Poďte sa s nami zahr(i)ať do Galéria Ilusia

Ahojte cestovatelia! Zima je v plnom prúde a mnohí radšej ostanú sedieť doma, ako by šli do tohto neprajného počasia. My sme sa však rozhodli, že namiesto leňošenia v teple domova sa vyberieme na Liptov a opäť vám ukážeme niečo nové a zároveň niečo, čo sa dá navštíviť či je vonku zima alebo teplo. Spolu sme sa preto vybrali na miesto, kde to hrá optickými ilúziamiDámy a páni, víta vás galéria Ilusia!


Táto galéria je jedna z mála takýchto galérií na Slovensku a jediná svojho druhu na Liptove. Založená bola pánom Martinom Králikom a jeho manželkou, ktorí sa inšpirovali podobnými galériami na Slovensku i vo svete, a tak mohla byť v novembri roku 2018 otvorená Ilusia. Otvoreniu tohto zaujímavého miesta predchádzalo množstvo práce a celý proces od nápadu cez hľadanie miesta až po prerábanie priestorov trval približne rok.

Budova galérie - Galéria Ilusia

Možnosti cestovania

To, aký spôsob dopravy si vyberiete, je len na vás. Pokiaľ si zvolíte cestu autom, určite sa nemusíte obávať toho, že by ste nemali kde parkovať. Keďže Ilusia sa nachádza v centre Liptovského Mikuláša, v jej okolí  nájdete veľa miest na parkovanie – najbližšie sú 3 platené a 3 neplatené parkoviská. Jedno z platených parkovísk je priamo vedľa galérie a cena za hodinu parkovania je veľmi prijateľná a to 0,50€. Cez cestu sa nachádzajú ďalšie dve parkoviská, ktoré sú bezplatné.

My sme si samozrejme zvolili nám bližší spôsob cestovania – vlak. Podobne ako pri ceste do Košíc, cestovali sme rýchlikom, ktorý ide z Bratislavy do Košíc a stojí len v pár vyvolených mestách, medzi ktoré patrí aj Liptovský Mikuláš. To, koľko času vám cesta vlakom zaberie závisí od toho, odkiaľ cestujete. My sme našu cestu začali v Žiline a cesta trvala len asi hodinu. A opäť jedna malá rada od nás. Tento rýchlik, keďže ide z Bratislavy do Košíc, je vždy preplnený a je zázrak ak si v ňom sadnete bez miestenky. My sme si preto miestenky radšej vopred zaobstarali, a tak sme mali miesta zaručené. To isté odporúčame aj vám. Radšej obetujte 1€ a poseďte si, ako by ste mali riskovať, že budete stáť celú cestu.

Cesta zo železničnej stanice nám trvala približne 20 minút, a to najmä kvôli námraze, no pokiaľ sú cesty priaznivé, cesta by sa dala zvládnuť za asi 15 minút.

Presun zo stanice

Uvidíš keď pochopíš - Galéria Ilusia
Označenie na budove

Od železničnej stanice sme najprv šli stále rovno po Hurbanovej ulici a pri parku Martina Rázusa sme zabočili doľava na Štúrovu ulicu. Opäť sme šli niekoľko metrov rovno, až sme došli k hotelu Europa, pri ktorom sme opäť museli zabočiť, no tentokrát doprava na ulicu Hollého. A teraz nám už stačilo ísť rovno až ku galérii. Cestou sme míňali niekoľko zaujímavých miest ako napríklad synagógu, dom kultúry, kino atď. Podľa týchto budov sa môžete orientovať aj vy. Budovu, v ktorej sa galéria nachádza určite neprehliadnete, pretože je výrazne označená názvom. Vstup je z opačnej strany budovy, no všetko je popísané tak, aby to návštevníci našli bez problémov.

Po vstupe do galérie nás privítal milý personál, ktorý nám poskytol ďalšie inštrukcie. Vyzuli sme sa a veci sme si odložili do uzamykateľných skriniek, ktoré sú bezplatne k dispozícii pre všetkých návštevníkov. Mali sme to šťastie, že sme sa stretli priamo so zakladateľom galérie Martinom Králikom, ktorý nám poskytol veľa zaujímavých informácii o tom, ako galéria začínala. Následne nás zveril do rúk svojho personálu a my sme mohli začať spoznávať nový svet plný ilúzií!

Zamestnanci galérie nás taktiež veľmi ochotne inštruovali pri robení fotiek, poradili nám, ktorý uhol je na fotku najlepší a pokiaľ sme sa chceli odfotiť ako celý tím, nečakali a odhodlane sa chopili fotoaparátu.

