Cestujte a pritom sa ani nepohnite z gauča!

Ahojte!

Pred pár týždňami som sa s vami podelila o moje obľúbené cestovateľské knihy a rozhodla sa, že z týchto článkov spravím menšiu sériu. Často nás počasie cez leto prekvapí. Horúce dni vystriedajú tie búrkové, ktoré nám zabránia vyraziť na kúpalisko, alebo náš naplánovaný výlet a neostáva nám nič iné, ako byť doma a o kúpaní len snívať.

Pamätám si leto, kedy bolo takéto upršané počasie pomaly celé 2 týždne. Už som nevedela doma obsedieť a nadávala, čo je to za leto bez slnka. Presne v tomto období sa u mňa vyvinula závislosť na filmoch a seriáloch.

Dnes som sa teda rozhodla s vami podeliť o moje obľúbené cestovateľské filmy, ktorými môžete zahnať nudu. Dlho som uvažovala nad tým, aké filmy tu zaradím a rozhodla som sa pre tie, v ktorých je cestovanie buď hlavnou témou a postavy v nich vyrážajú na cestu po svete, alebo vizuál celého filmu je tak nádherný, že sa budete cítiť, akoby ste na danom mieste naozaj boli 🙂


Pí a jeho život – Life of a Pi

Trailer k filmu Pí a jeho život

Viete si predstaviť, že by ste museli stráviť niekoľko mesiacov na oceáne v jednej malej loďke, len vy a tiger? Pre chlapca menom Pí sa počas jednej noci neuveriteľné stalo skutočnosťou.

Hlavný hrdina príbehu – Pí a jeho rodina vlastní indickú zoologickú záhradu. Jedného dňa sa rozhodnú presťahovať do Kanady. Cestujú nákladnou loďou aj so všetkými zvieratami, ktoré im ich predajom majú zabezpečiť štart v novej krajine. Oceán v noci zasiahne strašná búrka, pri ktorej sa loď potopí a spolu s ňou aj chlapcovi rodičia a brat. Chlapcovi sa podarí zachrániť… a nielen jemu. Jeho spolucestujúcimi sa stanú ranená zebra, orangutan a tiger Richard Parker. Pí sa teda musí naučiť žiť na posádke s exotickými zvieratami a so zásobou potravín, ktoré sa mu pomaly míňajú.

Hneď, ako mi napadla myšlienka na článok som vedela, že tento film musím zahrnúť a dať práve na 1. priečku! Videla som ho už dávnejšie, no doteraz si pamätám, ako veľmi som bola z neho unesená. Life of Pi vám poskytne vizuálny zážitok, aký ste už dávno nevideli. Nádherná kinematografia, prostredie a farby. Som si istá, že pohľad na film v kine by bol ešte lepší, ale aj v telke to bolo neskutočné. Niet divu, že film získal niekoľko ocenení ako napr. Cenu akadémie za najlepšie vizuálne efekty, Filmovú cenu BAFTA za najlepšiu kameru alebo Zlatého glóbusa za najlepšiu hudbu.

Pí a jeho život nám vo viacerých momentoch zobrazuje skutočnosť ľudskej povahy, priateľstva človeka k zvieraťu, odvahu a silu prežiť a práve preto sa stal mojim obľúbeným.

Jedz, modli sa, miluj – Eat Pray Love

Trailer k filmu Jedz, modli sa a miluj

Ocitli ste sa niekedy v situácií, kedy ste mali pocit, že už ani neviete, kto vlastne ste? Presne takto sa cítila Liz Gilbert (Julia Roberts). Celý život sa naháňala za prácou a potom sa snažila byť čo najlepšia partnerka, manželka až stratila samú seba. Liz sa cítila viac mŕtva ako živá a preto sa rozhodla spraviť radikálny krok. Na rok vycestovala do cudziny, spoznať svet, nových ľudí a nakoniec nájsť samú seba.

Jej cesta začala v Taliansku, pokračovala v Indii a svoj rok zakončila na Bali. Film trvá viac ako 2 hodinky, ale ani jednu sekundu som sa nenudila.

Všetky cestovateľské scény sú natočené tak nádherne, že som po dopozeraní mala chuť ihneď odcestovať do Talianska, sadnúť si večer na terasu typickej talianskej reštaurácie, pojedať špagety a vychutnávať si červené vínko s nejakým fešákom. Každé miesto, v ktorom Liz strávila niekoľko týždňov vo vás zanechá posolstvo a kúsok z kultúry každej krajiny.

