Interview s Veronikou a Karolom (SheMakesMeTravel)

On je IT-čkár a ona novinárka.
On má rád domov, pohodlie, box, šach a unix.
Nenávidí cestovanie, junk food a cudzie postele.
Ona má rada dobrodružstvo a akčné výlety.
Nevadí jej diskomfort. Málo spí a veľa rozpráva.

Tak takto sa opísali Veronika a Karol – vášnivá cestovateľka a zanietený pecivál. Môže takýto vzťah fungovať? Dokážu sa vôbec na niečom zhodnúť? Spraviť kompromis pre toho druhého? Ona väčšinou píše praktické články plné informácií a tipov z precestovaných destinácií. On vás zas pobaví svojím jedinečným denníkom, kde s vtipom a iróniou opisuje všetky útrapy, ktoré ako nedobrovoľný cestovateľ prežíva. V interview sa dozviete odpovede na otázky spomenuté vyššie a k tomu vás ešte čaká jedno špeci prekvapko! 😀 Tak šup šup čítať! 🙂


TripyTipy: Koho ako prvého napadla myšlienka založiť si cestovateľský blog?

Veronika&Karol: S prvou myšlienkou založiť blog prišiel, prekvapivo, Karol. Môj pôvodný nápad bol vydať z Karolových zápiskov knihu, ale nakoniec sme sa obaja zhodli na blogu.

TripyTipy: Vieme, že Karol cestovanie veľmi nemusí. Avšak, nezmenil sa jeho názor aspoň trošku po tom ako spoznal teba Veronika?

Veronika&Karol: My sme sa spoznali ešte predtým, ako sme začali cestovať. Keď sme sa dali dokopy, ja som bola študentka na dennom štúdiu a popri tom som mala dve práce, takže na cestovanie som nemala kedy ani pomyslieť. Robili sme si len menšie výlety po okolí a v lete sme s partiou išli na pár dní do Chorvátska. Všetko sa to zlomilo až v roku, keď som promovala. Pol roka po promócii sme išli navštíviť môjho kamaráta na Srí Lanku a práve tam som prepadla cestovateľskej vášni. Karol do tohto štádia zatiaľ nedozrel.

TripyTipy: Nastala medzi vami niekedy situácia, že ste sa nezhodli na nejakom výlete, napríklad, že vám ho ten druhý okamžite zamietol?

Veronika&Karol: Jasné, to sa deje niekoľkokrát do mesiaca. Karol ešte nikdy nenavrhol žiaden výlet a keď nejaký navrhnem ja, vždy ho v prvej fáze zamietne a povie mi desiatky dôvodov, prečo by sme nemali nikam ísť. Kým reálne vycestujeme, musím ho pravidelne presviedčať, niekedy to trvá aj niekoľko týždňov. Sú aj destinácie, na ktoré sa mi ho vôbec nepodarilo presvedčiť a tak som išla bez neho. Boli to zatiaľ USA, Island a Japonsko.

TripyTipy: Veľmi sa nám páči váš kreatívny nápad s výrokmi tzv. „Hater na nedeľu“. Mohli by ste ho našim čitateľom viac upresniť?

Veronika&Karol: Ďakujeme, sme radi, že sa vám tento nápad páči. Hater na nedeľu vznikol veľmi spontánne. Ide o úryvky z jeho denníkov, sú to moje obľúbené „hlášky“, ktoré som chcela predstaviť aj tým, ktorí možno náš blog nečítajú, ale nás len sledujú na sociálnych sieťach. Hater na nedeľu vychádzal pravidelne v nedeľu na našom Facebooku, už tam máme 34 výrokov. V poslednom čase som tento seriál trochu zanedbala, musím sa nakopnúť a znova ho rozbehnúť.

TripyTipy: Ktoré miesto (či už tu na Slovensku alebo v zahraničí) vás najviac očarilo?

