Interview s Radom Hoppejom (Nie je túra bez Štúra)

Štúrovanie? Pýtate sa, čo to je? Má s tým niečo spoločné skutočný Ľudovít Štúr? TripTím vám prináša odpoveď!

Radoslav Hoppej si na každú túru berie zaujímavého spoločníka, podľa ktorého vzniklo aj slovo štúrovanie. Veľká podobizeň Ľudovíta Štúra sa mu vyníma na jeho ľavej ruke. Prečo sme si ho vybrali ako ďalšieho adepta na rozhovor? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.


TripyTipy: Na úvod by sme ťa chceli poprosiť, skús sa našim čitateľom v krátkosti predstaviť a prezraď, čo ťa najviac vystihuje.

Rado: Moje meno je Rado, po troch rokoch života v Rakúsku som sa vrátil späť na Slovensko, založil si cestovateľský blog „Nie je túra bez Štúra“ a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine. Toto som posledné mesiace ja. 🙂

TripyTipy: Riadiš sa v živote nejakým špeciálnym mottom?

Rado: V poslednom čase som začal čítať hlavne motivačne ladené knihy, v ktorých nachádzam veľa zaujímavých a inšpiratívnych myšlienok. Tie si pripomínam vždy, keď nemám možno najlepší deň. Neviem síce či je to motto, ale myšlienka „Všetko je tak, ako má byť.“ má sprevádza už dlhé roky. Keď som mal či mám nejaké ťažšie obdobie, poviem si, že aj tým si mám prejsť, a vždy ma táto veta posilní, lebo viem, že po zlom období príde opäť niečo pekné a pozitívne.


TripyTipy: Venuješ sa pracovne ešte niečomu okrem blogovaniu a aké sú tvoje koníčky?

Rado: Blogu sa venujem na plný úväzok, popri ňom však riešim aj copywriting či správu sociálnych sietí. Takže môj príjem je tvorený z viacerých zdrojov. Všetko však riešim externou formou, aby som si mohol čas riadiť sám. Čo sa týka koníčkov, tak som sa začal poctivo venovať cvičeniu. Verím, že tentokrát mi to už vydrží, pretože ma to veľmi baví.

TripyTipy: Ako a kde ťa napadlo založiť si blog o cestovaní? Sníval si o tom už dlho, alebo prišiel nápad úplne nečakane?

Rado: O tom, že si založím blog a začnem cestovať po Slovensku som začal premýšľať ešte keď som žil vo Viedni. Napriek tomu, že som sa tam nemal zle, tak som si povedal, že chcem skúsiť vytvoriť a budovať niečo vlastné. Písanie ma bavilo už odmalička, tak som sa nakoniec k blogu odhodlal.


TripyTipy: Nedá sa nám nespýtať sa na tvoju celkom netradičnú ozdobu na ruke. Čo ťa viedlo k tomu vytetovať si podobizeň národného hrdinu Ľudovíta Štúra a plánuješ v budúcnosti ešte nejaké ďalšie „tetko“?

Rado: Podobizeň Ľudovíta Štúra som si dal vytetovať na ruku ešte vo Viedni. Vždy som chcel mať nejaké tetko a chcel som mať niečo špeciálne, tak preto práve on. Štúr je pre mňa jednou z najväčších národných osobností, v živote toho dokázal naozaj veľmi veľa. A mňa jeho práca či myšlienky motivujú aj dnes. Tetovaní mám avšak viacero a čoskoro sa chystám na ďalšie.

TripyTipy: Stretol si sa už s nejakou zvláštnou reakciou smerujúcou na tvoje tetovanie?

Rado: No jasné. Musím sa priznať, že som nečakal, že sa okolo toho, že mám na ruke vytetovaného Štúra vytvorí taká bublina. Už som si o sebe prečítal naozaj kadečo, od toho, že som ním posadnutý až po to, že prehnane inklinujem k Slovensku… Čo však samozrejme nie je pravda.


TripyTipy: Preferuješ cestovanie s ďalšími „štúrovcami“, alebo radšej „štúruješ“ sám?

Rado: Skôr ma baví sólo cestovanie, idem si svoje tempo, nikto za mnou nervózne nestojí, keď si robím už stú fotku nejakej pamiatky a hlavne ja zvyknem štúrovať počas pracovných dní, takže väčšina kamošov je aj tak v práci. Ale nie je to vždy tak, zvyknem brávať napríklad svoju mamu a tento rok by som chcel nejaké spoločné štúrovania s mojimi čitateľmi, tak verím, že sa to podarí. 🙂

TripyTipy: Ktoré miesto ťa na našom Slovensku najviac očarilo?