Julia Roberts bola aj v tomto filme briliantná a postava Liz Gilbert vo mne prebudila cestovateľského ducha a odhodlanie ísť si za svojimi snami a plnými dúškami príjmať všetko, čo nám život ponúka 🙂

Listy pre Júliu – Letters to Juliet

Trailer k filmu Listy pre Júliu

Z Bali, kde sme strávili pár dní spolu s Juliou Roberts sa opäť presunieme do slnečného Talianska. Tentokrát do Verony, jedného z najromantickejších miest v Taliansku. Určite všetci poznáte slávny príbeh Rómea a Júlie, ktorý sa tu odohrával. Slávny Júliin balkón je už veľa rokov tou najvýchýrenejšou atrakciou vo Verone.

Listy pre Júliu je nádherný, ľahký film ako o starej tak o novej love – story. Prelínajú sa tu 2 príbehy o láske, ktoré chytia za srdce každú zarytú romantičku (alebo zarytého romantika :D).

Amanda Seyfried sa na rolu nežnej Američanky Sophie hodí dokonale. Po dopozeraní som mala taký dobrý pocit na srdci, aký mávam po filmoch, ktoré sa končia šťastne. Ak si chcete zasnívať a pozrieť milú romantiku, pri ktorej môžeme povedať, že má happy ending, odporúčam pozrieť práve tento film.

Zaujímavosťou je, že vo Verone naozaj existujú schránky a stena starobylého domu ako uvidíte vo filme. Turisti z celého sveta tu môžu vložiť listy, kde sa so svojimi problémami v láske spovedajú romantickej hrdinke zo Shakespearovej tragédie Rómeo a Júlia a dúfajú, že im prinesie odpoveď.

Na listy väčšinou odpovedajú dobrovoľníci z tzv. The Juliet Club. Tak čo, posťažujete sa Juliet aj vy pri najbližšej návšteve Verony?

Cesta na tajuplný ostrov 2 – Journey 2: The Mysterious Island

Trailer k filmu Cesta na tajuplný ostrov 2

Dwayne „The Rock“ Johnson, Josh Hutcherson a Vanessa Hudgens. Keď si prečítate popis filmu a uvidíte tieto tri mená, je viac než isté, že bude stáť za to! Film pochádza z roku 2012 a patrí medzi moje najobľúbenejšie. Keď ho vysielajú v telke, nikdy neprepnem. Povedala by som, že je to dobrá zmes dobrodružstva, akcie a komédie a práve tieto 3 elementy ho robia výborným! 🙂

The Rock má na svojom konte ešte pár dobrodružných filmov, ktoré sú veľmi podobné Ceste na tajuplný ostrov. Nedá mi teda nespomenúť aj filmy Jumanji – Vitajte v džungli alebo Jumanji – Ďalší level.

Prázdniny – Walking on sunshine

Trailer k filmu Prázdniny

Milovníci muzikálov, pozor! Tento film je ako stvorený pre vás. Mnohí by povedali, že je to jeden z ďalších „cheesy“ alebo „cringe“ romantických filmov, kde majú postavy potrebu vyspievať si svoje pocity pred celým svetom, ale o to predsa v tomto žánri ide. Netreba ho brať príliš vážne a jednoducho si ho užiť. Mne osobne sa film veľmi páčil, pôsobí na mňa príjemným, letným dojmom a môžeme ho považovať za skvelú oddychovku.

Zaujímavosťou pre vás môže byť, že jednou z postáv je práve známa britská speváčka a skladateľka Leona Lewis (víťazka X factoru v roku 2006). Aj vďaka jej prekrásnemu spevu si budete songy z filmu veselo pospevovať 🙂 Veľmi sa mi páči, že sa vo filme objavujú piesne z 80 rokov, ktoré sú všetkým známe. Piesne od Georga Michaela, Cher a samozrejme Walking on sunshine od Katrina & The Waves, ktorá sa stala titulnou piesňou a tiež názvom tohto muzikálu.

Väčšina častí z filmu bolo natočených v Taliansku, vďaka čomu má film tzv. „letný vibe“ a vy budete chcieť okamžite vyraziť ku moru.

Pláž – The Beach

Trailer k filmu Pláž

Myslíte si, že niekde na Zemi existuje raj? Miesto, ktoré nepozná problémy. Miesto, ďaleko od civilizácie, na ktorom by ste nemuseli nič riešiť a len si užívať život?

Richard, mladý Američan, vyrazí do Thajska za dobrodružstvom. V hoteli, kde sa ubytuje sa spoznáva s mladým francúzskym párom a drogovo závislým Duffym, ktorý mu jednu noc porozpráva príbeh o ostrove s nedotknutou plážou a krásnou lagúnou. Richard si samozrejme myslí, že tento Duffyho príbeh je vymyslený no ráno si na dverách nájde mapu, ktorá ho má na spomínané miesto doviesť. Richard, plný adrenalínu a nadšenia prehovorí mladý pár a všetci traja sa spoločne vyberú za dobrodružstvom.

Pláž je žánrovo trošku odlišným filmom spomedzi ostatných, ktoré som vám tu vypísala. Trojica cestovateľov pomaly zisťuje, že pláž nie je až takým rajom ako si mysleli, že bude a tu prichádzajú dramatické scény, ktoré vás nechajú v napätí až do konca.

