Vianočné trhy v Budapešti – prečo ÁNO, prečo NIE?

Ahojte a veselé Vianoce!

Myslím si, že sme ešte všetci vo vianočnej nálade a možno aj vy zároveň ako čítate tento článok vyjedáte vianočné koláčiky zo stola alebo popíjate domáci likér :3 Ach, len o tom píšem a som hladná 😀 Dnes v tej vianočnej nálade ostaneme a porozprávam vám o našom zážitku na vianočných trhoch v Budapešti. Posledné roky čoraz častejšie ľudia cestujú do rôznych miest za jediným účelom – dostať sa do predvianočnej nálady a v niektorých prípadoch aj utiecť pred pracovnými povinnosťami, nákupmi, zhonom a len si užiť dobrý čas s priateľmi pri dobrom punči. Za najznámejšie miesta, kde je vianočná atmosféra zaručená môžeme považovať takú Viedeň, Krakow či práve Budapešť, ktorú sme navštívili. Samozrejme aj naše slovenské mestá sú vyzdobené krásnymi, svietiacimi ozdobami a na výborný punč nemusíte cestovať do zahraničia, ale dnes sa tak netradične vyberieme za hranice. Poďme na to! 🙂

Do Budapešti sme cestovali objednaným autobusom cez cestovnú kanceláriu Gad Tours, ale výborným spojom pre vás môže byť aj vlak Regiojet alebo Flixbus.

Dorazili sme do Budapešti. Čo teraz? Ak sa chystáte navštíviť toto mesto, častokrát prezývané ,,stredoeurópskym Parížom,“ na Vianoce určite neostaňte len pri trhoch. Budapešť som navštívila zatiaľ len dvakrát, ale už na prvý pohľad som sa do nej zamilovala. Milujem mestá, ktoré si zachovali svoju históriu a môžem vám zaručiť, že Budapešť je jedným z nich.

Tip na atrakciu – Budapest Eye

Ak si hovoríte, že vám už len názov pripomína London Eye v Londýne, nemýlite sa! Aj Maďari sa rozhodli vo svojom hlavnom meste postaviť túto zaujímavú atrakciu. Matej a Mia sa ju rozhodli vyskúšať a boli nadmieru spokojní! Budapest Eye je skvelým miestom odkiaľ si môžete vychutnať výhľad na historickú Budapešť. Narozdiel od anglického London Eye, kde sa odveziete len jedno pomalé kolo, v Budapest Eye sa poveziete asi 4 kolá a omnoho rýchlejšie. Počas toho ako ostatní turisti dole nastupujú, vás hore zastavia a tak máte možnosť odfotografovať všetky krásy, ktoré vidíte.

Vstupné:

Dospelí – 10€

Deti 2-12 rokov – 5€

Študenti a seniori nad 65 rokov – 9€

Rodinný lístok (2 dospelí + 2 deti do 12 rokov) – 26€

Vianočné trhy

Mali sme veľké šťastie, že bolo krásne počasie a nemuseli sme sa trápiť s dáždnikmi, aj keď na druhej strane slniečko svietilo neustále a my sme mali pocit, že sme na jarnom výlete a nie na vianočných trhoch v decembri. Budapešť naozaj neplytvala vianočnou výzdobou a nachádzala sa naozaj všade. Človek takmer nevedel, kde má skôr pozerať. Vianočné trhy sa v Budapešti nachádzajú skoro na každom rohu. Samozrejme, tie najhlavnejšie a najväčšie sa nachádzajú na námestí Vörösmarty tér. Menšie, ale tiež veľmi pekné trhy sa nachádzajú pred Bazilikou sv. Štefana. Môžete si tu zakúpiť čokoľvek pod zub, rôzne drobnosti a maličkosti pre vašich blízkych alebo vyrobené vianočné ozdoby. Návštevu týchto trhov môžete spojiť aj so vstupom do Baziliky sv. Štefana, kde sa nachádza relikvia – nabalzamovaná ruka prvého maďarského kráľa Štefana. Pred bazilikou sa nachádza veľká dotyková obrazovka s kamerou, kde si môžete spraviť foto a vybrať si nejaký z vianočných motívov.

