Košický hrad? Čože?
Keď niekde niekto spomenie mesto Košice, tak väčšine ľudí hneď prídu na um mnohé Košické pamiatky ako Dóm sv. Alžbety, spievajúca fontána, či Jakabov palác. Ale napadlo by vám, že najväčšie mesto východného Slovenska má aj svoj hrad? A nielen to, no dokonca 4. najväčší hrad v našej krajine! A práve naň povedú kroky nášho TripTímu v dnešnom TripTipe! Vstúpte spolu s nami na jeho nádvorie, prejdite sa po mohutných hradbách a vystúpte aj na vyhliadkovú vežu, ktorá sa nachádza na vrcholku hradného brala!
O tom ako sa dostať do tejto metropoly východu, ktorou sú Košice, sme písali už v minulom článku. Po tom ako sa v meste dostanete na Staničné námestie, ktoré sa nachádza pred železničnou stanicou, je vaším prvým krokom nájsť správnu zástavku MHD. Hľadáme tú, z ktorej odchádza linka číslo 29 s konečnou zastávkou „Zoologická záhrada“.
Rátajte s tým, že pri tejto aktivite môžete stráviť aj pár minút, keďže na námestí je zastávok hneď niekoľko. Keď sa však zorientujete, tak už len stačí preštudovať si cestovný poriadok a počkať si na svoj spoj. Ten premáva približne v polhodinových intervaloch. No a keď konečne nastúpite do vášho žlto-modrého „kočiara“, tak vaša malá výprava do stredoveku začína!
So slovom výprava sme tak úplne nežartovali, pretože po tom čo vystúpite na zastávke „Vyhliadková veža“, tak začína menšia túra. Samotný hrad totiž stojí na vrcholku kopca Hradová a tak po tom ako opustíte váš dopravný prostriedok, sa môžete pripraviť na asi 10-15 minút kráčať do mierneho, miestami menej mierneho vrchu.
Zelená cisárovná
Cestou na hradný vrch vás budú sprevádzať šípky a rôzne tabule. Jednou z nich je napríklad takáto, nie najmenšia tabuľa s nariadením cisárovnej Márie Terézie. Na úvod sme sa dočítali, že plné znenie jej oslovenia a titulu je: „Z božej moci rímska cisárovná, vdova, apoštolská kráľovná krajiny Uhorskej, Českej, Dalmátskej, Chorvátskej a Slavónskej, arcikňažná Rakúska, kňažná Burgundska, veľkovojvodkyňa Sedmohradska, vojvodkyňa z Milána, Mantury a Parmy“.
No a po prečítaní prvého odseku, ktorý bol venovaný výhradne titulovaniu tejto panovníčky z rodu Habsburgovcov, sme sa dozvedeli, že už v roku 1769 ľudia mysleli osvietensky „zeleno“. V súlade s tým vydala cisárovná Mária II. nariadenie s názvom „Porádek hor aneb lesuw zachování“, ktorým sa stanovali podmienky výrubu stromov, regulovala sa ich ťažba a tiež sa v ňom myslelo aj na obnovu lesov pre ďalšie generácie. Tento lesný poriadok uhorskej kráľovnej bol v roku 1770 preložený aj do predspisovnej kultúrnej slovenčiny západoslovenského typu (preto skôr pripomína češtinu).
Unikát nad mestom Košice
Naša cesta sa pomaly uberá ďalej a pomedzi stromy už prečnievajú zničené časti hradných múrov. Z hradu toho žiaľ mnoho neostalo a v súčasnosti je už len zrúcaninou a pripomienkou stredovekej slávy Košíc. Ale aj napriek svojmu stavu, ho zaraďujeme medzi najväčšie hrady v našej malebnej krajine s rozlohou 6,5 hektára.
Prvé stavebné kamene boli položené už v prvej polovici 13. storočia. Unikátny je tým, že hrad zrejme nebol nikdy dostavaný. Je to pravdepodobne preto, lebo neďaleko stáli Košice, ktoré boli zakrátko vybavené moderným opevnením a predstavovali nový druh stredovekého mesta. Svoj osud nakoniec našiel ako zdroj stavebného materiálu, kedy hrad začali rozoberať a kamene z jeho múrov a veží poslúžili iným účelom.
Hneď čo sme sa ocitli za hradnými múrmi, padli nám oči na robustnosť hradieb, z ktorých ako bajonet vytŕčala trojuholníková veža! Veža s takýmto pôdorysom je pre Slovensko ďalším unikátom, ktorý môžete bezplatne navštíviť. Jej ramená majú dĺžku až 19 metrov a hrúbka jej múrov dosahuje viac než 3 metre. Tento typ veže sa na stredovekých hradoch objavuje len vzácne a okrem Košíc si takúto vežu môžete obzrieť ešte na hrade v Uhrovci, či Vinnom, alebo sa vydať do zahraničia.
Staňte sa súčasťou histórie!