Kam oko dovidí, všade samé lego

Prvá miestnosť, do ktorej sme nahliadli, bola nekonečná miestnosť z lega. Vstup „neodporúčame“ návštevníkom, ktorí trpia strachom z výšok, pretože podstatou tejto miestnosti je ilúzia, že sa nachádzate v niekoľkometrovej výške a okolo vás nie je nič iné ako lego. Samozrejme po chvíli si na túto ilúziu zvyknete a budete len ticho premýšľať, ako dokázali túto ilúziu vytvoriť. Keď prejdete touto lego uličkou, môžete sa vybrať buď doprava alebo doľava, pretože galéria je urobená ako okruh, čiže nie je šanca, že by ste niektorú z atrakcií prehliadli.

Nekonečné lego - Galéria Ilusia

A bolo svetlo…

V galérii sa nachádzajú 3 trick-artové maľby. Všetky sú z dielne talentovaného umelca, ktorý si hovorí Grint (www.grint.sk). Sú vytvorené sprejom a všetky tri spolu trvalo vytvoriť 8 týždňov.

Jednou z týchto malieb je aj Thomas Alva Edison, známy aj ako vynálezca žiarovky. A čo by bol vynálezca bez jeho diela? Preto je okrem Edisona súčasťou tejto maľby už spomínaná žiarovka, do ktorej sa môžete ukryť.

Uväznená v žiarovke - Galéria Ilusia

Poprieť zákony gravitácie je nemožné?! Pozerajte sa!

Miestnosť, v ktorej sa dá najviac vyšantiť  a aj náš TripTím v nej strávil najviac času, je prevrátená miestnosť, ktorá následne vyvolá na fotke dojem, že dokážete odporovať zákonom gravitácie. Jediné, čo musíte po odfotení urobiť je otočiť fotografiu o 90 stupňov. Tu neexistujú pravidlá ako na to. Všetko je na vašej fantázií a na tom, ako kreatívne sa rozhodnete využiť ponúknuté rekvizity.

Staň sa obrom alebo trpaslíkom

Ďalšia miestnosť, ktorá nás veľmi zaujala a dosť sme sa v nej vybláznili. Čo je na nej neobyčajné? Na prvý pohľad vyzerá iba ako obyčajná maličká miestnosť so stoličkou a stolom, ale jej tajomstvom je to, že sa pohrá s vašou výškou a na chvíľu sa môžete stať trpaslíkom alebo obrom. Opäť, to ako dokážete využiť túto miestnosť je len na vás a nebojte sa riadiť zásadou, že čím šialenejšia a originálnejšia fotka tým lepšie.

Voda, v ktorej sa neutopíš

Táto atrakcia je vhodná aj pre ľudí, ktorí nevedia plávať alebo sa boja vody, pretože voda v nej je len súčasťou jednej veľkej ilúzie. Neprezradíme vám síce, v čom presne spočíva tajomstvo tohto bazéna, povieme vám iba toľko, že si na tento výlet so sebou vôbec nemusíte brať plavky.  Napriek tomu, že ani my z TripTímu nie sme najzdatnejší plavci, neutopili sme sa a mohli sme pokračovať k ďalším ilúziám. Preto sa ani vy nemusíte obávať.

Pár užitočných informácií na záver

Samozrejme, že galéria obsahuje viac prvkov ako len tie, ktoré sme vám tu bližšie popísali, no čo by to bol za výlet, keby ste už o všetkom vopred vedeli? Zámerne sme vám neprezradili to, na akom princípe jednotlivé ilúzie fungujú, pretože vy sami uvidíte, keď pochopíte

Predtým ako sa rozhodnete navštíviť galériu, je vhodné zarezervovať si vstup na jej oficiálnej stránke stránke https://ilusia.sk/. Vstupy sú možné každú pol hodinu a ideálna kapacita je 20 ľudí.  Táto atrakcia je vhodná pre školské výlety, tábory aj ľudí so zdravotným znevýhodnením.

Každý jeden prvok galérie má svoju vlastnú tabuľku, ktorá obsahuje rôzne zaujímavosti zo sveta a taktiež nápady na fotky. ktorými sa môžete inšpirovať. Zaujímavosti, ktoré však na tabuľkách nenájdete, no my sme ich pre vás špeciálne zistili, je napríklad to, že predlohou mačky na jednom z trick-artov bol kocúr zakladateľa galérie alebo, že na ilustračných fotkách je Jakub Grigar – slovenský vodný slalomár.


V mene celého TripTímu by sme sa chceli poďakovať galérii ILUSIA za neopísateľný zážitok, za skvelý prístup a za rady, ktoré nám pri fotení poskytli. Zároveň by sme sa chceli poďakovať pánovi Martinovi Králikovi za zaujímavé informácie, ktoré sme sa od neho dozvedeli.


Galéria

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

A ak vás koncept tejto galérie zaujal, určite si prečítajte aj náš tip na ďalšiu galériu optických ilúzií Tricklandia!

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.