Archeoskanzen Havránok – s Miou na prechádzku storočiami

Keď sme sa s priateľmi dohadovali, kam sa vyberieme a hľadali sme nejaké zaujímavé miesto, ich oči veľmi rýchlo padli práve na Archeoskanzen Havránok. Urobili sme si preto malý roadtrip začínajúci v Žiline a končiaci v obci Bobrovník. Ale poďme pekne od začiatku!

Čo je to vlastne ten archeoskanzen Havránok?

Havránok mojich priateľov zaujal už na začiatku, keď sme ešte len hľadali miesto, ktoré navštívime. Toto miesto je totiž venované nálezom, ktoré boli odkryté pri archeologickom výskume predchádzajúcom vybudovaniu Liptovskej Mary. Nálezy pochádzajú z doby železnej a rímskej.

Priznám sa, keby bol výber výletu len na mne, asi by som sa práve sem nevybrala, nakoľko archeologické náleziská a podobne neboli nikdy pre mňa. Avšak, po návšteve som odchádzala spokojná, a preto aj vy, ktorí váhate či by toto miesto bolo to pravé pre vás, verte, že neoľutujete.

Archeoskanzen Havránok - keltské obydlie

Ako sa tam dostať?

Ako som už spomínala, my sme šli autom zo Žiliny, cez Ružomberok do obce Bobrovník. Vyrazili sme o 15:25 a na miesto sme dorazili 17:10 – cesta nám trvala necelé dve hodinky. Pri tabuli, ktorá nám hovorila, že sme na mieste, sme auto zaparkovali a šli pešo do kopca asi 5 minút k pokladni.

Ďalšia možnosť je ísť vlakom. Informačný letáčik, ktorý som si zaobstarala v Havránku hovorí, že sa stačí vlakom dostať do stanice Liptovské Vlachy a odtiaľ po červenej turistickej značke pešo až k veži marského kostola. Odtiaľ je archeoskanzen už len kúsok, pôjdete asi 5 minút do kopca a už z diaľky sa pred vami bude črtať keltské obydlie, podľa ktorého viete, že ste správne.

1. zastávka – Pokladňa

Ako prvé sme sa zastavili v pokladni, kde sme si kúpili lístky. Vstupné nie je vôbec drahé – dieťa/študent 1 €, dospelý 2€. Taktiež sme si zaplatili 1 € za fotografovanie. Na úvod sme dostali aj výklad od lektora a následne sme sa vybrali pozrieť si celý areál.

Archeoskanzen Havránok - pokladňa
Pokladňa

2. zastávka – Keltské obydlie

Od pokladne sme sa vybrali ku keltskému obydliu, ktoré sme videli už z diaľky. Takýto spôsob bývania je z obdobia okolo roku 300 p.n.l. Obydlie je tvorené viacerými objektami. Prvým je hrnčiarska dielňa s funkčnou replikou dvojkomorovej pece, ktorá sa nachádza v pravej časti. V ľavej časti je studňa, siahajúca do hĺbky 2,8 m. Uprostred medzi hrnčiarskou dielňou a studňou je obytný dom rozdelený na dve miestnosti. Vo vnútri sa nachádza aj ohnisko. Za domom sú ukryté hospodárske stavby.

 • Hrnčiarska dielňa
 • Vnútro hrnčiarskej dielne
 • Studňa
 • Obytný dom
 • Hospodárske budovy
 

3. zastávka – Kultový areál

Naľavo od keltského obydlia sú schody, ktoré vás navedú na cestičku k ďalšej zastávke. Tretia a pre mňa asi najzaujímavejšia z celého okruhu – kultový areál. Vošli sme cez bránu, ktorá je súčasťou opevnenia.

V areáli sa nachádzajú dva rady dlažby lemované drevenými stĺpmi. Na viacerých z nich sú umiestnené lebky zvierat. Táto dlažby vedie až do obetnej jamy. Archeológovia práve vďaka tomuto miestu zistili, čo sa zvyklo obetúvať keltským bohom. Boli to napríklad šperky, obilniny, zvieratá ale aj ľudia.

 • Drevené stĺpy v kultovom areáli
 • Vzor na drevenom stĺpe
 • Obetná jama
 • Lebka
 • Lebka
 • Lebka
 

4. zastávka – Brána vnútorného opevnenia

Len kúsok za kultovým areálom nás čakala brána vnútroného opevnenia, ktorá spadá do obdobia prelomu letopočtov. V jej blízkosti stojí aj ďalší malý drevený domček, ku ktorému sme sa však nič bližšie nedozvedeli.

5. zastávka – Stredoveký hrádok

Poslednou zastávkou našej cesty po tomto okruhu je stredoveký hrádok. Na tomto mieste stálo v 12. – 15. storočí sídlo zemepána obkolesené priekopou. Cez priekopu sme sa dostali vďaka drevenému mostíku. Aj na tejto zastávke stojí ďalšia z veží.

Následne sme sa cez lesík dostali späť k pokladni, a tak sme uzavreli náš okruh. Nezabudli sme si nakúpiť ani pár suvenírov – konkrétne magnetky, zberateľskú mincu a ja pre potreby článku aj informačnú brožúrku. V pokladni boli taktiež zaujímavo vyzerajúce knihy, z ktorých môžete načerpať ešte viac informácií. Prejsť tento okruh s prestávkami na fotenie a vydýchanie sa nám trvalo 45 minút.

 • Koniec okruhu a výhľad na Liptovskú Maru
 • Archeoskanzen Havránok - koniec okruhu
 • Archeoskanzen Havránok - mapka okruhu
 

A to by bolo odo mňa všetko! Ďalšie užitočné informácie môžete nájsť na stránke Liptovského múzea v časti Archeoskanzen Havránok.

Taktiež si nenechajte újsť ďalší článok z tohto výletu, pretože to rozhodne neskončilo v Havránku. Tip kam sa ísť najesť po tomto výlete už čoskoro!

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.