Odporúčame baziliku navštíviť aj po zotmení, pretože na nej uvidíte takúto originálnu svetelnú show 🙂

Od baziliky stačí ísť rovno po ulici a potom doprava a postupne sa dostanete na hlavné vianočné trhy. Najskôr prejdete známou Fashion Street plnou značkových obchodov a po ceste narazíte na ďalšie menšie stánky. Nemusíte sa však báť, nemáte sa kde stratiť. A keby aj áno, tradičné trhy na Vörösmarty tér poznajú všetci miestny. Možno sa čudujete, prečo máme v nadpise slovíčka ÁNO alebo NIE. V dnešnom článku totiž nebudeme vianočné trhy v Budapešti hodnotiť len pozitívne ale vytkneme aj pár negatív. Do Budapešti som išla s veľkými očakávaniami. Média a internet prezentovali tieto vianočné trhy ako jedny z tých najkrajších a najlepších, no mňa v celku sklamali. Možno to bolo prehnane teplým počasím, ale bohužiaľ s nejakou extra vianočnou atmosférou som veru neodchádzala. Punč majú celkom dobrý. Objednali sme si malinový, ale chutil skôr ako náš turbo a bolo ho naozaj požehnane. Dáte si jeden a na pol hodinku ste odrovnaný haha 😀 Čo ma však sklamalo bola hlavne hudba, ktorá sa na trhoch púšťala a mala turistov pohltiť vianočnou náladou. Namiesto toho, aby sme počúvali, povedzme si úprimne, už otrepanú Mariah Carey alebo iné americké koledy, hýbali sme sa do rytmu piesní od Pussycat Dolls či Sigala a teda po väčšine letných hitov. No a aj keď nám to na dobrej nálade neubralo, túto vec by som na vianočných trhoch nečakala.

O budapeštianskych trhoch sa hovorí, že tam zažijete pravý gastronomický zážitok a je tomu naozaj tak. Ak ste fanúšikom maďarskej kuchyne, práve tu máte možnosť okúsiť ich národné špeciality v podobe pravého maďarského gulášu v bosniaku, fazuľovej polievky Jókai, klobásky gigantických rozmerov, kohútie žľazy a my sme videli aj mega veľké langoše s paprikami a inými (pre nás zvláštnymi) prísadami 😀

Pre milovníkov sladkého by som odporučila vyskúšať marcipánové guľky, ktoré nájdete skoro v každom stánku. Vyskúšajte viaceré príchute od pistácií, rôzneho typu ovocia po čokoládové brownies. Určite nebudete ľutovať!

Myslím si, že väčšinu z vás zaujímajú hlavne ceny. Ako sa dá očakávať, všetko je tu až príliš predražené, ale čo sa dá robiť. Ak sa chcete dobre najesť a odniesť si niečo na pamiatku, nemôžete ísť s prázdnymi rukami. !!Veľkou výhodou je to, že sa tu dá skoro všade platiť eurami alebo kreditnou kartou!! Či už na mestských toaletách alebo v stánkoch, nemusíte si meniť veľa forintov.

Musím sa priznať, že ma vianočné trhy v Budapešti neohúrili až tak, ako som si myslela alebo očakávala. Výzdoba bola pekná, stánky plné vyrobených drobností, ktoré nájdete aj u nás a maďarských špecialít, ktorých nie som až taký veľký fanúšik. Nedá mi nespomenúť frázu 100 ľudí 100 chutí, a preto sa niekomu tieto trhy môžu zdať ako tie NAJ spomedzi všetkých európskych, no ja si stále myslím, že na vianočné trhy vo Viedni sa nechytajú. Moje zmiešané pocity sa však vylepšili po nádhernej večernej show na Bazilike Sv. Štefana a tak sme z Maďarska odchádzali spokojní 🙂

V mene celého TripTímu by som vám chcela zo srdca popriať krásne vianočné sviatky. Strávte ich so svojou rodinou, blízkymi a priateľmi, pretože práve oni sú našim najväčším darom tieto Vianoce. V neposlednom rade aj krásneho Silvestra a „vidíme sa“ v Novom roku 2020!

-Peťa

meteoblue

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.