Tipy na turistiku – Veľké Hincovo pleso a Roháčske plesá
Ahojte, cestovatelia, no dnes predovšetkým turisti!
Samú seba však nepovažujem za veľkú turistku. Rodičia ma už odmalička so sebou brávali na rôzne prechádzky a túry, no ja som ich absolvovala vždy skôr nasilu a predchádzalo im veľa vyhovárania sa 😀 Po pár rokoch to teda vzdali a začali chodiť radšej bezo mňa. No čo človek nečakal, teraz ich vodím na turistiku ja.
Je pravdou, že dospievaním sa človeku zmení pohľad na svet a k záľubám ku ktorým predtým neinklinoval si nájde cestu. Ja som si svoju lásku k prírode a turistike našla neskôr, dalo by sa povedať, že až okolo tej 18tky, keď som (aspoň trošku :D) dospela.
Počas tohto pandémiového leta ako ho momentálne prezývam som mala možnosť prebádať niekoľko krásnych zákutí nášho Slovenska <3. Najviac sa mi páčil výlet na Veľké Hincovo pleso a Roháčské plesá.
Ak ste tieto túry ešte neabsolvovali, v nasledujúcich riadkoch sa dozviete pár tipov odo mňa 😉
Veľké Hincovo pleso
Trasa na Veľké Hincovo pleso sa stala jednou z mojich obľúbených. Cestovali sme vlakom do Štrby, odtiaľ sme išli autobusom (náhradná preprava namiesto zubačky, ktorá ukončila svoju púť) na Štrbské pleso a našu túru začali práve odtiaľ. Cesta je presne taká istá ako k Popradskému plesu. Preto, ak ste na Popradskom plese ešte neboli, po ceste sa môžete zastaviť aj pri ňom.
Náš cieľ bol však jasný – ideme ešte ďalej! Od tohto plesa vedú ďalšie turistické šípky práve smerom na Veľké Hincovo pleso. Ako som spomenula vyššie, trasa je veľmi príjemná s nádhernou scenériou vrchov a najbližších štítov. Poslednú hodinku sa ide akoby po takých kamenistých serpentinách. Pri zostupe dávajte pozor, aby ste si nepodvrtli nohu na kameňoch.
Ak ste skúsenejší turisti a túra ku plesu vás neláka, asi v strede cesty vedie odbočka smerom na Rysy. Nám však stačil len letmý pohľad hore a hneď sme si to 2-krát rozmysleli :D. Možno niekedy nabudúce…
Je naozaj veľké a cesta za ním naozaj dlhá…
Musím sa priznať. Táto túra mi veru dala zabrať. Keď mi mamina oznámila, že vyrazíme na Veľké Hincovo pleso pomyslela som si, že to bude taká oddychovka ako na Popradské. Ach, ako som sa len mýlila. Popradské je ešte len začiatok :D. Mne sa naozaj zdalo, že tam ani nikdy nedorazíme. Cieľ mi prišiel strašne vzdialený. Aj na ocina prišla kríza a pýtal sa turistov, ktorí pomaly zliezali dole: ,,Koľko to je ešte k tomu plesu?“ Odpoveď bola skoro vždy rovnaká. Tak 15, 20 minút. A stále nič. 😀 Nakoniec sme sa vytúženého cieľa dočkali a pohľad stál za to.
Určite si nezabudnite zobrať mikinu, bundu a čiapku, pretože Veľké Hincovo pleso sa nachádza v nadmorskej výške 1946 m n m., preto treba byť pripravený na chladnejší vzduch a vietor.
Veľké Hincovo pleso je najväčšie a najhlbšie pleso na území Vysokých Tatier. Túra nám trvala cca 5 – 6 hodín. Ak by ste ešte stále nemali dosť, z plesa môžete pokračovať na Kôprovský štít.
Roháčské plesá
Z Vysokých Tatier sa presunieme na Západné Tatry, konkrétne na Roháče. Túra na Roháčske plesá je veľmi pekná a stredne náročná. To však záleží aj od toho akou trasou sa vyberiete. O tom až neskôr…
Túra nám trvala cca 5-6 hodín. Vyrazili sme z parkoviska pri lyžiarskom stredisku Roháče – Spálená smerom na Adamcuľu. Najskôr sa ide krátko cez les a potom asi hodinku po asfaltovej ceste. Keď dorazíte na poľanu nazývanú Adamcuľa, uvidíte tento turistický rozcestník a je len na vás akou cestou budete pokračovať až na Roháčske plesá.
Ktorú cestu odporúčam?
