Lacno do Košíc

Verím, že veľa z vás sa už mnohokrát rozhodlo cestovať niekam ďalej ako len pár kilometrov od svojho domova. Pravdepodobne to pre vás, ako aj pre mňa, znamenalo, že si svoju cestu musíte detailne rozplánovať. Bolo treba zvážiť všetky možnosti a samozrejme popri tom myslieť aj na svoju peňaženku. A keďže ide o jedno z najkrajších miest Slovenska, nemohla som dovoliť, aby mi taká vec ako zle naplánovaná doprava do Košíc tento výlet pokazila.

Študentské benefity

Pri plánovaní dlhej cesty je veľmi dôležite zvoliť dopravu, ktorá bude rýchla, komfortná, no zároveň vás nebude stáť veľa. Pokiaľ ste študent, máte výhodu, že môžete cestovať (nielen) do Košíc takmer zadarmo, a to použitím vlakovej dopravy.

Nakoľko doprava prostredníctvom rýchlikov na trase Bratislava – Košice je veľmi frekventovaná, stačí sa dostať na vám najbližšiu železničnú stanicu, v ktorej rýchliky stoja a odtiaľ sa pohodlne dopraviť až do vašej finálnej destinácie. Zoznam staníc, v ktorých tieto rýchliky stoja, je uvedený v cestovných poriadkoch na stránke www.cp.sk.

Miestenka – kúpiť či nekúpiť

Miestenka je niečo, čo je mnohokrát považované za úplnú zbytočnosť. To však určite neplatí pre rýchliky na trase Bratislava – Košice. Tu by sme miestenku mohli považovať doslova za nutnosť. Aj napriek tomu, že cesta rýchlika netrvá ani zďaleka tak dlho ako cesta osobného vlaku, stále platí, že budete cestovať dosť dlho na to, aby ste si sadli.

Nevýhoda týchto vlakov je však tá, že sa prostredníctvom nich presúva veľké množstvo ľudí z jednej strany Slovenska na druhú, a preto sú kapacitne veľmi vyťažené a bez miestenky si nemusíte nutne nájsť miesto na sedenie, obzvlášť ak ste väčšia skupina ľudí a chcete sedieť pri sebe. Preto vám v tomto prípade odporúčam kúpu miestenky, ktorá do 2. triedy stojí 1€ aj pre tých, ktorí využívajú bezplatnú dopravu.

hlavná železničná stanica Košice - doprava do Košíc

Transport v Košiciach

Práve ste sa za minimálnu cenu úspešne dopravili do Košíc. Ale čo ďalej? Veľmi vyhovujúce je to, že len čo vyjdete zo železničnej stanice v Košiciach, máte k dispozícii autobusovú stanicu a taktiež rozsiahlu zastávku MHD. Rovnako tak sa hneď na mieste nachádzajú predajné automaty na MHD lístky a novinový stánok, kde si ich tiež môžete zakúpiť.

Pokiaľ bude váš výlet trvať viac ako 1 deň, najvýhodnejšie je kúpiť si 24-hodinový lístok, ktorý so študentskou zľavou stojí 1,60€. Stačí ho označiť pri prvom nástupe do MHD a odvtedy nadobúda 24-hodinovú platnosť.

Systém MHD v Košiciach je veľmi prehľadný a mne osobne vyhovoval v tom, že MHD sa nepohybovala len v centre mesta a jeho blízkom okolí, no pokrývala aj vzdialenejšie oblasti. Prostredníctvom linky 23 sa napríklad môžete doviesť až na letisko, ktoré je z centra mesta pomerne vzdialené.

Celý cenník košickej MHD môžete nájsť na ich webovej stránke.

letisko Košice - doprava do Košíc

Záverečný prepočet

Na záver by som chcela ešte raz a prehľadne zhrnúť, koľko vás táto doprava do Košíc a následne v Košiciach bude stáť.

Rýchlik do – 0,00€
Miestenka do – 1,00€
MHD – 1,60€ / 24h 
Rýchlik z – 0,00€
Miestenka z – 1,00€
___________________________
Spolu – 3,60€ 

Dúfam, že aspoň niekomu z vás tento článok pomohol a rovnako tak, že niekoho motivoval k tomu, aby si urobil malý výlet. A pokiaľ ste jeden z tých, čo sa rozhodli ísť si Košice obzrieť na vlastné oči, určite sa môžete tešiť na náš ďalší článok, v ktorom vám priblížime výber zaujímavých miest, ktoré by ste mali v Košiciach navštíviť.

Dóm sv. Alžbety

Samozrejme, doprava nie je jediná vec, ktorú pri výletoch treba riešiť. Čo tak ubytovanie? Naše tipy na ubytovanie v Košiciach nájdete tu.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.