Tipy na turistické výlety – Chopok, Ďumbier

Dnešný článok som si pripravila pre všetkých, ktorí milujú prírodu, čerstvý vzduch a vôbec im nevadí sa trošku zapotiť a urobiť niečo pre svoje zdravie. Slovensko je krajina typická krásnou prírodou, bohatou na rôzne prírodné unikáty a miesta na ktoré je každý Slovák hrdý. Ja osobne milujem prechádzky v prírode, najmä počas jesene, kedy sú všetky stromy zafarbené a pre mňa ako milovníčku fotografovania je toto obdobie najkreatívnejšie. Bohužiaľ, nie vždy je u nás jeseň práve taká pekná a slnečná, ako si predstavujeme. Častokrát je skôr chladná a sprevádzaná neustálym dažďom :/ Práve preto zvyknem plánovať turistické výlety cez jar alebo leto. Takýto výlet som absolvovala aj minulé letné prázdniny so svojou rodinou. Vybrali sme sa na Chopok, kde som bola mimochodom po prvýkrát a taktiež sme vyliezli aj na vrch Ďumbier. Počasie nám hralo do karát a preto som neváhala a zbalila do ruksaku svoju najlepšiu kamošku – zrkadlovku 😀 Výhľady z vrcholu a aj počas cesty turistickými chodníčkami boli jednoducho nádherné a ja som nevedela z akej strany fotiť skôr. 

Mojím cieľom dnes je predstaviť vám tieto pekné miesta (aj keď podľa môjho názoru ich už všetci dobre poznáte). A ak ste ešte v týchto končinách neboli, inšpirovať vás ďalším turistickým výletom prostredníctvom mojich fotografií.

Začneme pekne od začiatku. Zo Žiliny sme vyrazili skoro ráno vlakom okolo 6:00 a vystúpili v meste Liptovský Mikuláš. Z vlakovej stanice sme sa presunuli na autobusovú, kde sme počkali na autobus smerom do Demänovskej doliny. Tam sme našli lyžiarske stredisko Jasná a v pokladni kúpili lístky na lanovku. Cenník s lístkami a časmi odchodov lanoviek na mesiac júl nájdete na tejto stránke.

Samozrejme, ak na článok narazíte neskôr, určite bude aktualizovaná aj pre ostatné mesiace. Jazda lanovkou robí tento turistický výlet zaujímavým najmä pre deti. Určite sa nájdu aj odvážlivci, ktorí zvolia skôr vlastné nohy a pekne si kopec vyšľapú až nahor. My sme sa však rozhodli prísť na vrchol Chopku lanovkou a nechať si sily až na turistiku na vrch Ďumbier. Po prvej lanovke nasleduje jazda ďalšou, špeciálnou s názvom „lienka“. Jediná nevýhoda v tento pekný, slnečný deň bolo množstvo ľudí a veľká rada, ktorá sa tvorila pri lanovke.

Pre tých, ktorí zvolili výjsť Chopok po vlastných a chcú sa občerstviť, mám pre vás skvelú správu! Priamo na vrchole sa nachádza vyhliadková reštaurácia – Rotunda Restaurant s neskutočným panoramatickým výhľadom.

Myslím si, že k Chopku viac písať nemusím, pretože by to bolo zbytočné. Užite si fotky! Ešte predtým vám sem pripájam predpoveď počasia, aby ste si boli vždy istí, že vás nezastihne nepríjemná búrka 😉

Chopok

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Plní elánu a nadšenia z pohľadov, ktoré sa nám naskytli sme chceli pokračovať ďalej – smerom na vrch Ďumbier. Na turistickej ceduľke sme si pozreli akým náučným chodníkom sa vydať a už sme len kráčali, kráčali a kráčali… Táto túra je skvelá aj pre rodiny s deťmi, avšak po takej polhodinke až hodinke sme začali stúpať a museli si na chvíľočku sadnúť, zjesť horalku (ktorá mimochodom nesmie chýbať na žiadnej túre) a načerpať nové sily na dokončenie našej trasy. Nepovažujem sa za nejakú skúsenú turistku, ale čím som staršia tým viac si dokážem túry skutočne užiť. Pamätám si na časy, kedy som ako malá chodila s rodičmi do prírody, k vodopádom a pod., otec ma držal na chrbte a ja som sa stále iba vypytovala otázky typu: ,,A kedy tam už budeme?“ No práve tu som prišla na to, že chcem naše Slovensko a jeho krásy spoznávať stále viac a viac. A nebola som jediná. Zistila som, že ani vek nie je prekážkou. Pred nami totižto kráčala pani, ktorá mala asi 80 rokov a bez žiadnych zbytočných rečí, sťažností a otázok, kedy už budeme hore si spokojne užívala prírodu, čerstvý vzduch a za pomoci svojej rodiny vystúpila na vrch Ďumbier. Vtedy som si uvedomila aké je to obdivuhodné a ani som nevedela ako, už som bola tiež na samotnom vrchole. Táto staršia pani ma dobila neskutočnou energiou a bola pre mňa motiváciou 🙂 Najviac ma však dojala veta, ktorú povedala keď sa dostala až ku veľkému drevenému krížu a smerovala práve jej rodine a vnúčatám. ,,To je nádhera. Bože, aká som šťastná, že som tu dnes s vami.“ Všetci okolo, podobne ako my, sa začali otáčať a neverili vlastným očiam.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Ak vám túra nestačí a chcete zažiť niečo viac adrenalínovejšie a tak obohatiť svoj výlet ešte o jeden zážitok, môžete skúsiť jazdu na horských kárach. Máte na výber z 2 trás: Koliesko – Biela Púť, Kosodrevina – Krupová. Viac informácií o týchto trasách a taktiež cenník nájdete tu.

Tak a touto fotkou sa s vami lúčim. Dúfam, že sa vám článok a fotky páčili a cez leto tieto krásne miesta navštívite 🙂 

Prajem vám, aby ste si letné prázdniny užili naplno so svojimi blízkymi pri mori alebo na horách, čo už viac preferujete 🙂 Ja a moji spolucestovatelia sa budeme snažiť nazbierať dostatok materiálu, informácií, fotografií a nápadov na výlety, aby ste sa po dňoch oddychu a voľna mali opäť na čo tešiť! 😉 

-Peťa

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.