Označenie na turistickej značke vás môže zneistiť rovnako ako nás. Píše sa tu totiž, že na Roháčske plesá sa dostanete za 2h po modrej značke. Keby sme si deň predtým nepozreli cestu na internete, tiež by sme automaticky odbočili a vybrali sa týmto smerom. Našťastie, sme tak neurobili a pokračovali k Ťatliakovej chate pri ktorej bol ďalší turistický rozcestník, ktorý nám ukázal cestu na Roháčske plesá. Pri bývalej Ťatliakovej chate sa nachádza bufet v ktorom sa môžete občerstviť a pokračovať vo svojej ceste. Tiež sa tu nachádza aj pekné Ťatliakove jazero.
V skratke vám teda odporúčam ísť takto: od parkoviska Roháče, Spálená – Adamcuľa – Ťatliakova chata – Roháčske plesá.
Po ceste som vám vytvorila aj takéto krátke video cez aplikáciu Relive. Je doplnené aj o rôzne fotky, ktoré som zachytila. Celkom sa mi tento nápad zapáčil a určite sa môžete tešiť na podobné videá z turistiky alebo iného výletu.
Prečo je táto trasa lepšia?
Keby sme sa rozhodli vynechať Ťatliakovu chatu a z Adamculi vyrazili po modrej značke smerom k Roháčskemu vodopádu a plesám, čakala by nás omnoho zložitejšia a ťažšia cesta. My sme si išli trasou, ktorú som vám odporučila a túto ťažšiu cestu hore sme radšej absolvovali, keď sme išli naspäť.
V skratke, cestou späť sme išli trasou Roháčske plesá – Roháčsky vodopád – Adamcuľa až sme opäť prišli k parkovisku Roháče, Spálená.
Niektorí turisti vám možno povedia, že absolvovať túto cestu naspäť je náročnejšie, pretože sa ide prudko dole a musíte si dávať pozor na kamene. Dobre, že sme sa nenechali odradiť. Cesta bola úplne pohodová a bravo ju zvládla aj moja mamina, ktorá má problémy s kolenami. Ako sme stretávali po ceste ostatných turistov všetci fučali a nadávali so slovami: ,,Mám pocit, ako keby idem na Mount Everest, kedy tam už budeme?“ Najlepšie bolo, keď sme pri Roháčskom vodopáde stretli partiu Čechov, ktorí túto trasu už tiež moc nedávali a pýtali sa nás: ,,Zachvíľku už budeme pri tých plesách, však?“ My sme sa len pousmiali a povedali, že toto je len začiatok a čaká ich ešte dlhá cesta. ,,Hlavne, že na internete hodinu pozeráte cestu a nakoniec ste vybrali tú najhoršiu!“ znela odpoveď jedného pána, ktorý bol na výlete s rodinou.
V tom momente, sme boli radi ako sme si výlet naplánovali a ja som si povedala, že sa s vami musím o náš zážitok podeliť. Možno vám tento tip odo mňa pomôže a túru si užijete. Samozrejme, je to individuálne, všetko záleží od toho ako veľmi sa chcete „rozbiť“ a akú máte kondíciu 🙂
Cesta naspäť – zastávka pri Roháčskom vodopáde
Turistika na Roháčske plesá sa mi tak páčila aj kvôli tomu, že cesta bola veľmi pekná a stále sme mali čo obdivovať. Vždy je milé, keď po hodinách kráčania narazíte na nejaký vodopád alebo inú prírodnú pamiatku. No a nám urobil trasu atraktívnejšou a zaujímavejšou práve tento vodopád pri ktorom sme sa mohli schladiť 🙂
Tak a to je odo mňa na dnes všetko! Mám pre vás pripravené ešte 2 turistické články, ale musíte si na ne ešte pár týždňov počkať. Na blogu si zatiaľ môžete prečítať jeden z mojich ďalších tipov na turistiku – Chopok a Ďumbier.
-Peťa
Petra, dievča, ktoré sa na svet pozerá z trochu väčšej perspektívy. Peťa je mestské dievča, ktoré sa však nebráni ani styku s vidieckym prostredím, rada spoznáva a navštevuje nové miesta na Slovensku, ale aj v zahraničí. Má rada dobré slovenské jedlá, ale radosť okrem jedenia nachádza aj vo fotografovaní, čo je jej najväčšou záľubou a je tak hlavnou fotografkou nášho TripTímu.
Páči sa mi, ako píšete. Vedeli ste dobre!
Teplá vetrovka, čiapka, dobré topánky a dá sa po peknej trase v horách ísť aj v zime. Tým skôr, keď sú sviatky. Predsa i de o to, aby sme si odpočinuli, najlepšie preč z mesta 😉