Jednoduché tipy ako zabiť nudu a zažiť neopakovateľný zážitok

Svet toho ponúka mnoho. Na jeden ľudský život až príliš. Ako si vybrať spomedzi toľkých krás, pamiatok a atrakcií? Vybrali sme pre vás niekoľko tipov, ako zahnať nudu a zažiť pritom neopakovateľný zážitok. A nebudete si preň musieť ísť ani tak ďaleko.

Víkend na Slovensku

Slovensko je síce menšia, ale zato nádherná krajina, ktorá toho ponúka naozaj dosť. Môžete tu zahnať nudu lyžovaním, wellnessom, túrami či navštevovaním kultúrnych pamiatok. A to je, samozrejme, len zlomok toho, čo na vás čaká vo vašej rodnej krajine.

Historické mestá a ich pamiatky UNESCO

Vedeli ste, že Slovensko má na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva až 7 lokalít? Ak máte radi históriu a architektúru, jednoznačne sa vám oplatí navštíviť Levoču a Bardejov. Sú to mestá, o ktorých sa hovorí, že patria medzi najkrajšie na Slovensku.

Levoča je známa ako najstaršie pútnické miesto na východnom Slovensku. Má unikátne stredoveké námestie s nádhernými zachovalými meštianskymi domčekmi. Rovno na námestí sa môžete ubytovať napríklad v hoteli U Leva, odkiaľ budete mať výhľad priamo na námestie. Krásne tak uvidíte Kostol sv. Jakuba, v ktorom sa nachádza najvyšší gotický oltár na svete, či klietku hanby, do ktorej v minulosti zatvárali zlodejov a cudzoložníkov.

Tip na článok: Turisti vo vlastnej krajine. Spoznajte čarovnú Levoču

Levoča
zdroj: wikimedia.org

Bardejov je zase známy vďaka kúpeľom a svojmu opevneniu, ktoré je jedno z najdokonalejších na Slovensku. Jeho radničné námestie sa zapísalo do Zoznamu UNESCO a dominantou mesta sú Bardejovské kúpele či Bazilika minor. Príďte sa pokochať krásou tohto historického mesta a oddýchnite si v ich známych kúpeľoch.

Bardejov
zdroj: wikimedia.org

Dovolenka v zahraničí

Ak radi cestujete za hranice, máme pre vás niekoľko tipov, ako si užiť poriadny adrenalín, zašportovať si, prípadne sa pokochať zahraničnou kultúrou. Nudiť sa isto nebudete a zážitkov si odnesiete naozaj dosť. Pri výbere sme sa zamerali najmä na také zážitky, ktoré na Slovensku nemáte možnosť zažiť.

Švajčiarske vrcholy

Švajčiarsko je známe svojimi desiatkami vrcholov, ktoré dosahujú výšku cez 3 000 m n. m. Horolezci a vyznávači extrémnych športov si tu veru prídu na svoje. Ak aj nie ste natoľko športovo založení, bez zážitkov určite neodídete. Švajčiari vo svojich horách urobili množstvo zubačiek, lanoviek a železníc, takže pokochať sa môžete aj miernejším spôsobom.

Skúste napríklad výlet vlakom k hore Matterhorn s nadmorskou výškou cez 4 000 m n. m.

Matterhorn
zdroj: Marcel WiesWeg/wikimedia.org

Chorvátsky malý “čínsky” múr

Priznajte sa, koľkí z vás vedeli, že sa v Chorvátsku nachádza malá verzia čínskeho múru? Iba pár desiatok kilometrov od známeho Dubrovníka sa nachádza malá dedinka Ston, ktorá sa pýši najdlhším obranným múrom v Európe. Tri pevnosti, Veliki kaštio, Podzvizd a Koruna, sú prepojené až 5,5 km hradieb so 40 vežami.

Čo poviete? Išli by ste sa prejsť po hradbách, z ktorých budete mať neskutočný výhľad na polostrov Pelješac? Ak ste vždy túžili navštíviť Veľký čínsky múr, určite si urobte cestu na ten chorvátsky.

zdroj: Pudelek/wikimedia.org

Poľská strana Vysokých Tatier

Aj keď spomíname Tatry, nemyslíme hneď na lyžovanie či na bežky. Zaujalo nás Morské oko, najväčšie pleso vo Vysokých Tatrách. Zažiť si Morské oko na vlastné oči, to je veru nezabudnuteľný zážitok. Jeho rozloha je takmer 35 ha a dosahuje hĺbku až vyše 50 metrov.

Morským okom sa nazýva kvôli legende, ktorá hovorí, že v minulosti bolo toto pleso spojené s morom. Ak by ste ho chceli navštíviť, na jeho južnej strane stojí jedna z najstarších a najkrajších chát Vysokých Tatier, Chata nad Morským okom, a kúsok od nej stojí ešte jedna, menšia chata. Vedie od nich mnoho turistických chodníkov a sú pamiatkovo chránené.

zdroj: Kristo/wikimedia.org

Zaujal vás niektorý z našich tipov? Podeľte sa s nami o vaše neopakovateľné zážitky a aj na to, kde na vás čakali.

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.