Veronika&Karol: Tých miest je neuveriteľne veľa, asi by som vás tu zdržala do rána. Každá destinácia má totiž niečo čarovné, za čím sa oplatí vrátiť. Skúsim teda vypichnúť miesta, ktoré nás očarili v poslednom roku. Na Slovensku to bol jednoznačne ľadopád Šikľavá skala, kde sme pred pár týždňami fotili príbeh o Snehovej kráľovnej. Zo zahraničia musím spomenúť Taiwan, ktorý nie je úplne typickou destináciou pre Slovákov, ale ponúka naozaj mnoho. Pre nás oboch bol veľmi príjemným prekvapením.

TripyTipy: Ktoré miesto vás naopak nemilo prekvapilo alebo dokonca sklamalo?

Veronika&Karol: Mňa doteraz nesklamalo žiadne miesto, aspoň si takto v rýchlosti nijaké neviem vybaviť. Ja sa na každú cestu pripravujem, chystám itinerár, plánujem a tak celkom viem, do čoho idem. Občas ma sklamú maličkosti ako prístup ľudí v hoteloch, reštauráciách, alebo keď sa na nejaké miesto veľmi teším, lebo je okolo neho veľké „haló“ napríklad na sociálnych sieťach a pritom v danej krajine nájdem omnoho zaujímavejšie a neznámejšie miesta. Karola veľmi prekvapilo, keď sme v Kambodži 300-kilometrový úsek prechádzali vyše 8 hodín. Na to spomína veľmi nerád.

TripyTipy: Preferujete skôr rušný cestovateľský život plný dobrodružstiev a spoznávania alebo si radšej vychutnávate pokojné chvíle strávené vo dvojici?

Veronika&Karol: Karol preferuje celodenné cestovateľské aktivity pre introvertov. Pod tým si môžete predstaviť vylihovanie pri bazéne, s drinkom v ruke, teplým obedom v čase obeda a knihou v ruke. Ja som skôr na tie akčné výlety. Keď vstanete pred východom slnka, zbalíte ruksak a chodíte a chodíte, až kým si večer o siedmej neuvedomíte, že ste celý deň nejedli. Tieto dni Karol vyslovene neznáša. Preto vždy robíme kompromisy a časť ciest trávime v pohybe a časť relaxačne.

TripyTipy: Na vašom webe sme si všimli, že počas spoločných tripov ste si odniesli aj nejaké zranenia. Opísali by ste, čo konkrétne sa stalo?

Veronika&Karol: Na každej ceste sa niečo prihodí, niekedy sú tie nehody väčšie a niekedy menšie. Zatiaľ najhorší zážitok si Karol odniesol zo Slovinska. Bol to jeden z tých akčných dní podľa mojich predstáv. Ráno sme začali na raftoch splavovaním rieky a odtiaľ sme sa presunuli k vodopádom, kde nás čakalo ich zlaňovanie – kaňoning. Niečo zlaňujete, no z menších výšok sa skáče. Hneď prvý vodopád však Karola stál poranený členok, keďže pri skoku akosi nešťastne dopadol. Zvyšok aktivity, ktorá trvala dobré dve hodiny, tak prežil v bolestiach.

TripyTipy: S akými katastrofami spojenými s ubytovaním ste sa doposiaľ stretli?

Veronika: To by bolo aj na knihu, o tom vie svoje asi každý, kto častejšie cestuje. Väčšinou sú to problémy typu, že vaše ubytovanie absolútne nezodpovedá tomu, čo ste si objednali. Ide najmä o veľkosť či vybavenie izby alebo celkovú hygienickú úroveň v hoteli. S tým sme mali problémy najmä v Ázii. Najvtipnejšou katastrofou bol hotel v Bangkoku, kde nikto nevedel poriadne anglicky. Keď sme sa ubytovali, zistili sme, že máme pokazený záchod. Prišli sme na recepciu nahlásiť „broken toilet“, no recepčný stále dookola opakoval, že internet je určite v poriadku. Nakoniec sme sa rukami nohami dohodli na výmene izby.