Príbeh sa odohráva v Thajsku na pláži Maya Bay. Aj napriek super hereckému výkonu Leonarda a ďalších hercov získal film veľa kritiky.

Podľa všetkého mal režisér a filmový štáb zmeniť a upraviť lokalitu nedotknutej pláže Maya Bay, pretože sa im nezdala dosť tropická a nespĺňala ich požiadavky. Bez konzultácie ekológov a miestnych odstránili niekoľko kríkov napriek upozorneniam, že tam boli potrebné aby zabránili vzniku erózie. Namiesto nich zasadili palmy a vyčistili zem, aby rozšírili pláž. Samozrejme, v tom čase obyvateľov uistili, že bude všetko v poriadku.

Po dokončení natáčania boli výsledky ešte horšie, ako očakávali sami tvorcovia. Po sérii búrok piesok erodoval. Rastliny z oblasti boli premiestnené, ale čoskoro aj tak zomreli.

Pláž v hlavnej úlohe s Leonardom DiCapriom prilákala na toto miesto množstvo turistov. Neustály chod motorových člnov s turistami spôsobil vyhynutie niekoľkých rýb a odstrašenie vtákov.

V roku 2018 sa organizácie Thailand’s National Parks a Wildlife Department rozhodli, že po dobu 4 mesiacov zatvoria pláž Maya Bay pre turistov s cieľom obnoviť rovnováhu ostrovných koralových útesov a morského života. Nakoniec sa toto opatrenie predĺžilo až do roku 2021.

Keď ochranári v zátoke prestavali koralové záhrady, žraloky, ryby a vtáky sa začali na miesto opäť vracať.

Zdroj informácii a celý článok, ktorý rozoberá dôsledky filmu a sociálnych sietí na rôzne destinácie po celom svete si môžete prečítať tu.

Polnoc v Paríži – Midnight in Paris

Trailer k filmu Polnoc v Paríži

Na záver sa spoločne vyberieme do prekrásneho, romantického a čarovného Paríža. Polnoc v Paríži je jeden z najpopulárnejších filmov od režiséra Woodyho Allena. Kto pozná Woodyho Allena vie, že každý z jeho filmov má niečo do seba, je iný ako ostatné a pohladí každú umeleckú dušu. Výnimkou nie je ani Polnoc v Paríži v ktorom nám Woody približuje krásy hlavného mesta Francúzska.

Paríž je krásny ráno, poobede, ale najkrajší a najčarovnejší je práve v noci a za dažďa.

Hlavný hrdina Gil Pender (Owen Wilson) je typickým príkladom večného snílka. Venuje sa písaniu svojho románu, miluje umenie a tvrdí, že keby sa narodil v inom období asi by bol spokojnejší. Miluje Paríž a najradšej by sa tu bol presťahoval. To mu ani nikto nemôže zazlievať, pretože Paríž je mesto stvorené pre všetkých umelcov – od muzikantov, spisovateľov, básnikov až po maliarov.

Počas viacerých nocí zažíva magické momenty a žije svoj veľký sen.

Film odporúčam všetkými desiatimi fanúšikom umenia, Paríža a ľuďom, ktorí sa niekedy radi zašijú do svojho sveta fantázie. Polnoc v Paríži mi svojim spôsobom veľmi pripomínal ďalší film od Woodyho Allena – Daždivý deň v New Yorku, kde scénami a postavami ospevoval New York. Oba filmy sú celkom jednoduché, bez žiadnych zbytočných zápletiek a napätia, no aj tak vo vás zanechajú tú umeleckú hodnotu. Aspoň vo mne 😉


Nechcela som tu zbytočne pridávať najznámejšie filmy, ale nedá mi nespomenúť, že perfektnú cestovateľskú atmosféru zažijete aj počas sledovania: Sex v meste 2, Mamma Mia, Do Ríma s láskou alebo Vicky Christina Barcelona. Možno sa teraz trošku strápnim, ale jednou z mojich guilty pleasures sú práve staré dobré Olsenky a ich filmy (Jeden deň v New Yorku, Prázdniny v Paríži, Vtedy v Ríme), ktoré som ako dieťa plné snov sledovala s vyvalenými očami a dúfala, že niekedy sa mi podarí tieto mestá navštíviť.

No pozrite sa, koľko krajín sme navštívili a to sme sa ani nepohli z gauča, všakže? Verím, že po vzhliadnutí aspoň jedného z týchto filmov máte chuť ihneď vyraziť na cestu. Avšak, kedže nás ešte stále trápi koronavírus, tentokrát to nemôžeme uskutočniť. Zapíšte si lokácie a v budúcnosti preskúmajte všetky miesta presne ako postavy z filmov 😉

S láskou Peťa

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.