytvorilo požiar, ktorý zničil značnú časť budovy. Národ sa ešte viac zomkol, vyzbieral peniaze a opravil poškodené časti. Po obnove ho otvorili koncom roka 1883 opäť s operou Libuše. V divadle som sa cítila ako na Plese v opere. Pozlátené stĺpy, krásna výzdoba, osvetlenie a dominantou bol určite obrovský luster. Boli sme na predstavení Sen čarovné noci a vychádzali sme odtiaľ vyčerpané od neutichajúceho smiechu. Nielenže sme si užili úžasné predstavenie ale dokonca sme sa kochali krásnymi priestormi divadla. Nikdy som nič podobné nevidela!

7. Prašná brána, Staromestské námestie, Orloj

Cestou do centra celého diania, čo je Staromestské námestie, neminiete obrovskú gotickú stavbu a to Prašnú bránu. Je vstupom do Starého Mesta a svoj názov nesie preto, lebo slúžila ako sklad strelného prachu. Na Staromestskom námestí nájdete všetko, tzv. všehodžús. Reštaurácie, trdelník, zmrzlina, suveníry, historické stavby a v neposlednom rade aj známy Pražský orloj. Cestou uvidíte určite aj múzeum čokolády Choco-Story-Praha, Sex Machines Museum, Apple múzeum, Múzeum českého piva a tiež rôzne obchodíky s cukrovinkami a magnetkami. My sme stretli dokonca aj obriu pandu 😀

8. Reštaurácia, v ktorej vás obslúži robot

Je to neuveriteľné, ale v Prahe otvorili prvé miesto v Európe, kde robot nalieva nápoje! Mňa veľmi mrzí, že som sa o tejto brand-new reštaurácii s vinárňou dozvedela až po príchode z Prahy, ale napíšem vám o nej, aby vám táto pikoška neunikla! Ak zamierite k stanici Nové Butovice, navštívite miesto, kde nápoje nalieva robot. Presnejšie robotické rameno. Táto novinka láka netradičným priestorom a úžasnou atmosférou. Budova pripomína hlavu a telo psa a materiálom zasa vesmírnu loď. Svoju objednávku zadáte v appke a robot vás už rýchlo obslúži. Aké jednoduché!

Viac v článku —-> TU


Snažila som sa zhrnúť aspoň pár tipov, ale ak by ste chceli viac, môžete napísať pod článok komentár a ja sa vám budem snažiť priblížiť ešte ďalšie TripyTipy len a len pre vás! 🙂

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.