Čitateľské poklady Billa Brysona – recenzia

Ahojte cestovatelia!

Neskutočne nás mrzí situácia, v akej sme sa ocitli. Naše cestovateľské duše veľmi smútia, a vieme, že by od nás nebolo správne zasypávať vás článkami o super lokalitách, ktoré by ste nemohli v najbližšom období ani navštíviť. V súčasnosti, kedy všetci trávime čas doma v karanténe, väčšina z nás siahne po nejakej zaujímavej knihe. Preto som sa rozhodla, že sa dnes s vami podelím o moje dva obľúbené cestopisy od vynikajúceho spisovateľa Billa Brysona.

Bill Bryson je 68 ročný americký spisovateľ s dušou vášnivého cestovateľa. Narodil sa v Amerike, ale väčšinu svojho života prežil vo Veľkej Británií. Za svoju prácu v literatúre získal mnohé ocenenia. To najvýznamnejšie je napr. britské vyznamenanie Rad britského impéria od vlády. O tom, že Bill je veľmi vzdelaný niet pochýb a môžu to dokázať aj jeho vedecké knihy alebo diela o histórií anglického jazyka.

Notes From A Small Island

Journey through Britain

Notes from a Small Island alebo Zápisky z malého ostrova je jedna z najúspešnejších kníh od Brysona. Získala si fanúšikov po celom svete, niektorých Angličanov možno pobúrila, či pobavila a milovníkov tejto krajiny nedovolila od nej odtrhnúť oči!

Prečo sú knihy Billa Brysona tak populárne?

Zápisky z malého ostrova je kniha plná typického Brysonovho humoru, ktorý vkladá do každého svojho diela. Humor, ktorý robí jeho knihy výnimočnými a ľahko čítajúcimi. Ako som už spomínala vyššie, Bill je rodený Američan, avšak veľkú časť svojho života strávil práve v Anglicku. V roku 1994 sa chcel presťahovať späť do Spojených štátov, no ešte predtým sa rozhodol navštíviť miesta v milovanom Anglicku, ktorý bol jeho domovom viac ako 20 rokov.

Bryson sa vydá na cestu, počas ktorej sa dostáva do vtipných, nečakaných a niekedy aj nepríjemných situácií. Spoznáva zaujímavých ľudí, s ktorými sa dá do reči a s nami čitateľmi, sa podelí o každý jeden detail. V cestopisoch je veľmi dôležité, aby bol autor schopný opísať okolie, čo najlepšie pre svojich čitateľov. Myslím si, že Billovi sa to darí naozaj na jednotku. Cítila som sa, akoby som bola jeho cestovateľským parťákom a kráčala po jeho boku. Aj keď som väčšinu miest nenavštívila, dokonale som si ich vedela predstaviť.

Bill a jeho opisy stretnutí s pravými Angličanmi sú veľmi dôležitou súčasťou príbehu, pretože sa nimi snaží naznačiť charakteristické črty tohto národa. V Billovi sa však nezaprela jeho americká nátura, a preto viaceré miesta komentuje a porovnáva s Amerikou. O Anglicku nehovorí len pozitívne, spomenie aj negatíva, ale stále s humorom.

Ak ste fascinovaní Veľkou Britániou, tradíciami a kultúrou Angličanov, táto kniha je pre vás ako stvorená. Spolu s Billom sa presuniete do „starého“ Anglicka. Nemôžeme zabudnúť, že kniha pochádza z roku 1995, takže Bill opisuje Anglicko, aké už dávno nepoznáme, čo bolo pre mňa aj tak veľmi zaujímavé, pretože ma vždy zaujímalo staré Anglicko aké poznáme z filmov a jeho história.


Billove Zápisky z malého ostrova sa stali number 1 bestsellerom a knihou, ktorá najlepšie opisuje Britániu. Vďaka veľkému úspechu bol nakrútený aj dokument. Niektoré časti si môžete pozrieť na Youtube.

