Výlet na Terchovské srdce

Ahojte cestovatelia! Po dlhšom čase sa vám opäť prihováram s novým tipom na výlet. Vyberieme sa spolu opäť do Terchovej. Táto malebná slovenská obec má vždy čo ponúknuť, a preto sa pre vás tím M&M rozhodol zdokumentovať vyhliadku Terchovské srdce. Tak s na to poďme spolu pozrieť!

rozhľadňa Terchovské srdce

Do Terchovej sa dostanete buď autom alebo autobusom. Myslím si, že keďže sa táto rozhľadňa nachádza v samom centre Terchovej a už pri príjazde ju môžete vidieť hrdo stáť na vrchu Oblaz, tak nie je treba podrobne sa venovať opisu cesty. Takže aspoň v stručnosti:

Pre tých čo sa rozhodnú ísť autom je veľmi dobrým orientačným bodom Lidl. Pri Lidli odbočíte doľava, po pár metroch prejdete okolo hasičskej stanice a hneď za ňou opäť odbočíte doľava. Tu zídete z asfaltovej cesty, prejdete cez most a tam môžete vaše auto zaparkovať.

Pre vás, čo sa chystáte ísť autobusom ako aj my, je najjednoduchšie začať opis cesty z autobusovej stanice v Žiline na nástupišti 10. Cieľová zastávka je Terchová, centrum. Keď tu vystúpite, budete sa musieť vrátiť o pár metrov naspať a podobne ako aj tí, ktorí idú autom, hľadať Lidl. Po ceste budete míňať aj krásny terchovský kostol zasvätený svätým Cyrilovi a Metodovi. Cesta od Lidla je rovnaká pre vás ako aj pre cestujúcich autom.

Nenáročná prechádzka s miernym stúpaním aj pre začiatočníkov

Už na úvod by som rada povedala, že cesta nie je vôbec náročná a je vhodná aj pre začiatočníkov či malé deti. Človek, ktorý nie je zvyknutý na túry sa možno trochu zadýcha, no túru aj tak určite bez problémov zvládne presne ako my. Z parkoviska sme vyrazili presne o 10:00 a pri rozhľadni sme boli okolo 10:30.

Cesta je dobre označená turistickými značkami i keď sa na tejto trase zrejme ani nedá stratiť. Z parkoviska sme šli po kamenistej ceste rovno a stúpali sme do mierneho kopca. Na jeho konci bolo malé rázcestie, kde je však jednoznačne vidieť, kam máte ísť, pretože jedna cesta vedie zrejme na lúku a je zarastená vysokou trávou, zatiaľčo druhá možnosť je opäť cesta posypaná kamienkami. Keby ste si však neboli istí, turistická značka je tam, aby vám napovedala, že správna cesta je doprava.

cesta za cieľom

Náučný chodník lemuje cestu do výšin

Po zabočení na túto cestičku sa začína aj náučný chodník a stúpanie je trocha prudšie ako bolo na začiatku. Stále je to však zvládnuteľné a netreba sa nikam ponáhľať – Terchovské srdce vám nikam neutečie! Preto sa určite neváhajte zastaviť pri informačných tabuliach náučného chodníka, kde sa dozviete informácie o oblasti Malej Fatry a taktiež o zvieratkách, ktoré žijú v miestnych lesoch.

My sme sa pri týchto tabuliach samozrejme zastavili, vydýchali sme sa a aj sme sa niečo nové dozvedeli. Síce nám s týmito zastávkami cesta trvala o niečo dlhšie, no zaujímavosti, ktoré sme sa dozvedeli, za to určite stáli! Samozrejme vám ich nebudem prezrádzať, určite si ich prečítajte aj vy.

Náučné tabule - Rozhľadňa Terchovské srdce

Omamná vôňa prírody

Čím vyššie sme stúpali, tým krajší výhľad sa nám naskytal, a to sme ešte ani neboli pri rozhľadni. Pred nami sa objavilo ďalšie o niečo prudšie stúpanie, no ani sme ho nemali kedy vnímať, pretože v určitom bode našej túry sa k nám vkradla nádherná a intenzívna vôňa stromov a prírody okolo nás. Museli sme na chvíľku zastaviť, oprieť sa o zábradlie a na malý moment nič nerobiť, iba dýchať. Keď sme sa otočili, už sme mohli pred nami vidieť vrchol Terchovského srdca, ktorý vykúkal spoza kopca.

Terchovské srdce z diaľky

A sme tu!

Po zdolaní posledných metrov a prečítaní poslednej informačnej tabule o rysovi sme sa konečne ocitli pod Terchovským srdcom. Už z tohto samotného bodu sme mali Terchovú ako na dlani, takže sme si ani nevedeli predstaviť, čo za pohľad nás bude čakať na úplnom vrchole tejto rozhľadne. Neváhali sme preto veľmi dlho a šli sme to zistiť.

Rozhľadňa má tri poschodia, ktoré sa postupne zmenšujú, kvôli špecifickému tvaru rozhľadne. Prvé poschodie je najväčšie, druhé je o niečo menšie no priestor, ktorý tam je vypĺňajú lavičky na každej svetovej strane. Môžete sa tu preto posadiť, vydýchať sa, dopriať oddych vaším nohám a pozerať sa na prírodu, ktorá vás obklopuje.

Keď sa cítite dostatočne oddýchnutí, môžete ísť zdolať aj posledné poschodie, ktoré je síce najmenšie, no výhľad, ktorý ponúka je ten najkrajší. A aj keď sme si pri prvých dvoch poschodiach mysleli, že nás už nič neprekvapí, výhľad z vrchu bol predsa dychberúci. Veď sa presvedčte sami!

Ďakujem vám, že ste dočítali tento článok až do konca. Dúfam, že som vás na tento krátky a jednoduchý výlet naladila. Pokiaľ vám však nebude stačiť iba tento krátky výlet, určite si pozrite aj naše ďalšie články z lokality Terchová – Jánošíkove diery a Vrátna dolina.

A ak sme vás niektorým z našich článkov inšpirovali, určite neváhajte a označte nás na vašom príspevku na Instagrame alebo použite #tripytipy 🙂

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.