TripyTipy: Čo radi robíte vo voľnom čase, ak práve necestujete?

Veronika&Karol: Ja väčšinou píšem, je to také moja najväčšia vášeň. Buď na blog alebo do časopisu PROFIT, s ktorým už niekoľko rokov spolupracujem. Kým som si neporanila koleno, zvykla som behávať, bol to môj obľúbený šport, začínala som behom každý deň. Karol rád študuje novinky zo svojho IT sveta, stále sa vzdeláva, čo na ňom veľmi obdivujem. Okrem toho športuje, vo fitku je tri dni v týždni. Obaja radi čítame a pozeráme seriály. Pravidelne hrávame squash. Trikrát do roka. (smiech)A je to tu! Dostali ste sa k sľúbenému prekvapeniu. Určite poznáte topánkový kvíz alebo ste už o ňom aspoň počuli. Stretnúť ste sa s ním mohli na svadbe kedy manželia musia odpovedať na otázky tak, že zdvihnú do vzduchu svoju alebo partnerovu topánku. My sme si tento „kvíz“ pripravili vo virtuálnej podobe. Dozviete sa v ňom Karolov aj Veronikin pohľad na otázku súčasne. Otázky sa prevažne týkajú ich vzťahu ale aj každodenných rituálov. Ich vtipné a trefné odpovede nás veľmi pobavili a dúfame, že ani vy sa neubránite úsmevu! 😀V krátkosti opíšte svoju manželku/manžela a nehanbite sa spomenúť aj nejaké negatívne vlastnosti, či zlozvyky.

Veronika: Karol je vysoký, štíhly a má krásne „klavíristické“ ruky. Bude to znieť ako klišé, ale je dokonalým jing k môjmu jang. Dokáže do nášho života vniesť pokoj a harmóniu, keď ja vtrhnem ako víchor a idem robiť všetko a hneď. Je pokojný, rozvážny a poradí si v každej situácii. Keď som s ním, viem, že všetko, absolútne všetko, bude dobré. Je neuveriteľne vtipný a je jediným človekom na svete, na ktorého sa nedokážem hnevať viac ako minútu. Niekedy ma však rozčuľuje jeho pohodlnosť. Nerád vychádza z komfortnej zóny a nemá rad zmeny. Na všetko nové ho musím presviedčať. Najmä na to cestovanie. A ešte sa veľmi ľahko stráca.

Karol: Presne ako Nika spomenula na blogu, naozaj veľa rozpráva, málo spí a k tomu ľahko mizne v dave. Pánbíček jej chcel asi vynahradiť tú drobnú postavu, tak do nej nalial dvojnásobnú dávku energie, stlačil kompresorom a ešte trochu doplnil. Kedysi si mýlila ľavú a pravú stranu, dnes už to nerobí, takže môže odvážne šoférovať. Na rozdiel odo mňa má vynikajúci orientačný zmysel, keď sa stratím, rýchlo ma nájde a tak je to dobre. Ja dokážem zablúdiť aj na eskalátore a potom celé poobedie hľadať vlastné auto na parkovisku. Ak potrebujete čokoľvek zariadiť, nechajte to na Niku. Všetko vybaví. Počul som, že ak ju chcú kolegovia nahnevať, tak jej potichu povedia, že sa jej boja. Vie kričať, ale tá predstava je srandovná. Niekto by povedal, že Nika je taká milá veverička. Na kofeíne.


Nenávidí cestovanie, junk food a cudzie postele. Ona má rada dobrodružstvo a akčné výlety…na svojom blogu ste vypísali pár vlastností v ktorých ste si odlišní. Preto sa pýtame, kto sa viac prispôsobuje a kto vie navrhnúť kompromis?