Ako sme už predostreli, zo 4. najväčšieho Slovenského hradu sa toho príliš nezachovalo. Niekto by si bol pomyslel, že už sú to vlastne len kamene usporiadané na sebe, čakajúce na svoj neodvratný osud. No už od chvíle, kedy sme sa vydali na hrad, bola naša cesta lemovaná mnohými soškami a zaujímavosťami. Po vstupe na nádvorie sme s prekvapením žasli aj nad záhonkom umiestneným pred trojuholníkovou vežou a popri hradbách. Utešene v ňom rástli napríklad cibule, mrkvy či šalát. Keď sa ocitnete na hrade, ktorý je iba čistou „skalou“, tak ste v múzeu, kde vidíte exponáty bez života. No keď tam uzriete udržiavaná záhradka rovno pri hradných múroch, tak z toho história ba priam dýcha.
Ďalšie dotvorenie priaznivých dojmov na nás mali rekonštruované slovanské stredoveké domčeky, ktoré naozaj pripomínali časy, kedy tu na koňoch jazdili staroslovenské kniežatá. Náš dojem mierne kazil amfiteáter postavený uprostred nádvoria, no malé kozliatka aj s dospelými kozami v drevenej ohrádke nám vyrazili dych! Pokiaľ pri záhone cibúľ cítite, ako miesto dýcha históriou, tak pri živých zvieratkách na hrade a pri slovanských obydliach sa sa stávate jej súčasťou.
Aj napriek stavu v akom sa hrad nachádza je úžasné, ako sa tunajší ľudia snažia pamiatku priblížiť minulosti a zachovať pre budúce pokolenia. Človek tu naozaj vidí, že miestny si histórie vážia a starajú sa o toto dedičstvo, aj keď nie je v najlepšom stave. Je to veľmi chvályhodné a mnohí by si z tejto starostlivosti Košičanov mohli brať príklad. Spomeňme napríklad smutný osud Žilinského hradu, na ktorého mieste dnes žiaľ stojí nákupné centrum…
Vráťme sa však do Košíc. Na kopček nad hradom viedli schody, ktoré šli vôkol valcovitej veže. Tá v minulosti bývala jednou z dominánt hradu. Výška veže sa v súčasnosti pohybuje od približne jedného metra po niečo okolo dvoch. V minulosti však musela byť vysoká aspoň 20 metrov! Zaujíma vás aké to asi muselo byť hľadieť z tejto veže na čarokrásne panoráma najväčšieho východoslovenského mesta a jeho priľahlého okolia? Našťastie pre vás máme riešenie. Hneď v areáli hradu sa totiž nachádza vyhliadková veža, na ktorú sa spolu vydáme!
Bez veže nie je hrad!
Na oceľovú vežu vysokú 21 a pol metra vedie kovovo-drevená cestička, alebo skôr chodníček, ktorý nás dovedie priamo pod túto veľkolepú konštrukciu, pripomínajúcu zašlú slávu dávnych čias, kedy sa na hradnom brale vypínala mohutná veža. Išli sme sa pozrieť aj na vrchol a pripodobniť si, ako sa museli cítiť stredovekí obyvatelia Košíc, žijúci na hrade.
Výhľad z tohto miesta je naozaj skvostný. Po chvíľke prekonávania a vyšliapaní niekoľkých schodov sa dozviete, že z tohto miesta dovidíte široko-ďaleko do celého kraja plného milých ľudí. Podobne milý prístup nájdete v celom meste, ako aj v malom pohostinstve pri zastávke, kde sme si pri našom odchode dali každý po deci Kofoly, keďže sme sa ponáhľali na autobus. Na vyhliadke vás z jednej strany obkolesujú horské masívy Slanských vrchov, z ďalšej strany sa vám naskytne pohľad na miestny kameňolom, no a najväčšie mesto východného Slovenska plné historických pamiatok budete mať ako na dlani!
Matej je výrečný človek, ktorý pochádza z mesta kedysi známeho ako perla na rieke Váh, teda zo Žiliny. Toto mesto je obklopené krásnou slovenskou prírodou a tiež je bohaté na množstvo hradov ležiacich v jeho okolí. Prostredie v ktorom vyrastal ho vždy fascinovalo a viedlo aj ku záujme o históriu jeho okolia a nášho malebného Slovenska. To ho doviedlo až k tomu, že sa stal sprievodcom na Budatínskom hrade. Vďaka tomu sa pri jeho recenziách budete môcť tešiť na patričnú dávku histórie v kombinácii s jeho pestrými zážitkami! A síce sa na svet rád pozerá z 32 metrov vysokej veže „svojho“ hradu, oveľa radšej naň hľadí z doslova nebeských výšok, keďže je pilotom malých lietadiel. To pre vás znamená, že sa občas môžete tešiť na pohľady aj z vtáčej perspektívy, spestrujúce jeho TripTipy!