Bratislava samá sláva! (časť 1. – príchod)

Starobylá Praha, majestátna Viedeň, či veľkolepá Budapešť. Mnohí by hneď dokázali vymenovať tie najatraktívnejšie pamiatky v jednotlivých metropolách v okolí nášho malebného Slovenska. Viete však, že za kultúrou a zaujímavosťami nemusíte ísť ani za našu najväčšiu rieku? Náš ďalší TripTip sa bude odohrávať priamo na nej! Spolu s vami zavítame do nášho hlavného mesta, grécky zvaného Istropolis – doslovne mesto na Dunaji, aby sme vám ukázali, že slovenské hlavné mesto má nielen svoje čaro, ale aj dlhú a slávnu históriu!

Vaša prvá úloha je nasadnúť na vlak a úspešne sa dopraviť do Bratislavy. Študentom a dôchodcom padne vhod bezplatná železničná dopravu, takže za predpokladu, že patríte do jednej zo zmienených kategórii vás cesta nebude stáť ani cent! Odporúčame však priplatiť si 1 Euro za miestenku. Bratislava je plná dávnej histórie, avšak za poznávaním dejín nemusíte chodiť ďaleko. Hlavná stanica sama o sebe totiž trošíčku pripomína historickú pamiatku z dôb nie až tak vzdialených. Po príchode sa dostávame ku druhému kroku, ktorým je dopraviť sa do mesta.

Priamo pred stanicou sa nachádza staničné námestie, na ktorom nájdete zastávky MHD. Mestská hromadná doprava sa stane vaším spojením po meste, vďaka ktorému budete môcť buď priamo začať v bádaní, alebo v prípade viacdňového zájazdu sa najskôr ubytujete.

Kde na noc hlávku zložiť?

Hlavné mesto je plné hotelov, penziónov a ubytovní, avšak pri našich potulkách sme si zvolili penzión Grémium. Poskytuje nám totiž kombináciu výbornej polohy priamo v centre mesta, možnosti dopraviť sa do blízkosti penziónu hromadnou dopravou. Navyše, na to, že sa nachádza prakticky v srdci Bratislavy, ponúka priaznivú cenu pre študentov. Troj-lôžková izba na noc vás bude stáť 99 €, t. j. 33 € na osobu. Práve z týchto dôvodov predstavuje tento penzión naše malé odporúčanie aj pre vás.

Ku vášmu ubytovaniu sa dopravíte pomerne pohodlne električkou číslo 1 a po približne 15-tich minútach cesty vystúpite na Námestí SNP. No a toto námestie je len o ulicu ďalej od hotela, takže už za také 3 – 4 minúty sa môžete ubytovávať. Odporúčame Vám si ubytovanie rezervovať dopredu, aby ste predišli sklamaniu z vypredaných izieb.

Penzión ponúka aj raňajky a veľkým plusom je aj reštaurácia hneď vedľa penziónu, čo môže byť veľmi príjemné, keď sa po celom dni prehliadania mesta zastavíte na nejaké-to chutné jedlo.

Ďalšia výhoda súvisiaca s polohou je dostupnosť väčšiny hlavných pamiatok. Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je BA_1_9-658x1024.pngVeľké množstvo pamiatok, ako Primaciálny palác, SND, či Chrám sv. Martina sa nachádza vo vzdialenosti do 500 metrov! Bratislavský hrad je ešte o štyristo metrov ďalej.

Veľmi príjemná je aj večerná prechádzka po pobreží Dunaja, ktorý vznešene preteká Bratislavou asi 5-10 minút chôdze od vášho penziónu. No a keď už budete kráčať popri dunajskom nábreží, určite odporúčame pristaviť sa pri tejto soche jedného z najvýznamnejších Slovákov a venovať jej pozornosť. Uhádnete o koho sa jedná?


Náš TripTip je zostavený tak, aby ste sa ku väčšine pamiatok dostali pohodlnou chôdzou. V ďalších článkoch sa dočítate čomu a kde môžete venovať váš čas pri návšteve tohto čarovného mesta. Táto séria o Bratislave vás bude sprevádzať históriou, krásami aj pamiatkami. Okrem toho sa už v tomto diely dozviete o prvých súčasných zaujímavostiach Bratislavy, ktoré zaujmú oko nielen zahraničného turistu.

Obrátená pyramída

Veľká Egyptská pyramída? Májske pyramídy? Či tie v Indonézii? …no gýčové, nie? Aby Bratislava nebola rovnako fádna ako Egypt, či Amerika, prišli Slováci s originálnym nápadom! Čo tak pyramídu postaviť „hore nohami“? A tak bola v roku 1983 odhalená budova Slovenského rozhlasu, ktorou sa stala stavba v tvare obrátenej pyramídy.  Pre jej fascinujúci vzhľad sa stala okrem iného aj národnou kultúrnou pamiatkou!

Prešporský meridián

Bratislavský nultý poludník nie je každému známy, no rozhodne je hodný toho, aby sme mu venovali pozornosť. Dnes už všetci poznáme, že nultý poludník prechádza Londýnom v časti Greenwich. Avšak v 18. storočí ešte nebol všeobecne akceptovaný jeden nultý poludník a používali sa viaceré. Boli užitočné hlavne pri kartografii. V tejto dobe tvoril Matej Bel svoje historicko-zemepisné dielo o Uhorsku. Práve na vytvorenie kartografickej časti oslovil zememerača Samuela Mikovíniho. A ten sa pre tieto potreby rozhodol ustanoviť vlastný nultý poludník prechádzajúci a vychádzajúci zo severovýchodnej veže Bratislavského hradu.  Pomník zobrazujúci miesto, kade vedie tento poludník nájdete pri chodníčku pod hradom, ktorý prechádza popri nábreží Dunaja.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je BA_1_10.png

UFO nad Bratislavou

Nad Bratislavou bol 26. augusta 1972 SELEČ pozorovaný neidentifikovateľný lietajúci objekt. Tento objekt pripomínal lietajúci tanier sa vznášal nad riekou Dunaj. Presne v tento deň bol otvorený bratislavský Nový most, ktorý dnes poznáme pod názvom Most SNP.  Dokonca bol vyhlásený za slovenskú stavbu storočia a taktiež je aj národnou kultúrnou pamiatkou.

Most Appolo

Na záver ešte chvíľu ostaneme na Dunaji. Nad touto riekou sa nachádza viac unikátov, než by ste boli mysleli. Ďalším z nich je most, pomenovaný podľa bývalej ropnej rafinérie Apollo, ktorá stála pri Bratislave a počas druhej svetovej vojny bola zbombardovaná v nálete amerických lietadiel. Most je oblúkovitej konštrukcie, akú dnes nájdete aj inde vo svete. Tak čím je taký výnimočný? Tento most bol postavený na pevnine! A až následne bol dodatočne dopravený na svoje miesto, pomocou pontónovej konštrukcie. Dokonca získal dovtedy ako jediný európsky most prestížne ocenenie Opal Awards 2006.

Zľavy na reštaurácie v Bratislave

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.