Kráľovský hrad nad Laugariciom (časť 1. – príchod)

V dnešnom TripTipe vám odpovieme na otázku kam na výlet a zavítame spolu na hrad v krásnom slovenskom meste ležiacom na Váhu, ktorého história siaha až do čias Rímskej ríše. Myslím, že už tušíte, že spolu nahliadneme do Trenčína, kedysi známeho ako Laugaricio na Trenčiansky hrad.

Kde a kedy?

Hrad sa nachádza na hradnej skale a majestátne sa týči nad mestom Trenčín na ľavom brehu rieky Váh. Vďaka svojej polohe v strede Trenčianskej kotliny je ho veľmi dobre vidieť už zo širokého okolia.

Na hrad sme sa vybrali ráno okolo desiatej hodiny, kedy obvykle na hrady na Slovensku nechodí až také veľké množstvo ľudí, ale zato už sú sprievodcovia zhovorčivejší, dozviete sa od nich viac informácii a predovšetkým vás nebudú prebodávať pohľadom za to, že ste prišli už skoro ráno, hneď na prvý vstup a oni musia ísť hneď ráno po celom hrade.

Vlakom či autom?

Pokiaľ sa rozhodnete ísť vlakom tak ste zvolili zrejme lacné a jednoduchšie cestovanie. Stačí si naštudovať cestovný poriadok a nič viac riešiť nemusíte. Výhodou je aj to, že nemusíte platiť za parkovné a pokiaľ máte aj „vlaky zadarmo“, tak za cestu do tohto historického mesta nezaplatíte ani cent! No a potom sa z vlakovej stanice dokážete dostať pohodlnou chôdzou za 5 – 10 minút ku hradnému kopcu. Ak sa však rozhodnete pre cestu autom, tak ako my, tak vás bude Trenčiansky hrad, stojac na skale, vítať už z diaľky. Budete sa však musieť zmieriť s tým, že sa aj napriek tomu nedostanete až priamo pred vchod hradu. Múzeum totiž nemá vlastné hradné parkovisko a budete musieť využiť napríklad jedno zo spoplatnených mestských parkovísk. My sme však radšej zvolili parkovací dom, ktorý je v blízkosti hradu a aj samotného rímskeho nápisu na hradnej skale. Pre lepšiu súvislosť a nadväznosť dejín osobne odporúčame, aby ste najskôr navštívili práve túto pamiatku po starovekom Ríme.

Trenčiansky hrad

Odkaz starovekého Ríma

Na vašej ceste do hradu, či už z vlakovej stanice alebo parkoviska, uvidíte veľký žltý hotel s názvom Elizabeth. Na to, aby ste mohli vidieť nápis, tak musíte vojsť do hotela, ale nemusíte zúfať. Nie je potrebné sa v hoteli ubytovať na to, aby ste mohli vidieť tento historický skvost a dokonca je to úplne bezplatné! Stačí, aby ste sa dostali na recepciu a výťahom sa vyviezli na prvé poschodie a ďalej vás už budú viesť šípky a tabule, až sa dostanete na terasu, z ktorej dokonale uvidíte celý nápis. Potom čo ho však uvidíte, budete možno mierne zaskočení. Čo vám totiž obrázky v rôznych časopisoch, alebo učebniciach dejepisu nepovedia, je to, že nápis nie je monumentálnou rytinou rozprestierajúcou sa na veľkej ploche, ale jeho veľkosť je trochu rozdielna. V skutočnosti sa jedná o nápis vysoký asi meter a široký necelé dva. Ale aj napriek tomu sa jedná o veľmi zaujímavé miesto na Slovensku a jednu z vôbec najstarších a najcennejších pamätihodností našej krajiny.

Trenčiansky hrad

Na samotnej skale je vyrytý odkaz v latinčine. Jeho originálne znenie je: „VICTORIAE AVGVSTORV EXERCITVS QVI LAV GARICIONE SEDIT MIL L II DCCCLV MAXIMIANVS LEG LEG II AD CVR F.“ Pre bežného smrteľníka je tento nápis zrejme iba nezmyselnou hatlaninou slov a písmen. Avšak pre tých, ktorý ovládajú latinčinu tento nápis znamená: „Víťazstvu cisárov a vojska, ktoré táborilo v Laugariciu v počte 855 vojakov II. légie nechal zhotoviť Marcus Valerius Maximianus legát II. pomocnej légie.“ Tento nápis bol venovaný víťazstvu II. légie z roku 179, ktorá na území Slovenska bojovala proti germánskemu kmeňu Kvádov počas tzv. Markomanských vojen. Tie sa odohrali v dobe, kedy bol cisárom Rímskej ríše Marcus Aurelius. Pred týmito vojnami tvorila rieka Dunaj severnú hranicu Rímskeho impéria. Za Dunajom sa nachádzala zem barbarov, ktorá nebola súčasťou cisárstva. Počas vojen však Rimania postavili mosty cez Dunaj a rímske vojská spolu s vtedajším cisárom Ríma Marcom Aureliom vstúpili na územie súčasného Slovenska.

A konečne na hrade!

Trenčiansky hrad - cenník

Potom, čo si pozriete nápis na brale Trenčianskeho hradu a vyjdete hlavným vchodom hotela, pôjdete doľava a tu začína vaša cesta na hrad. Aj keď nakoľko hrad stojí na brale vysokom 70 metrov, bude sa skôr jednať o menšiu púť. Cesta nahor vedie pomerne úzkou uličkou, lemovanou rôznymi reštauráciami. Po ceste miniete kostol a aj múzeum katovho domu a približne po desiatich minútach sa ocitnete pri vchode do celého hradného komplexu, ktorý tvoria dve oválne vežičky a v jednej z nich nájdete aj pokladňu. Tu vám na úvod vrelo odporúčame zobrať si mapku zobrazujúcu Trenčiansky hrad, ktorá je položená pri pokladni, keďže sa jedná o jeden z najväčších hradov na Slovensku, o čom sa presvedčíte na vlastné oči. Budete mať na výber z dvoch prehliadkových okruhov. Okruh „A“ je okruhom bez sprievodcu, kde si budete môcť prehliadnuť nádvorie hradu a niektoré priľahlé stavby ako napríklad kasárne, delovú baštu či hladomorňu a v cene je aj vstup do hradnej veže, známej aj ako Matúšova veža. Cena tohto vstupu je 5€ pre dospelých a 3€ pre deti a študentov (podrobnejší cenník nájdete nižšie a viac informácii ohľadom vstupov na http://www.muzeumtn.sk/trenciansky-hrad.html?page_id=297). My však radíme zakúpiť si o euro drahšie vstupné, v cene ktorého máte výklad aj so sprievodcom a uvidíte všetky priestory hradu! O tom vám už ale prinesieme informácie čoskoro v pokračovaní tohto článku, ktoré nájdete tu.

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.