Malý kúsok domova v Londýne – Československá reštaurácia
Ahojte cestovatelia! Dnes sa síce nepozrieme na niečo čo sa nachádza na Slovensku, no je to s našou malebnou krajinou veľmi úzko spojené. Zároveň je to miesto, ktoré musí každý správny Slovák (alebo Čech) navštíviť, pokiaľ zavíta do Londýna. Vitajte v Československej reštaurácií.
Z histórie podniku
Prvý československý klub v Londýne bol založený v roku 1939 na inom mieste ako sa nachádza ten súčasný. V roku 1946 kúpili legionári nový klub za našetrené peniaze a príspevok od prezidenta Beneša a na tom mieste sa nachádza dodnes.Po vzhľadovej stránke sa klub takmer nemení. Aj naďalej sa tu udržujú pamiatky na bývalých legionárov a československých štátnikov.
Viac z histórie klubu si môžete prečítať na ich stránke (tu).
Lokácia
Čo sa lokácie Československej reštaurácie týka, podľa môjho názoru je vyhovujúca. Nenachádza sa síce v centre Londýna, no zóna 2 je tiež polohovo veľmi dobrá a dostupná. Najbližšia stanica metra je West Hampstead a od nej sú to už len približne 3 minúty chôdze.
Ako doma
Pri návšteve Londýna mi bolo hneď jasné, čo mi bude najviac chýbať. Nebolo to nič iné ako naše tradičná slovenská kuchyňa. Preto som bola veľmi potešená pri zistení, že v Londýne je takéto miesto, kde nám pripravia naše domáce špeciality. Už pri príchode do reštaurácie som sa cítila o kúsok bližšie k domovu a konečne som po pár dňoch počula slovenčinu. Personál pracujúci v tejto reštaurácii je buď z Česka alebo Slovenska, takže nebol problém objednať si v materinskom jazyku, prípadne prehodiť aj pár slov o živote v Británii a podobne. Všetci boli veľmi milí, no nebolo veľa času na zhováranie, pretože my sme túžili ochutnať to, čo nám táto reštaurácia ponúkla zo slovenskej a českej kuchyne a zároveň aj zamestnanci mali veľa práce, keďže na moje prekvapenie tu bolo dosť plno a takmer z každého kúta sa ku nám dostala slovenčina.
Aké jedlo si vybrať?
Je dôležité povedať, že výber jedál bol naozaj široký. Od hranoliek cez rezeň až po halušky a bolo naozaj ťažké si vybrať. To bol asi dôvod toho, prečo sme sa na toto miesto vybrali nie jeden ale rovno dva razy. Čo mali obe naše návštevy spoločné bol kurací vývar, keďže vývary ja naozaj môžem a pri pobyte v Londýne mi veľmi chýbali. Preto to bola od prvého pohľadu na menu jasná voľba za výhodnú cenu – £2,75.
Vybrať si druhý chod bolo o niečo náročnejšie. Nakoniec sme sa preto rozhodli pre halušky – ja pre halušky s kapustou a Matej pre skvelé bryndzové halušky. Museli sme predsa skúsiť, či sa aj za hranicami zachováva naša tradičná slovenská receptúra a či to, čo majú Briti príležitosť skúsiť sú naozaj pravé halušky. Boli!
Ďalšia vec spätá s haluškami, ktorá nám taktiež pripomenula domov bolo množstvo, ktoré sa nám dostalo. Ukázala sa naša slovenská štedrosť a mali sme problém zjesť celú porciu a mne osobne to pripomenulo aj moju starú mamu, ktorá mi tiež vždy naloží podobné množstvo. Ak by ste preto váhali, či sa oplatí zaplatiť necelých £8 za halušky, verte mi. Tieto halušky za to stáli a taktiež si položte otázku, ako často máte príležitosť dať si halušky v Londýne?
Keď sme šli do Československej reštaurácie druhý krát, mali sme jasno v tom, čo si dáme. Chceme poriadny kurací rezeň. Opäť to bola veľmi dobrá voľba a naše chuťové poháriky doslova spievali. Rezeň bol chutný, no čo nás prekvapilo asi ešte viac boli skvelo spracované zemiaky. Opäť sme sa do sýta najedli a boli spokojní s našim výberom a so schopnosťami miestnych kuchárov. Cena tohto jedla bola £8,80.
Samozrejme sme neostali nasucho a k haluškám aj rezňu sme si dali opäť niečo tradičné, a to kofolu – 250 ml za £1,65.
UP
Neodchádzajte hneď po jedle!
Asi si poviete, čo vás tu ešte čaká keď máte ostať aj napriek tomu, že ste najedení. Československá reštaurácia je rozdelená na reštauračnú a barovú časť. Preto, keď dojete svoje jedlo, no ešte stále sa vám nechce opustiť túto londýnsku komunitu Slovákov, môžete sa jednoducho presunúť do barovej časti a dať si ešte jednu kofolu, pivo alebo iný nápoj podľa ponuky. Rovnako tak aj tu vás čaká ďalšia špecialita z našich končín – Slovakia Chips a pre Čechov Bohemia Chips. Celá barová časť je, ako aj zvyšok reštaurácie, plná dekorácii, ktoré vám pripomenú domov. Ďalšia dôležitá vec je, že reštaurácia má aj terasu, na ktorú sa dá dostať práve z barovej časti reštaurácie.
Záverečné hodnotenie
Miesto, kde sa združuje komunita Čechov a Slovákov v Londýne nemožno hodnotiť inak ako piatimi hviezdičkami z piatich. Milí ľudia, skvelé jedlo, prijateľné ceny, prostredie, ktoré vám pripomenie domov. To všetko nájdete v tejto reštaurácii. Preto, ak vás vaše nohy niekedy zavedú do Londýna, dovoľte vášmu srdcu aby vás aspoň na malú chvíľu zaviedlo opäť domov. My sme tak urobili a neoľutovali sme!
Ďalšie zaujímavé články z našich výletov za hranice nájdete tu.
UPDATE:
Od 7. januára funguje reštaurácia pod novým menom – Bohemia House.
Mia je nenápadné dievča, ktoré už od mala fascinovali výlety s rodičmi, a to obzvlášť do prírody. Postupne sa jej záľuba v spoznávaní sveta rozšírila aj na mestá, a v súčasnosti medzi jej favoritov patrí Londýn a Praha. Vždy keď je na to príležitosť, rada vyrazí na výlet a to či už v rámci Slovenska, no aj za hranice. Svoje skúsenosti rada zaznamenáva – či už na tento blog ale aj do fyzickej podoby robením scrapbookov z jednotlivých výletov.