Rado: To je pre mňa celkom ťažká otázka, pretože ja sa viem nadchnúť veľmi ľahko a rýchlo. Nedávno som bol v Španej Doline, tak poviem tú. Je to naozaj čarovné a jedinečné miesto. Ale ako sa poznám, ak by ste sa ma opýtali túto otázku o mesiac, poviem vám iné miesto.

TripyTipy: Všimli sme si, že častokrát navštevuješ naozaj zaujímavé a neznáme miesta. Odkiaľ sa o nich dozvedáš?

Rado: Pri svojom štúrovaní sa snažím striedať známe miesta s tými menej známymi. A práve tie menej známe ma bavia oveľa viac. Tipy si hľadám klasicky na internete alebo sa zvyknem inšpirovať tipmi od mojich čitateľov, ktoré mi posielajú sami od seba, alebo keď sa ich na to opýtam.


TripyTipy: Existuje nejaké miesto na Slovensku, ktoré si ešte nenavštívil?

Rado: Samozrejme, a je ich ešte veľmi veľa. 🙂

TripyTipy: Navštevuješ radšej pokojnejšie miesta o ktorých málo ľudí vie, alebo ti nevadí prítomnosť davu turistov?

Rado: Davy turistov nie sú pre mňa. Určite ma bavia viac miesta, ktoré sú pokojné, a nie je tam veľa ľudí.


TripyTipy: Ako vznikla myšlienka vytvoriť e-book s rôznymi miestami, na ktoré sa každý cestovateľ dostane zadarmo?

Rado: Snažím sa ukázať aj to, že niekedy naozaj stačí vybehnúť na nejaký blízky kopec či do vedľajšieho mesta a človek tam nájde nejedno zaujímavé miesto či pamiatku. E-book som napísal, aby ľudia videli, že je dôležité mať hlavne chuť a čas na cestovanie, a že na Slovensku máme veľa miest, na ktoré sa vedia dostať úplne zadarmo.


TripyTipy: Vďaka tvojmu originálnemu obsahu na blogu a myšlienky si myslíme, že patríš medzi jedných z najviac populárnych cestovateľských blogerov. Spoznávajú ťa ľudia na ulici?

Rado: Tak v prvom rade ďakujem veľmi pekne za kompliment, veľmi si to cením. 🙂 Áno, stáva sa mi, že ľudia ma spoznajú, aj keď sa to nedeje neustále. Väčšinou to však príde, keď to nečakám a potom som asi viac prekvapený ako ten daný človek. Každopádne je to veľmi príjemný pocit a vážim si to.

TripyTipy: Predpokladáme, že si sa už stretol aj s negatívnym postojom k tvojej práci a preto sa pýtame, ako bojuješ proti tzv. neprajníkom?

Rado: Tak to áno, o tom by som vedel rozprávať aj hodiny, bohužiaľ. Priznávam, že ešte aj dnes ma reči od hejterov niekedy dosť mrzia. Snažím sa mať od toho odstup a hlavne si vždy poviem, že kvôli pár ľuďom to predsa nemôžem vzdať či zabaliť. Našťastie pozitívnych reakcií je oveľa viac. 🙂


TripyTipy: Väčšina z nás, milovníkov cestovania, sa nezaobíde bez „Google Maps“, preto nás zaujíma …Stratil si sa niekedy počas svojho štúrovania? A bol si nútený použiť klasickú papierovú mapu alebo internetové aplikácie?

Rado: Človek si možno povie, že na Slovensku sa nedokáže nikto stratiť, no mne sa to podarilo. Bol som štúrovať na Šraneckých pieskoch, na Záhorí. Vybil sa mi telefón, a keďže to tam všade vyzerá úplne rovnako, tak som sa tam reálne stratil a chvíľu som si myslel, že sa už nenájdem.

Rado, ďakujeme ti za tvoj čas a poskytnutý rozhovor. Prajeme ti ešte veľa úspechov, či už na blogu alebo v súkromnom živote. Ak vás Radova tvorba zaujala, nezabudnite navštíviť jeho blog Nie je túra bez Štúra.

Facebook: https://www.facebook.com/hoppeyrcom/

Instagram: https://www.instagram.com/nie_je_tura_bez_stura/?hl=sk

Ďalšie rozhovory s cestovateľskými blogermi si môžete prečítať na našom webe!

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.