The Road to Little Dribbling

More notes from a Small Island

Druhý diel cestovateľskej knihy Billa Brysona o Veľkej Británií

The Road to Little Dribbling je pokračovanie úspešných Zápiskov z malého ostrova. Bill sa opäť vracia do Británie a opisuje, ako sa za tie roky zmenila. Svojím humorom nás prevádza rôznymi zákutiami, starodávnymi uličkami od Doveru až po Durham.

Okrem humoru do svojich kníh Bill vkladá aj veľa užitočných informácií, takže sa tu dozviete mnoho zaujímavých faktov o jednotlivých pamiatkách, umení a krajine, ktoré zahrnie do príbehu tak šikovne, že sa vzdelávate a ani o tom neviete 🙂

Ak mám porovnať tieto dve knihy, myslím, že druhá časť – The Road to the Little Dribbling a teda pokračovanie Notes from a Small Island sa mi páčila o trochu viac. Aspoň pre mňa bolo v tejto knihe viac vtipných momentov a menej opisov architektúry, na ktorú sa v prvej časti knihy Bill zameral. Celkovo však knihy hodnotím veľmi pozitívne, pretože Billove diela sú moja srdcová záležitosť a jeho štýl písania si určite zamilujete.

Obe knihy som čítala v originále, avšak musím povedať, že to nebolo najľahšie čítanie. Bill naozaj nie je hocijaký spisovateľ, slovnú zásobu si starostlivo vyberá, a preto sa v knihe nachádza veľa synoným, fráz a slangov, o ktorých ste možno nikdy nepočuli. Ak teda vaša angličtina nie je až taká dobrá, odporúčam siahnuť skôr po českej verzii. Musím povedať, že tieto knihy je na Slovensku dosť ťažké zohnať. V najznámejších kníhkupectvách Martinus a Panta Rhei sú dostupné už len tituly Stručná historie téměř všeho alebo Amerika 1927.

Anglické verzie:

Notes From A Small Island

The Road to Little Dribbling

Česká preložená verzia – Zápisky z malého ostrova:

Littera

Albatros Media

Po prečítaní oboch kníh zistíte, že nikto viac nemiluje Britániu ako Bill. A aj keď možno máte voči tejto krajine nejaké výhrady, vďaka Billovi si ju zamilujete. Teraz by som sa s vami rada podelila o obľúbené citáty, myšlienky, ktoré ma najviac zaujali pri čítaní 🙂

I realized what it was that I loved about Britain – which is to say, all of it. Every last bit of it, good and bad, every bit of it. – Bill Bryson, Notes from a Small Island

I think London is the best city in the whole world. I know it doesn’t have New York’s electricity and edgy dynamism or Sydney’s harbour and sandy beaches or Paris’s boulevards, but it has more of almost everything else that makes a city great – greenery, for one thing. – Bill Bryson, The Road To Little Dribbling

If the rest of the world vanished tomorrow and all that was left was Britain, there would still be good books and theatre and stand-up comedy and universities and competent surgeons and so on. – Bill Bryson, The Road To Little Dribbling

Pevne verím, že vás môj článok aspoň trošku inšpiroval vziať nejakú knihu z vašej poličky, ktorá je už možno niekde vzadu zaprášená a stále neprečítaná. Čítanie je skvelý spôsob, ako aspoň na chvíľu vypnúť a preniesť sa do iného sveta. Garantujem vám, že na vašej ceste krížom-krážom po Veľkej Británií sa s Billom nudiť naozaj nebudete!

Zo srdca vám spolu s Miou, Zuzkou a Matejom prajeme veľa síl, zdravia a aj pozitívnej nálady a energie, aby sme sa z toho nezbláznili. Dávajte si pozor!

P.S.: Do komentára nám kľudne napíšte vaše obľúbené cestovateľské knihy alebo blogy. Sme zvedaví 😉

S láskou – Peťa

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.