Do Strečna…nielen za históriou – Tipy na výlet pre každého!

Ahojte, cestovatelia!

Ako si užívate leto? Viem, že počasie často nevyzeralo veľmi priaznivo a verte, že aj mne prekazilo niektoré cestovateľské plány. No dá sa cestovať aj bez toho, aby ste sa postavili z gauča a preto vám možno tieto tipy na cestovateľské filmy padnú vhod.

Našťastie som stihla využiť pár slnečných dní, ktoré nám boli nadelené v júli a vyrazila na výlet do Strečna. Možno som to už v niektorých článkoch spomínala, pochádzam zo Žiliny a Strečno mám tak 15 min vlakom. No napriek tomu som tu bola asi len dvakrát. Prvý raz ako povinná jazda zo základnej školy a ako to v tom období býva – história Strečnianskeho hradu ma až tak nelákala.

Práve preto som sa sem rozhodla vrátiť, navštíviť aj iné miesta a porozprávať vám o nich! 🙂

Ako nadpis predpovedá, článok obsahuje tipy na výlet naozaj pre každého – pre milovníkov histórie, prírody, dobrého jedla a tiež pre deti!

Hrad Strečno a Starhrad – aký je medzi nimi rozdiel?

Starhrad

V Strečne sa nachádzajú dve zrúcaniny hradov. Prvým z nich je Starhrad alebo ako ho mnohí ľudia radi nazývajú – starší brat hradu Strečno. Patril varínskemu panstvu a spočiatku sa aj volal Varínsky hrad. Označenie Starý hrad dostal po postavení hradu Strečno.

Nachádza sa na protiľahlej strane od hradu Strečno a zo zrúcaniny je nádherný výhľad na Domašínsky meander Váhu. Postavený bol na pravom brehu Váhu. V blízkosti hradu viedla hlavná považská cesta z Turca do Liptova, ktorá prechádzala z pravej strany rieky na ľavú brodom cez Váh.

Neskôr sa však vybudovala cesta na ľavom brehu Váhu a už nebolo potrebné brodiť sa cez rieku. Hrad Varín sa tak dostal mimo dôležitej obchodnej cesty a hrad Strečno prevzal jeho pôvodnú funkciu. Aj potom bol Starhrad stále obývaný a vystriedal niekoľko majiteľov. Pongrácovci však v 16. storočí starobylý hrad vymenili za kaštieľ v Krasňanoch. Do začiatku 18. storočia sídlili na hrade jeho strážcovia a po ich odchode hrad postupne chátral a je ruinou až dodnes.

To však neznamená, že nie je atraktívny a určite stojí za návštevu! Prechádzka na Starý hrad je nenáročná a príjemná v každom ročnom období. Z obce Nezbudská lúčka sa k nemu dostanete po červenej turistickej značke.

Hrad Strečno

Na hrad Strečno vedie presne tá istá trasa ako vám neskôr vysvetlím pri vyhliadke Špicák. Avšak, neodbočíte do prava smerom na vyhliadku, ale do ľava a dlhým schodiskom sa dostanete ku stredovekej dedinke Paseka. Tu máte možnosť vidieť ako bol kedysi zariadený dom ľudovej liečiteľky, rybára alebo pútnikov.

stredoveká dedinka Paseka

Vstupné:

Dospelí: 6€

Dôchodcovia, deti (6-15 rokov, študenti) : 3€

Momentálne kvôli koronavírusu na hrade prebiehajú len individuálne prehliadky pričom po celú dobu musíte mať na sebe rúško. V období pred pandémiou sa organizovali aj prehliadky s lektorom. Nám to však nijak výrazne neprekážalo. Po hrade sú rozmiestnené tabule, kde si môžete o histórii hradu prečítať a tiež milé zamestnankyne, ktoré vám pred každou expozíciou vysvetlia cestu a odpovedia na všetky zvedavé otázky 🙂

na prehliadke hradu s rúškom

Dávam vám do pozornosti netradičnú večernú prehliadku s názvom Fraňove pletky, ktorá sa hrade Strečno uskutoční už 8.8.2020. Vstupenky si môžete zakúpiť online.

netradičná pozvánka na večernú prehliadku

Svätica zo Strečna – dobrosrdečná Žofia Bosniaková

Počuli ste už fascinujúci príbeh Žofie Bosniakovej? Ak nie, teraz vám ho s radosťou „prerozprávam“.

Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho, je najvýraznejšou osobnosťou v dejinách hradu hlavne kvôli jej dobrým skutkom. Ľudia ju mali veľmi radi, pretože bola dobrosrdečná, skromná a v núdzi pomohla každému. Dokonca spolu so svojím manželom založili spolky pre chudobných, chorých, siroty a cudzincov. Hovorí sa, že Žofia rozdávala chudobným zadarmo malé chlebíky, ktoré boli podľa nej pomenované bosniaky.

Zomrela však veľmi mladá – ako 34 ročná. Po 45 rokoch bolo jej telo nájdené v krypte na hrade neporušené aj keď nebola predtým mumifikovaná alebo balzamovaná a preto ju mnohí ľudia začali považovať za sväticu. Telo bolo uložené do kaplnky kostola v Tepličke nad Váhom.

Čo sa stalo 1. apríla 2009?

V roku 2009 však došlo k nešťastnej udalosti. 31-ročný psychicky chorý Žilinčan jej telo podpálil do tla a tak zničil cennú historickú pamiatku. Pamätám si na ten deň a aj keď som bola vtedy ešte malá, vedela som, že sme prišli o niečo vzácne. Na hrade môžete vidieť už len umeleckú repliku jej tela.

  • hrad Strečno

Vyhliadka Špicák – miesto, kde začalo moje utrpenie

Bol krásny slnečný deň a na teplomeri ukazovalo 30 stupňov. A kde sa v tomto horúcom počasí Peťa vybrala? Vyštverať sa na rozhľadňu v Strečne!

Je výstup náročný?

Už z rozprávania mojej kamarátky s ktorou som túto trasu absolvovala som vedela, že sa dnes idem turisticky rozbiť 😀 Predsa už z názvu – Špicák môžete vytušiť, že vás čaká poriadny kopec. Nechápte ma zle, pre niekoho to môže byť ľahučká prechádzka, no pre mňa bol tento stupák nočnou morou.

výhľad na rozhľadňu Špicák z hradu
výhľad na rozhľadňu z hradu

Stále som však mala v mysli moju motiváciu – musím o tomto mieste napísať na Tripytipy a chcem vidieť ten vraj okúzľujúci výhľad! ,,Čert to ber!“ pomyslela som si a začala šľapať. S mojou kamarátkou Zuzkou sa vždy máme o čom rozprávať a nikdy nie sme ticho ani 5 minút. No pri tomto výstupe sme si nepovedali ani slovo. Ja som sa snažila prekonať samú seba pritom ako som si z čela utierala kvapky potu a Zuzka sa ma snažila povzbudzovať slovami: ,,Už naozaj len tento kopček a si tam“. (Toto zopakovala asi 3-krát) 😀

Zo železničnej zastávky Nezbudská lúčka – Strečno pôjdete do ľava okolo preliezok a potom rovno až dorazíte k mostu. Prejdete cez most a už sledujte nasledujúce šípky a tabuľky, ktoré som vám odfotila.

No a teraz, keď ste aj vy zvládli výstup na rozhľadňu Špicák, môžete sa kochať dychberúcim výhľadom. Výstup hore trvá okolo 45 minút.

Táto vyhliadka sa stala mojou obľúbenou aj keď opätovnú návštevu si radšej zopakujem až po niekoľkých mesiacoch 😀 Výhľad odtiaľ bol zatiaľ najkrajší aký som videla.

výhľad z rozhľadne Špicák
výhľad zo Špicáku

Koliba Panoráma – tradičné jedlá, ktoré potešia všetkých hladošov

Po výlete každému dobre padne jedno vychladené pivo a pravé slovenské halušky, nemám pravdu? A kde inde by ste zašli, ak nie práve na Kolibu Panoráma?

