Čo navštíviť v centre Košíc

Zdravím vás, vášniví cestovatelia! Už som vám poradila, ako sa lacno dopraviť do Košíc a aké sú lacné no kvalitné možnosti ubytovania. Tu to však nekončí! Určite neplánujete len tak nečinne sedieť vo svojej izbe, a preto sa ideme pozrieť na to, čo všetko môžete vidieť v samotnom centre Košíc.

Kam vlastne ísť

Za najcentrálnejšiu časť Košíc si ja, z pohľadu turistu, dovolím považovať Hlavnú ulicu. Práve tu je totiž situovaných asi najviac zaujímavých múzeí, galérii, starých budov a iných pamiatok. Na túto ulicu sme sa dostali veľmi jednoducho. Zo zastávky Staničné námestie (alebo priamo zo železničnej či autobusovej stanice) vedie na Hlavnú ulicu rovná cesta, na ktorej sa nedá stratiť. Táto cesta vedie cez mestský park a následne sa napája na Mlynskú ulicu.

Na Mlynskej chvíľu ostaneme

Aj keď Mlynská ulica nebola našou finálnou destináciou, hneď na jej začiatku sme sa na malú chvíľu zastavili. Naskytol sa nám totiž pohľad na veľmi honosne vyzerajúcu budovu – Jakabov palác.  Budova nesie názov po mužovi, ktorý ju pre seba navrhol, Petrovi Jakabovi. Palác je zároveň niekdajším sídlom prezidenta ČSR, Edvarda Beneša.

Bohužiaľ, túto honosnú budovu sme videli len zvonka, pretože jej interiér nie je momentálne prístupný verejnosti a je otázkou kedy a či vôbec niekedy bude. Je to veľká škoda, pretože verím, že interiér by nás uchvátil rovnako a možno aj viac ako exteriér.

Jakabov palác v centre Košíc

Klenot Košíc

Keď sme sa od Jakabovho paláca vybrali po Mlynskej ulici ďalej, už z diaľky sme mohli vidieť najznámejšiu pamiatku v centre Košíc, ktorou nie je nič iné ako Dóm svätej Alžbety. Tu sme narozdiel od Jakabovho paláca boli nazrieť aj dovnútra, kde sme sa zúčastnili aj na omši. Omše sa konajú v nasledovných časoch:

Pondelok – Piatok: 6:00, 7:00, 15:00, 18:00

Sobota: 6:00, 7:00, 18:00

Nedeľa: 6:00, 7:30, 9:00 (latinská), 10:30, 12:00 (maďarská), 15:00, 18:00

Okrem toho je možné ísť na vyhliadku do severnej veže tohto dómu, nazývanej Žigmundova veža, kde cena vstupu je 2€. Jediná nepríjemná vec, ktorá sa vám na tejto vyhliadke môže stať je, že podobne ako my, vychytáte silný vietor, ktorý vie byť na úplnom vrchu veže veľmi silný a studený. No výhľad stál aj napriek tomu za to!

Susedstvo Dómu

Pri vstupe na Hlavnú ulicu nie je Dóm svätej Alžbety jediná zaujímavá vec, ktorú uvidíte. V jeho najbližšom okolí sa nachádzajú Kaplnka svätého Michala s parkom a fontánou, Urbanova veža a Spievajúca fontána.

Kaplnku aj Urbanovu vežu sme opäť videli len zvonka. Na pohľad veľmi krásne budovy, no pri bližšom pohľade na Urbanovu vežu vidieť, že chátra a o jej renováciu nie je veľký záujem.

Pri vstupných dverách je plagát informujúci o múzeu voskových figurín, ktoré by sa vo veži malo nachádzať, no na naše sklamanie sme zistili, že je už dávno presunuté inam a veža samotná je neprístupná.

UPDATE 2020:

S potešením vám oznamujeme, že sa Urbanova veža v roku 2020 dočkala rekonštrukcie! Rekonštrukcia potrvá zhruba 1 rok a bude obnovená zatiaľ len z dvoch tretín. Ďalšie informácie o rekonštrukcii si môžete prečítať na tejto stránke.

Kaplnka svätého Michala v centre Košíc
Kaplnka svätého Michala
Urbanova veža v centre Košíc
Urbanova veža
Park pri kaplnke

Spievajúca fontána sa nachádza vedľa Urbanovej veže. Charakteristická je pre ňu pokojná hudba, ktorá hrá všade naokolo. Pokiaľ ste unavení z celodenného chodenia tak, ako sme boli my, sadnúť si na lavičku k tejto fontáne a započúvať sa do hudby je tá najlepšia vec, ktorú môžete urobiť. Nevýhoda je tu však tá, že oddýchnuť si tu chce veľa ľudí, a tak je pravdepodobné, že si budete musieť chvíľku počkať, kým sa niektorá z lavičiek neuvoľní.

Spievajúca fontána v centre Košíc

Miklušova väznica a katova bašta

Rozhodli sme sa trocha odbočiť z Hlavnej ulice a pozrieť sa do komplexu spájajúceho Miklušovu väznicu a katovu baštu. Z Hlavnej sa tam dá dostať opäť veľmi ľahko, stačí sa dostať k štátnemu divadlu a tu zabočiť do Univerzitnej ulice. Následne treba ísť stále rovno, až kým nenatrafíte na túto budovu:

Miklušova väznica v centre Košíc

Na jej dverách je umiestnená mapka, ktorá nás navigovala ďalej až k pokladni. Vstupné pre študentov je 1€ a pre dospelých 2€. Pani z pokladne nás následne odprevadila na začiatok prehliadky, kde nám bolo na úvod pustené krátke video, v ktorom sme sa dozvedeli, ako sa v minulosti toto miesto vyvíjalo. Odtiaľ sme sa už sami mohli ísť porozhliadnuť po celom komplexe. Prehliadka bola bez sprievodcu, no každá miestnosť je veľmi dobre popísaná, čiže sme sa aj tak veľa dozvedeli.

Našu prehliadku sme začali na poschodí a postupne sme prechádzali všetky miestnosti a schádzali nižšie a nižšie, až sme sa na záver dostali do podzemia, kde sa nachádza mučiareň. Tá bola pre mňa osobne najzaujímavejšou, no zároveň aj najstrašidelnejšou časťou prehliadky. Miestnosti boli temné, doplnené nie len mučiarenským vybavením ale aj obrázkami, na ktorých bolo ukázané, ako sa niektoré z mučiacich nástrojov používali.

Ďalšie tipy

Aj keď by som veľmi chcela, je nemožné rozpísať sa o všetkých zaujímavostiach v centre našej východoslovenskej metropoly. Preto vám tie ostatné aspoň vymenujem a dúfam, že sa odhodláte ich navštíviť aj bez podrobnejšieho opisu.Booking.com

 • Remeselnícka ulička
 • Morový stĺp
 • Fontána znamení
 • Budova starej radnice
 • Pamätník Štefana Bočkaja
 • Pamätník sovietskym vojakom
 • Múzeum archeológie
 • Východoslovenské múzeum
 • Slovenské technické múzeum
 • Župný dom
 • Andrášiho palác
 • Čákiho palác
 • Pongráčovsko- Forgáčovský palác
 • Kráľovský dom

Ak by sa vám zdalo, že niektoré z týchto miest akosi nemôžete nájsť, nečudujte sa. V niektorých z týchto budov sa už v dnešnej dobe nachádzajú napríklad kaviarne alebo iné podniky a nie sú označené tým, čím boli v minulosti. Preto majte oči otvorené a pozerajte najmä na architektúru niektorých budov a určite vám padnú do oka tie správne!

2 komentáre

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.