Veronika: Ja viem navrhnúť kompromis, ale viac sa prispôsobuje Karol. Asi mi nevie povedať nie.

Karol: Kompromisy formujeme a dolaďujeme už od prvého nápadu niekam sa vybrať. Nika snáď už aj pri výbere destinácie. No keďže som svoj najväčší fanúšik, tak tvrdím, že viac sa prispôsobujem ja.


Aká je jeho/jej najobľúbenejšia destinácia?

Veronika: Jednoznačne posteľ v našom byte. (smiech)

Karol: Pre Niku je to bez obmedzení. Niekedy ju podozrievam, že cieľom je cesta. Na hory áno, na pláž áno, do zimy áno, mesto, vidiek, les, slnko, mráz, všade áno, vždy si veselo zbalí kufor.


Kedy si ho/ju prvýkrát videl/a?

Veronika: V novembri a tuším to bol pondelok.

Karol: Ak sa dobre pamätám, bol štvrtok. Niečo medzi šiestou a ôsmou večer.


Kto koho zbalil?

Veronika: Ja som zbalila jeho, ale tak, aby si myslel, že to on zbalil mňa. (smiech)

Karol: Bezpochyby ja ju. Skrátka sme sa stretli, ja som to zahral ako vtipný, bystrý, pohotový, inteligentný turbo fešný chalaň, v retro tričku po bratovi, tomu sa nedalo odolať.


Aké je jeho/jej obľúbené jedlo?

Veronika: Každé, ktoré nemusí uvariť. Najnovšie je závislý na kačacej paštéte.

Karol: Červená kapusta od mamky, sem tam palacinky a zmrzlina.


Kto z vás musí mať posledné slovo?

Veronika: Nemusím, ale mám. Občas ho má aj Karol, ale ja vtedy poviem potichu niečo, čo už on nepočuje.

Karol: Vieme to prestriedať. Záleží na tom, kto na konkrétnej veci viac visí a kto má vtedy s riešením viac trpezlivosti


Kto počas vašich tripov viac chrápe?

Veronika: Karol nechrápe a naivne verím, že ani ja nie.

Karol: Niku som chrápať ešte nepočul, teda by to vychádzalo na mňa. A ako sa nad tým teraz zamýšľam, to vlastne znamená, že nechrápeme.


Ak zablúdite na nejakom výlete, kto začne prvý panikáriť?

Veronika: Nepanikárime ani jeden, ale v cudzom prostredí sa orientujem lepšie ja. Karol sa vie stratiť aj v miestnom obchoďáku.

Karol: Vzhľadom na môj orientačný zmysel, zablúdiť je pre mňa bežná vec, takže ma to už nijak zvlášť nestresuje. Doteraz sa nám našťastie nič kritické ani nestalo a aj vďaka technológiám sa nám tomu celkom darilo vyhýbať.


Aká je najobľúbenejšia pieseň/kapela toho druhého?

Veronika: Karol nemá jednu obľúbenú kapelu, ale má veľmi rád jazz.

Karol: V čase sa to mení, názvy nepoznám, ale viem niektoré zahmkať. V texte to ale nedáva veľmi zmysel.


Čím ťa dokáže najviac nahnevať?

Veronika: Keď nechce cestovať.

Karol: Novými nepremyslenými nápadmi, ktoré sú zbytočné a vyžadujú veľa nezmyselnej práce.


Čo na ňom/nej najviac zbožňuješ?

Veronika: Myslíte okrem jeho manželky? (smiech)

Karol: Že žehlí. A zmysel pre humor.


Dúfame, že vás tento špeciálny rozhovor s kvízom zaujal a priblížili sme vám bloggerov z 

SheMakesMeTravel

aj z trošku inej perspektívy. Veľmi ďakujeme, že Veronika&Karol boli ochotní nám rozhovor poskytnúť a odpovedali naozaj vtipne a úprimne. Ďakujeme v mene celého TripTímu! 🙂

One Comment

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.