  • pohľad na Kolibu Panoráma z mostu
  • príchod na panorámu
  • posedenie s výhľadom
  • výhľad na hrad Strečno

Koliba Panoráma sa nachádza na vŕšku hneď oproti zastávke na železničnej stanici, kde sme vystúpili. Po prejdení podchodu uvidíte tabuľky so šípkami – koliba panoráma a rozprávkový les. Obe smerujú hore. Už po ceste budete môcť vidieť rôzne zvieratká. Nečudujte sa teda, keď vám budú pomedzi nohy pobehovať malé prasiatka, sliepky alebo somárik.

zvieratká pri Kolibe Panoráma
pozor!! hryziem 😀

Koliba na nás vplývala veľmi príjemným dojmom. Stále sa bolo na čo pozerať. Vedľa bola nedávno postavená atrakcia pre deti – rozprávkový les o ktorom si povieme neskôr a tak sme sa mohli kochať rozprávkovými domčekmi, spomínanými zvieratkami alebo slamenými postavičkami. Reštaurácia je celkom veľká. Máte možnosť sadnúť si na terasu alebo pod prístrešok. Ceny jedál sú priemerné ako v každej reštaurácii, ktorá sa nachádza blízko kultúrnej pamiatky. Halušky a pirohy nás vyšli okolo 6€.

Čo sa týka jedla, za 6€ som čakala niečo lepšie. Neviem prečo, ale málokedy v kolibe natrafím na dobré a kvalitné halušky alebo pirohy.

halušky a pirohy v Kolibe Panoráma
vychutnávame si halušky a pirohy s krásnym výhľadom

Ak viete o reštaurácii, kde ich varia výborné, určite mi dajte vedieť dole do komentára.

Moje skromné hodnotenie

Koliba Panoráma ako vychytená reštaurácia v Strečne má každý deň veľmi veľa zákazníkov. My sme sem prišli na obed v strede týždňa, ale keďže sú prázdniny aj tak tu bolo množstvo turistov. Dobrých 15 minút sme čakali len kým si nás nejaký čašník všimne a aj na jedlo sme čakali dosť dlho. Reštaurácia je priestranná aj so sedením na terase a čašníci v rušných dňoch jednoducho nestíhajú a majú čo robiť kým obehajú všetky stoly.

Ja sa im ani nečudujem, ale kvôli tomu nemôžem dať viac ako priemerné 3 hviezdičky. No po pravde, kde inde by ste obedovali pri takom krásnom výhľade? 🙂


Rozprávkový les – jedinečný zážitok pre deti

Len pred pár mesiacmi, rozprávkový les v areáli Koliby Panoráma otvoril brány všetkým dospelým s dušou dieťaťa, ale predovšetkým pre malých špuntov, ktorí sa už nevedeli dočkať dňa, kedy sa tu do sýtosti vybláznia!

Ak ste na výlet do Strečna zobrali aj svoje deti, toto miesto jednoducho nemôžete vynechať 😉

  • rozprávkový les - domčeky
  • domček na strome

Vstupné:

Dospelí (od 16 rokov) – 7€

Deti (od 3-15 rokov) – 3,50€

Viac info na oficiálnej stránke.

Postavičky vydávajúce zvuky z obľúbených slovenských a zahraničných rozprávok, domček na strome, tomu sa hovorí pravý raj pre deti! Úprimne, som smutná, že niečo podobné tu nebolo, keď som bola malá ja, určite by ma odtiaľ rodičia nemohli dostať! 😀 Ostáva mi len jediné, zobrať tu svoje deti a spolu s nimi sa vrátiť do bezstarostných detských čias 🙂

Nie je to však výlet na celý deň – spolu s fotením tu strávite max. 1 hodinku a kľudne túto návštevu spojte aj s vyššie spomenutými miestami v Strečne.


Využite vyhliadkovú plavbu pre turistov kompou cez rieku Váh. Okrem osôb sa kompou prepravujú aj vozidlá. Kompa vytvára spojnicu medzi obcami Strečno a Terchová, skracuje cestu z Martina do Terchovej o 25 km. Viac info a kontakt na http://www.kompastrecno.sk/. Okrem plavby kompou môžete vyskúšať aj plavbu na pltiach po Váhu a spestriť si tým váš výlet v Strečne. Info a ceny nájdete tu – http://www.plte-strecno.sk/ .


Strečno je malá obec, no ukrýva nádherné miesta, ktoré určite nemôžete vynechať pri návšteve mesta Žiliny alebo blízkeho okolia.

Každý si tu nájde to svoje, našli ste si aj vy?

Tak zatiaľ, vidíme sa pri ďalšom tripe! 🙂

-Peťa

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.