Tak krásna, ale nepoznaná…

V predchádzajúcom článku som spomínala krásy Súľova a takisto som vám sľúbila pokračovanie článku. Dnes som späť s naším zaujímavým a neobyčajným TripTipom. 

Dúfam, že ste zvedaví a máte radi hádanky. Dnes vám predstavím jedno naozaj čarovné miesto. Je možno trošku chladné, tmavé a vlhké ale predsa krásne. Na začiatok by som rada vysvetlila, ako som sa o tomto mieste dozvedela. 

V dnešnej dobe všetci, ale naozaj všetci, žijeme sociálnymi sieťami. Jednou z nich je aj Instagram. Raz večer som si prezerala svoju domovskú stránku plnú instagramových influencerov a vyskočil mi príspevok s názvom „Zabudnite na masy ľudí aj vstupné. 15 miest Slovenska uprostred prírody, kde môžete utiecť pred teplom“. Tušíte už aspoň trošku aké miesto vám o chvíľu predstavím? Nie? Rada vás nechám v napätí ešte chvíľočku. V tomto článku sa nachádzalo jedno miestečko veľmi blízko môjmu domovu, konkrétne v Súľove. Hneď som si povedala, tam naozaj musím ísť! Stačilo nájsť dobrú spoločnosť a výlet sa mohol začať. 

Tentokrát som bicykel musela vymeniť za štvorkolesového tátoša môjho kamaráta. Nakoniec som bola za odvoz vďačná. Výstup na toto miesto nebol náročný avšak počasie nám všetko sťažilo. Doslova. Najskôr 30 stupňové horúčavy, kvôli ktorým na nás neostala ani nitka suchá, neskôr studený dážď. Autom sme vyšli pod známu reštaurác iu „Koliba“ a odtiaľ sme sa vybrali pešo. S nájdením trasy sme mali menšie problémy, ale práve v ten deň svietilo slniečko a všade naokolo bolo veľa veľa turistov. Najskôr sme sa spýtali na správny smer a ďalej pokračovali podľa inštrukcií od veľmi milej trojčlennej rodinky. Od reštaurácie sme pokračovali približne 50 minút lesnou cestičkou. Keď sme sa blížili na miesto, cesta sa menila v menší kopček. Výstup sťažovalo suché napadané lístie a šmykľavé skaly, ale vďaka držadlám,reťaziam a rebríkom sme sa vyšplhali až do útrob úžasnej, malinkej, útulnej jaskyne. 

Presne tak. V Súľove sa nachádza malinká, nie veľmi známa jaskynka. Má viacero názvov, dokonca sa neviem rozhodnúť, ktorý z nich znie lepšie. Jánošíkova jaskyňa, Šarkania diera, Dračia diera, všetky znejú úžasne, nemám pravdu? Naozaj je to niečo ako diera, puklina alebo duté miesto v skale s poriadne veľkým otvorom. Názov Dračia diera sa vzťahuje na legendu, podľa ktorej si v jaskyni dlhé roky nažíval nebezpečný drak. Táto jaskyňa je voľne prístupná a stala sa národnou prírodnou pamiatkou. Počas našej návštevy boli steny aj strop porastené machom a krásne sa leskli. Jediné negatívum bolo, že vnútro jaskyne tvorí jemný štrk. Schádzať sme museli veľmi opatrne, stále sa pridržiavať a dávať si veľký pozor aj po klzkých schodíkoch. Nafotili sme tu pár veľmi pekných záberov a kochali sa výhľadom. Tmavé vnútro jaskyne krásne kontrastovalo so všetkou zeleňou naokolo. Cítila som zvláštny pokoj, dokonca aj návštevníci vo vnútri sa správali akoby sme navštívili posvätný chrám. Keď som si na internete prečítala, že jaskyňa je veľmi významným náleziskom, cítila som sa naozaj výnimočne, že som takéto miesto navštívila a videla na vlastné oči. V jaskyni sa našli pozostatky jaskynného medveďa a taktiež zvyšky ľudského osídlenia z doby kamennej. 

Šarkania diera

Šarkania diera a jej nádherné okolie má svoje čaro určite v každom ročnom období a každé z nich si toto miesto zahalí vlastným závojom prírodných krás. Ktoré z nich si na návštevu vyberiete vy?

Šarkania diera Šarkania diera

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.