Návšteva ,,malého slovenského Ríma“ – vitajte v Trnave!

Zdravím všetkých vášnivých cestovateľov, ktorým nevadí ani častokrát únavná cesta vlakom. Dnes sa totižto spolu vyberieme vlakom smerom na západ – čaká nás Trnava! 

Trnava bola v minulosti jedným z najdôležitejších centier rímskokatolíckej cirkvi a preto v meste stojí množstvo kostolov. Ako už názov napovedá vďaka tomu ho ľudia prezývajú ,,Malý Rím“ alebo aj  ,,Slovenský Rím“. Moje jarné prázdninové dobrodružstvo s kamarátkami pokračovalo a ako ďalšiu destináciu sme zvolili práve toto mesto. Poďme sa teda spolu pozrieť na nejaké pekné miesta, ktoré musí každý turista navštíviť a samozrejme ani dnes vás nesklamem. Po takej dlhej ceste vlakom a spoznávaní zaujímavých pamiatok padne na úžitok aj lahodná šálka kávy a ja už mám pre vás pripravený ďalší TripTip, kde môžete váš výlet zakončiť a občerstviť sa.

Trnava

Trnava je známa svojim hlavným námestím, ktorého dominantou je renesančná Mestská veža. Má takmer 60 metrov a vnútri skrýva unikátny hodinový stroj. Keď zvládnete vyšľapať 143 schodov, za odmenu sa vám naskytne prekrásny panoramatický výhľad do celého okolia.

Vstupné je 3 € pre dospelého a pre študenta 2 €.

Ak však chcete vedieť viac informácií, navštívte túto stránku, kde nájdete aj rozpis otváracích hodín.

Hneď oproti mestskej veži vás môže zaujať barokové Súsošie Najsvätejšej Trojice. Jeho autorom je Ján Krištof Khien.

Trnava

Ak by ste pri vašom výlete narazili na nejaký problém alebo by vás zaujímalo čokoľvek týkajúce sa mesta Trnava, na Trojičnom námestí nesmie chýbať ani turisticko informačné centrum, kde sa všetko dozviete 🙂

Trnava

Trnava sa môže pýšiť aj deväť metrov dlhým nápisom #Trnava, pri ktorom sa fotia stovky turistov. Hlavnou myšlienkou tohto kreatívneho nápadu je vyjadrenie spolupatričnosti a príslušnosti k svojmu mestu. Na maľovaní jednotlivých písmen sa podujali viacerí mladí umelci a výtvarníci. Bohužiaľ, počas našej návštevy boli písmená preč a tak sme sa pri tejto lákavej atrakcii nemohli odfotiť. Dúfajme, že pri ďalšej návšteve sa tam opäť objavia s novým designom.

Ako som už spomínala vyššie, v meste sa nachádza veľmi veľa kostolov (napr. Katedrála sv. Jána Krstiteľa, najstarší kostol sv. Mikuláša, či kostol sv. Anny). Uchvátení nádherným výhľadom z Mestskej veže sme sa rozhodli posilniť  v miestnej kaviarni s názvom Thalmeiner.

Je mojou tradíciou, že vždy pred vyrazením na cestu si na internete pozriem najlepšie reštaurácie, či kaviarne, ktoré sa v danom meste nachádzajú. Pred odchodom do Trnavy som však na to nejakým spôsobom zabudla a nakoniec som bola aj rada. Na námestí nás totižto na prvý pohľad zaujala kaviareň Thalmeiner a to nielen jej menom. Po výlete som sa o nej dočítala pár zaujímavých informácií o ktoré by som sa s vami chcela podeliť.

Už po príchode na vás doslova „dýchne“ atmosféra minulosti. Interiér docielil to, že som sa v niektorých momentoch cítila ako vo filme The Great Gatsby. Zaujímavosťou tohto podniku je fakt, že v Trnave sídlil už od nepamäti. Kaviareň sa však vtedy volala inak a prestriedala viacero názvov. Spočiatku to bola kaviareň Othon, ktorá bola neskôr premenovaná na Európu a Krym. Trnavčania ju však nazývali Thalmeiner alebo U Taliho.

Thalmeiner sa rýchlo stala obľúbeným miestnom na stretnutie mnohých osobností predvojnovej a medzivojnovej Trnavy. Musím sa priznať, že aj nás očarila a určite sa sem pri ďalšej návšteve Trnavy vrátime. Okrem kávy totiž ponúkajú aj vynikajúce koláčiky a raňajky, ktoré ešte musíme ochutnať.

Po vyskúšaní legendárnej kaviarne Thalmeiner sme vyrazili naspäť domov. Trnava ma očarila svojou históriou a určite musím niekedy v budúcnosti navštíviť aj neďaleký Smolenický zámok.

Trnava

 

 

A keď už sa ocitnete v Trnavskom kraji, nezabudnite navštíviť aj ďalšie zaujímavé miesta, napríklad Smolenický zámok.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.