Lietavský hrad – na prvý pohľad bezproblémový výlet

Ahojte cestovatelia! Dnes sa vám s novým článkom hlásim ja a bude trochu netradičný. Netradičný v tom zmysle, že nie som práve aktívny turista, a preto odo mňa obvykle nemôžete očakávať článok, ktorý má s turistikou niečo spoločné. Dnes je tomu však inak a ja som prekonala sama seba, keď som sa vybrala na výlet na Lietavský hrad. V tomto článku vás prevediem mojim dnešným zážitkom a taktiež vám ukážem chyby, ktoré sme na tomto výlete MY urobili, aby ste sa im VY mohli vyvarovať.

Ako sa dostať k Lietavskému hradu?

Svoj výstup môžete začať z dvoch obcí – Lietavy a Lietavskej Svinnej. Do oboch týchto obcí sa dá dostať aj autobusom, takže pokiaľ nemáte možnosť ísť autom, nič sa nedeje. V obci Lietava je potrebné vystúpiť na autobusovej zastávke Lietava – Majer a následne sa držať modrých turistických značiek.

V obci Lietavská Svinná sa vystupuje na zastávke v centre obce, ktorá sa volá Lietavská Svinná – OcÚ. Odtiaľto nasledujete turistickú značku zelenej farby. Všetky dôležité informácie o tom, ako sa dostať na hrad a či je hrad práve prístupný pre verejnosť môžete nájsť na ich oficiálnom webe.

Pre tých čo idú autom je v obci Lietava k dispozícií vyhradené parkovisko. My sme si zvolili výstup, ktorý začína v Lietavskej Svinnej a auto sme nechali zaparkované vedľa miestneho kultúrneho domu.

Turistická smerová tabuľa k Lietavskému hradu

Centrum obce Lietavská Svinná nejde prehliadnuť. Okolo seba totiž uvidíte hneď niekoľko budov, podľa ktorých sa môžete orientovať. Konkrétne sa tam nachádza kostol, kultúrny dom, obecný úrad a hasičská zbrojnica. Práve pri kostole sa nachádza smerová tabuľa, ktorej fotku môžete vidieť vyššie.

Naše kroky pokračovali cestou okolo kostola, kde sme po našej ľavici mohli vidieť Dom spomienok, ktorý nás už z diaľky zaujal. Keď sme prešli okolo neho, o pár metrov sme odbočili doprava na mierne stúpajúcu cestu.

Dom spomienok Lietavská Svinná

Ktorú cestu si vybrať?

Ako sme kráčali po mierne stúpajúcej ceste, na strome sme zbadali zelenú turistickú značku, preto sme bez váhania odbočili na cestu, ktorá začínala pár betónovými schodíkmi a následne premostila na lesnú cestičku. Odbočiť však bola obrovská chyba pre nás ako turistov začiatočníkov. Pomaly sme sa totiž dostali na veľmi prudko stúpajúcu lesnú cestu, ktorá bola navyše kvôli pretrvávajúcim dažďom rozbahnená a najmä šmykľavá.

Keby sme pokračovali rovno, šli by sme pomerne rovnou a nie tak rozbahnenou cestou, síce by to trvalo o niečo dlhšie. Preto, pokiaľ ste na tom s turistickou zdatnosťou podobne ako my, neodbočujte a pokračujte radšej rovno. Ak si trúfate na náročnejšie stúpanie, odbočte.

Cesta na Lietavský hrad

Zvládli sme to! Konečne na hrade!

Bola to namáhavá cesta, no konečne sa pred nami začali črtať múry hradu a okrem toho aj okúzľujúci výhľad. Keďže je hrad momentálne v údržbe a všade sme videli ľudí pracujúcich na jeho zveľadení váhali sme, či ísť alebo neísť dnu. Povedali sme si, že keď už sme absolvovali tú vyčerpávajúcu cestu až sem, musíme si hrad pozrieť poriadne. Okrem krásneho výhľadu na okolie hradu sme navštívili aj expozíciu, ktorá je venovaná histórií Lietavského hradu, archeologickým nálezom a palným zbraniam. Pri vstupe do expozície sme si zároveň mali možnosť kúpiť malý suvenír a prehodiť pár slov s veľmi milými zamestnancami.

Ako sme sa cestou späť stratili

Už som vám povedala o tom, aká bola pre nás cesta na hrad náročná, prudká a šmykľavá. Práve preto sme sa rozhodli cestou dolu vyskúšať druhú cestu. Na obrázku nižšie môžete vidieť dve cesty – napravo prudká cesta, ktorou sme šli na hrad a naľavo cesta, ktorá bola jednoduchšia, nie tak prudká a bola oveľa suchšia.

Cesta na Lietavský hrad

Spočiatku to vyzeralo super. Vedeli sme, že ideme správne, keďže pár metrov pred nami išli aj ďalší ľudia, a tak sme ich prakticky nasledovali celú cestu. A presne to bola druhá chyba, ktorú sme na našom výlete urobili. V jednom bode sme totiž mali zabočiť inam, no v nádeji, že ich cieľ je tam kde aj náš, šli sme ďalej tým istým smerom. Až v momente keď sme prišli na parkovisko v obci Lietava uvedomili sme si, že sme šli opačným smerom a musíme sa vrátiť 2 kilometre naspäť.

Ponaučenie znie, nikoho slepo nenasledovať, pretože ich cieľ môže byť úplne iný ako ten váš. Spontánne výlety ako bol tento sú síce super, no vždy treba aspoň niečo plánovať alebo pozrieť vopred – napríklad trasu. Nič z tohto však neberiem tragicky, pretože je to ďalší do zbierky skvelých zážitkov.

A na záver ešte jeden malý bonus špeciálne pre našich čitateľov – Lietavský hrad z paluby lietadla!

Lietavský hrad z paluby lietadla
Lietavský hrad z lietadla

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.